55 obserwujących
518 notek
586k odsłon
  240   0

Historia Terry Foxa. Sukces porażki…

Autor
Autor

BC Place będzie świecić na czerwono na cześć dziedzictwa Terry'ego Foxa, gdy tysiące Kanadyjczyków biorą udział w biegach Terry Fox w całym kraju w niedzielę 15 września.

W 1980 r. Maraton Nadziei Terry'ego Foxa zainspirował kraj i wydał na jego cześć coroczny Bieg Terry'ego Lisa. Teraz, w czwartej dekadzie, impreza nadal motywuje ludzi w całym kraju i na całym świecie, zbierając fundusze dla fundacji Terry Fox Foundation, wiodącego krajowego inwestora w badania nad rakiem.

Artyści: Franklin Allen, Ian Bateson

Opis pracy

Ten czteroboczny pomnik architektoniczny znajduje się na podwyższonej platformie z betonu i płytek na zewnątrz BC Place. Według broszury Downtown Vancouver Architecture and Public Art (1998) „pomnik jest postmodernistyczną interpretacją triumfalnych łuków Rzymu”. Na każdym rogu dachu znajduje się stylizowany lew lniany. W kwadratowym pawilonie znajduje się mapa Kanady i wizerunek jednonożnego biegacza Terry'ego Foxa autorstwa Iana Batesona wyrytego na polerowanej powierzchni stalowej. Inskrypcje upamiętniają heroiczny wysiłek Foxa, aby biegać przez Kanadę w celu zebrania funduszy na badania nad rakiem. „Maraton nadziei” w końcu zebrał ponad 30 milionów dolarów.

Oświadczenie Wykonawcy

Cudem Terry'ego Foxa było to, że był zwykłym młodym mężczyzną, który zmienił swoją reakcję na ból i stratę w triumf nadziei i odwagi. Kiedy Terry stracił prawą nogę na raka w 1977 roku, postanowił zebrać fundusze na badania nad rakiem. Pobiegłby przez Kanadę i poprosił każdego Kanadyjczyka, aby przyłączył się do walki z rakiem, przekazując jednego dolara. Swój maraton nadziei rozpoczął w Nowej Funlandii 12 kwietnia 1980 roku, kierując się na Pacyfik i oddalając się o 5300 mil. Gdy biegł codziennie 26 milami, samotna postać z charakterystycznym chodem skokowym stała się symbolem, który zawładnął wyobraźnią narodu. 2 września Terry został zmuszony do porzucenia biegu, gdy w płucach wykryto raka. Tego ranka w dzienniczku napisał 3318 mil pod datą. Ale Maraton Nadziei jeszcze się nie skończył. Napłynęły przesłania miłości i zachęty, a datki na kontynuację walki z rakiem wyniosły ostatecznie ponad 30 milionów dolarów. W ostatnim roku swojego krótkiego życia Terry otrzymał wiele wyróżnień, ale Terry Fox zawsze zostanie zapamiętany najbardziej jako młody człowiek, który demonstrował i zabrał ze sobą naród na Maratonie Nadziei. Dedykowany w 1984 r. Przez mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej; Architekt: Franklin Allen / The Corner Group; Ilustracja: Ian Bateson ”

28 czerwca 1981 r

Jednak 1 września, po 143 dniach i 5373 kilometrach (3 339 mil), Terry został zmuszony przestać biegać poza Thunder Bay, Ontario, ponieważ w płucach pojawił się rak. Cały naród był oszołomiony i zasmucony. Terry zmarł 28 czerwca 1981 r. W wieku 22 lat.


Zobacz galerię zdjęć:

Van.Fox
Van.Fox Van.Fox
Historia Terry Foxa
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport