znalezione w sieci;
Po wyraźnym obniżeniu nastrojów właścicieli polskich przedsiębiorstw przed dwoma laty, od ubiegłego roku kondycja najmniejszych firm mierzona Ogólnym Wskaźnikiem Koniunktury Mikro i Małych Firm systematycznie wzrasta - wynika z V edycji badania kondycji polskich firm przeprowadzonego przez Bank Pekao.
Wskaźnik ten osiągnął wartość 96,4 pkt. (wzrost o +3 punkty w stosunku do 2013 roku i o +7 punktów do roku 2012). To najwyższy poziom wskaźnika, który jest syntetyczną miarą nastrojów polskiego małego biznesu.
Po raz kolejny widzimy wyraźną poprawę nastrojów wśród mikro i małych przedsiębiorców. Optymistyczna ocena perspektyw na 2015 rok, to dobry prognostyk dla gospodarki. Co istotne, lepsze nastroje są notowane we wszystkich badanych przez nas branżach oraz w każdym z województw. Cieszy również, że polskie małe firmy coraz lepiej radzą sobie na rynkach zagranicznych i rozwijają działalność eksportową - skomentował Grzegorz Piwowar, wiceprezes Banku Pekao.
Wskaźnik koniunktury osiągnął najwyższe wartości we wszystkich branżach: produkcyjnej, usługowej, handlowej i budowlanej. Najwyższe oceny za ubiegły rok wystawiły produkcja i budownictwo (99 pkt.), na kolejnym miejscu znalazła się branża usługowa (97 pkt.), a najniższą wartość wskaźnika odnotowano w handlu (93 pkt.).
Rok 2014 był bardzo dobry dla eksporterów. 13 proc. ankietowanych przedsiębiorstw (w tym 12 proc. mikro i 33 proc. małych firm) prowadziło w okresie ostatnich 12 miesięcy działalność eksportową. Dodatkowo, eksporterzy najwyżej w historii badania oceniali przychody z eksportu (104 pkt.).
Wskaźnik dostępności finansowania zewnętrznego osiągnął poziom 100 pkt. Nie ma większych różnic w dostępie do finansowania pomiędzy branżami, jak również mikro i małymi przedsiębiorstwami. W ubiegłym roku 24 proc. mikro i małych firm korzystało z finansowania zewnętrznego działalności bieżącej, przy czym odsetek małych firm wykorzystujących kredyt wzrósł w ciągu roku o 5 punktów - z 47 proc. do 52 proc.
W roku 2014 projekty inwestycyjne realizowało 40 proc. mikro i małych firm. Pozytywnym aspektem jest wzrost wydatków inwestycyjnych (14 proc. inwestycji miało wartość większą niż 100 tys. złotych) oraz deklaracje firm dotyczące dalszego zwiększania nakładów w roku 2015 r.
Bariery rozwoju mikro i małych firm zostały ocenione podobnie do poprzedniego roku. W pierwszym badaniu z roku 2012 średnia wartość wszystkich badanych barier wyniosła 2,90 (w skali od 1 (brak bariery) do 5 (bardzo ważna bariera), w ubiegłym roku spadła do 2,79, a obecnie obniżyła się do 2,75. Wśród najważniejszych barier przedsiębiorcy wymieniają wysokość podatków, koszty pracy i obciążenia biurokratyczne.



Komentarze
Pokaż komentarze (17)