42 obserwujących
246 notek
306k odsłon
216 odsłon

Historia Terry Foxa. Sukces porażki…

Autor
Autor
Wykop Skomentuj2

BC Place będzie świecić na czerwono na cześć dziedzictwa Terry'ego Foxa, gdy tysiące Kanadyjczyków biorą udział w biegach Terry Fox w całym kraju w niedzielę 15 września.

W 1980 r. Maraton Nadziei Terry'ego Foxa zainspirował kraj i wydał na jego cześć coroczny Bieg Terry'ego Lisa. Teraz, w czwartej dekadzie, impreza nadal motywuje ludzi w całym kraju i na całym świecie, zbierając fundusze dla fundacji Terry Fox Foundation, wiodącego krajowego inwestora w badania nad rakiem.

Artyści: Franklin Allen, Ian Bateson

Opis pracy

Ten czteroboczny pomnik architektoniczny znajduje się na podwyższonej platformie z betonu i płytek na zewnątrz BC Place. Według broszury Downtown Vancouver Architecture and Public Art (1998) „pomnik jest postmodernistyczną interpretacją triumfalnych łuków Rzymu”. Na każdym rogu dachu znajduje się stylizowany lew lniany. W kwadratowym pawilonie znajduje się mapa Kanady i wizerunek jednonożnego biegacza Terry'ego Foxa autorstwa Iana Batesona wyrytego na polerowanej powierzchni stalowej. Inskrypcje upamiętniają heroiczny wysiłek Foxa, aby biegać przez Kanadę w celu zebrania funduszy na badania nad rakiem. „Maraton nadziei” w końcu zebrał ponad 30 milionów dolarów.

Oświadczenie Wykonawcy

Cudem Terry'ego Foxa było to, że był zwykłym młodym mężczyzną, który zmienił swoją reakcję na ból i stratę w triumf nadziei i odwagi. Kiedy Terry stracił prawą nogę na raka w 1977 roku, postanowił zebrać fundusze na badania nad rakiem. Pobiegłby przez Kanadę i poprosił każdego Kanadyjczyka, aby przyłączył się do walki z rakiem, przekazując jednego dolara. Swój maraton nadziei rozpoczął w Nowej Funlandii 12 kwietnia 1980 roku, kierując się na Pacyfik i oddalając się o 5300 mil. Gdy biegł codziennie 26 milami, samotna postać z charakterystycznym chodem skokowym stała się symbolem, który zawładnął wyobraźnią narodu. 2 września Terry został zmuszony do porzucenia biegu, gdy w płucach wykryto raka. Tego ranka w dzienniczku napisał 3318 mil pod datą. Ale Maraton Nadziei jeszcze się nie skończył. Napłynęły przesłania miłości i zachęty, a datki na kontynuację walki z rakiem wyniosły ostatecznie ponad 30 milionów dolarów. W ostatnim roku swojego krótkiego życia Terry otrzymał wiele wyróżnień, ale Terry Fox zawsze zostanie zapamiętany najbardziej jako młody człowiek, który demonstrował i zabrał ze sobą naród na Maratonie Nadziei. Dedykowany w 1984 r. Przez mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej; Architekt: Franklin Allen / The Corner Group; Ilustracja: Ian Bateson ”

28 czerwca 1981 r

Jednak 1 września, po 143 dniach i 5373 kilometrach (3 339 mil), Terry został zmuszony przestać biegać poza Thunder Bay, Ontario, ponieważ w płucach pojawił się rak. Cały naród był oszołomiony i zasmucony. Terry zmarł 28 czerwca 1981 r. W wieku 22 lat.


Zobacz galerię zdjęć:

Van.Fox
Van.Fox Van.Fox
Historia Terry Foxa
Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport