49 obserwujących
329 notek
418k odsłon
  441   0

Wojciech Smarzowski, - jego filmy przyciągają rzesze kinomanów…

Wesele, na planie...
Wesele, na planie...

Wczoraj ukazała się notka i to na SG tzw. Inteligenta szpagatowego, Pan Pingwin - Smarzowski. Pseudo-Stańczyk neoliberalnego salonu.

https://www.salon24.pl/u/panpingwin/search/?q=Smarzowski.+Pseudo-Sta%C5%84czyk+neoliberalnego+salonu.

Podaje w oryginale, na końcu kropka. Cóż, ‘mała matura ‘ do czegoś zobowiązuje.

Filmu oczywiście Pan Pingwin nie widział, ale smoli nam tu partyjne androny z cyklu: Smarzewski kopie Polaków, obraza, robi z nich durniów i pijaków. Żenada całkowita. Cóż, tak na ogol bywa jak chłopek – roztropek zabiera się za rzeczy przekraczające jego, - Intellectual capacity.


Wojciech Smarzowski Jeden z najważniejszych polskich reżyserów ostatniej dekady. Wszystkie jego filmy były sukcesami zarówno krytycznymi, jak i kasowymi. Smarzowski zdobył wiele nagród, m.in. główne nagrody na festiwalu w Gdyni, Paszport Polityki, Orły. .Smarzowski jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Niektórzy nazywają go brutalistą. Jego kamera nie stroni od brudu i przemocy. Ale czasem potrzebujemy terapii wstrząsowej na srebrnym ekranie. A Smarzowski jest w jej stosowaniu na wskroś szczery. Nie dystansuje się od swoich bohaterów, nie mówi do nich z góry. Jego filmy nie są o "nich", ale o "nas".

"To jest Polska, tu króluje czynnik ludzki!" - głosi pijany kierowca do policjanta w "Wydziale Ruchu Drogowego". I Wojciech Smarzowski, jeden z najlepszych współczesnych polskich reżyserów, robi filmy właśnie o tym czynniku ludzkim. Raz po raz trafia w sedno, zawsze trafia w punkt. Niezależnie od tego, czy pokazuje wiejskie wesele, zbrodnię z lat 70-tych, trudne losy Mazurów po II wojnie światowej, współczesną Warszawę, czy okrucieństwa Wołynia.

"Ja sam wychowałem się w "Ciemnym domu" - mówił po premierze tego filmu. W wywiadach nie pedantyzuje swoich wspomnień, choć wiele przeszedł. "Wszyscy mieliśmy trudne dzieciństwo" - cytuje Hłaskę, by uciąć takie pytania. Urodził się w 1963 r. w Korczynie, młodość spędził na Podkarpaciu. Dorastał w Jedliczu, małym, pięciotysięcznym miasteczku, utrzymywanym na powierzchni przez pobliską rafinerię ropy naftowej. W miejscowym kinie "Nafta" rozbudził w sobie fascynację ruchomymi obrazami. Kiedy po ukończeniu szkoły średniej przyszła pora na uniknięcie poboru do wojska, pobiegł prosto do niego: zapisał się do Szkoły Edukacji i Kultury w Krośnie, następnie przez rok studiował reżyserię w Krakowie, by w końcu trafić na Wydział Operatorski łódzkiej Szkoły Filmowej.

Cyt: Jego najnowszy film, - Akcja nowego Wesela rozgrywa się głównie w 2021 roku, ale pojawią się też retrospekcje sięgające do II wojny światowej. Na sali weselnej słychać disco polo, goście są pod wyraźnym wpływem alkoholu, a druhny biorą udział w konkursach. Opis pasuje do wielu polskich wesel, jednak nie jest to typowa impreza. Pod przykrywką hucznej zabawy z masą gości ukryta jest bowiem gorzka prawda o każdym z nas.

Jedna z najważniejszych bohaterek, panna młoda, jest w zaawansowanej ciąży i marzy o tym, by wyprowadzić się z kraju. W trakcie swojej zabawy weselnej musi bacznie obserwować zachowanie świeżo upieczonego męża. Dużo dzieje się także wokół ojca panny młodej, Ryśka, który jest lokalnym biznesmenem, ale jego interes chyli się ku upadkowi. Może stracić nie tylko pieniądze, ale też wpłynąć na codzienność najbliższych mu osób. Wszystkim wydarzeniom przygląda się najstarszy członek rodziny, czyli Antoni Wilk. Mężczyzna wraca wspomnieniami do strasznych wydarzeń sprzed wielu lat, gdy poznał miłość swojego życia.

Każda chwila imprezy przynosi nowe dramaty, budzi uśpione uczucia i wzmaga i tak już silne emocje. Historie nowych i dawnych kochanków przeplatają się ze sobą i powoli znika granica między teraźniejszością a przeszłością. Odkrywane są dawne tajemnice, budzą się demony minionych lat. Nowy dzień zastaje bohaterów Wesela w różnych stanach i nastrojach. Dla nikogo nie była to łatwa noc, a z emocjami, które pozostały, każdy będzie musiał uporać się sam.

https://polishdirectors.com/en/member_post/smarzowski-wojciech/

https://scroll.morele.net/rozrywka/wesele-nowy-film-wojciecha-smarzowskiego-nie-bedzie-kontynuacja-wesele-2-data-premiery-zwiastun-i-obsada/


Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale