56 obserwujących
543 notki
601k odsłon
  346   0

Czesław Niemen pamięci...

FB
FB

Czesław Niemen (prawdziwe nazwisko Czesław Juliusz Wydrzycki) (16 lutego 1939 - 17 stycznia 2004) był jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych polskich muzyków rockowych/elektronicznych/eksperymentalnych, śpiewających głównie w języku polskim.

Niemen urodził się w Wasiliszkach w powiecie grodzieńskim. Był wokalistą o szerokiej skali głosu i bogatej intonacji, kompozytorem i klawiszowcem. Debiutował na początku lat 60. śpiewając polską odmianę rock and rolla i muzyki soul. Jego piosenka z 1967 roku "Dziwny jest ten świat" stała się najważniejszym polskim protest songiem tamtej epoki. Jako jeden z pierwszych Polaków nosił długie włosy i kolorowe ubrania, wprowadzając do komunistycznej Polski styl psychodelii. Pierwsze trzy płyty nagrał ze swoim zespołem "Akwarele", później nagrywał ze swoimi nowymi zespołami: "Enigmatic", "Grupa Niemen"(SBB) i "Aerolit". W 1969 roku zmienił styl muzyczny na rock progresywny, nagrywając monumentalny album "Enigmatic". Najbardziej godnym uwagi utworem z niej był "Bema pamięci żałobny rapsod", oparty na XIX-wiecznym wierszu Cypriana Kamila Norwida. Pozostałe utwory Enigmatic również były poezją. Niemen na swoich płytach grał na organach Hammonda, później na mellotronie i syntezatorze Mooga.

Na początku lat 70. Niemen nagrał trzy anglojęzyczne płyty pod szyldem CBS oraz wydał album "Russische Lieder", na który składają się rosyjskie pieśni tradycyjne i ludowe. W 1974 roku nagrał Mourner's Rhapsody z Janem Hammerem i Rickiem Lairdem z Mahavishnu Orchestra. W latach siedemdziesiątych Niemen zwrócił się w stronę jazz-rockowego fusion i muzyki elektronicznej ("Katharsis"). Później komponował także ścieżki dźwiękowe do filmów i muzykę teatralną. W latach dziewięćdziesiątych zaczął się wypowiadać w malarstwie i grafice komputerowej. W 2004 roku Niemen zmarł na raka w Warszawie.


Nagrody


2015

Polska Nagroda Filmowa "Orly"

Najlepsza muzyka dla Czesława Niemena


Produkcja


Reżyseria Krzysztof Magowski

Scenariusz Krzysztof Magowski

Zdjęcia Maciej Magowski

Muzyka Czesław Niemen

Produkcja Krzysztof Magowski

Obsada


Czesław Niemen

Historia

Zmarły 19 lat temu Czesław Niemen był ikoną dla kilku pokoleń Polaków. W Polsce w czasach komunizmu udało mu się podnieść muzykę rozrywkową do rangi prawdziwej sztuki, zdobył też sławę za granicą. Urodził się w 1939 roku w Starych Wasiliszkach (dzisiejsza Białoruś), a jego biografię w dużej mierze ukształtowała burzliwa historia tej części Europy. Film jest portretem charyzmatycznego muzyka, złożonym z unikalnych materiałów archiwalnych oraz wspomnień jego rodziny i przyjaciół.


Sen o Warszawie to pierwszy obszerny film biograficzny o Czesławie Niemenie, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do realizacji tego filmu jest przypadająca w styczniu 10. rocznica śmierci muzyka. W filmie, do którego zdjęcia rozpoczęły się w 2005 roku, wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych. Rzucają one nowe światło na życie artysty, bo Niemen, popularny i kochany przez publiczność - jego płyty sprzedawano w setkach tysięcy egzemplarzy - nie był lubiany przez współczesne władze i krytyków. W dokumencie Krzysztofa Magowskiego przyjaciele Niemena, dziennikarze muzyczni - w sumie ponad 50 osób - barwnie opowiadają o artyście. Z tych indywidualnych opowieści wyłania się także obraz polskiej sceny muzycznej, mecenatu kulturalnego z epoki PRL-u i skomplikowanych czasów końca PRL-u.


https://europopmusic.eu/Poland_pages/Niemen.html

https://culture.pl/en/artist/czeslaw-niemen

https://www.thefirstnews.com/article/czeslaw-niemen-the-man-behind-the-music-that-unites-a-nation-4264Zobacz galerię zdjęć:

FB
FB
Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura