epolitic epolitic
219
BLOG

W Zabrzu wybudują elektrociepłownię za 200 mln euro?

epolitic epolitic Gospodarka Obserwuj notkę 13

znalezione w sieci;

Koncern Fortum wybuduje w Zabrzu wielopaliwową elektrociepłownię, która będzie zaopatrywała w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

Szacowana roczna produkcja elektrociepłowni wyniesie ok. 730 gigawatogodzin ciepła i 550 gigawatogodzin energii elektrycznej - podała we wtorek spółka Fortum Power and Heat Polska.

Elektrociepłownia będzie zasilana przede wszystkim węglem i paliwem alternatywnym (RDF - Refuse Derived Fuel) z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Ilość wykorzystywanego RDF-u może sięgać 50 proc. całkowitego zużycia paliwa. Spółka zapowiada, że paliwo alternatywne będzie pozyskiwane od lokalnych dostawców.

Nowa inwestycja zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu i Bytomiu (Fortum nabyło od Skarbu Państwa elektrociepłownie w Zabrzu i Bytomiu w styczniu 2011 r.). Inwestycja ma znacząco poprawić efektywność operacyjną EC Zabrze oraz wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych substancji na terenie Zabrza i okolic.

Możliwości produkcyjne nowej elektrociepłowni wyniosą 220 megawatów (MW) mocy zainstalowanej w paliwie, z czego 145 MW przypadać będzie na produkcję ciepła, a 75 MW na wytwarzanie energii elektrycznej.

Szacowana roczna produkcja nowego zakładu wynosić ma ok. 730 GWh ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. Budowa ma się rozpocząć do końca br., ale dokładny termin zależeć będzie od uzyskania pozwolenia środowiskowego oraz innych niezbędnych decyzji i pozwoleń.

Fortum działa w Polsce od 2003 r. Do firmy należą obecnie cztery elektrociepłownie (w Bytomiu, Częstochowie, Świebodzicach i Zabrzu) wytwarzające ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu oraz ponad 800 km sieci ciepłowniczej, dostarczającej ciepło do 360 tys. gospodarstw domowych w Płocku, Wrocławiu, Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. Całkowite możliwości produkcyjne Fortum w Polsce wynoszą ponad 200 MW (energia elektryczna) i 1 100 MW (ciepło). W Polsce Fortum zatrudnia blisko 600 pracowników.

Koncern Fortum jest obecny w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji i Polsce. W 2014 r. łączne przychody Fortum ze sprzedaży osiągnęły poziom 4,75 mld euro, a zysk operacyjny wyniósł 1,35 mld euro. Firma zatrudnia ok. 8,8 tys. pracowników.

image
epolitic
O mnie epolitic

niezależny antypolityczny głos obywatelski; kocham ten cytat z Cymańskiego /PIS/ cała prawda o rządach PRAWA i SPRAWIEDLIWOŚCI; "Mieliśmy ogromną kasę. Ale daliśmy ją bogatym i pogłębiliśmy rozwarstwienie społeczne. To jest tajemnica, o której się milczy. Bo albo popierasz PiS, albo milczysz. Ten brak krytycyzmu, to zapatrzenie i ten zachwyt nad dwoma latami naszych rządów, to przesada." Produkt Krajowy Brutto w 2014 r. wyniósł 1.728.677 mln zł - podał GUS. „Obecna klasa polityczna jest wychowana na socjalizmie i nie zna, nie potrafi wyobrazić sobie innego ustroju. Nie potrafi wyobrazić sobie państwa, które nie ingeruje w każdą dziedzinę życia.” GUS podaje że w całym kraju dofinansowano budowę 2604 kompleksów boisk sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012”,

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Gospodarka