Getty Images
Getty Images
Eternity Eternity
322
BLOG

Niemcy, a ideologia nazistowska…

Eternity Eternity Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 27

Ekstatyczne przyjęcie Adolfa Hitlera na Stadionie Olimpijskim w Berlinie 1 maja 1939 r. "Z mojej perspektywy nie postrzegam skupiania się na ideologii nazistowskiej jako "politycznej poprawności": Postrzegam to jako polityczną jasność widzenia" - pisze Roger Wilson. 

image

Matthew Evans pomylił argumenty (Bergen-Belsen było niemieckim okrucieństwem, Listy, 30 czerwca). Każdy, "komu zależy na Holokauście i historycznej dokładności", musi odróżnić nazistów od "Niemców" właśnie dlatego, że wyjaśnienia Holokaustu muszą uwzględniać jego polityczne przyczyny, a nie polegać na leniwym - i w rzeczywistości rasistowskim - utożsamianiu nazizmu z Niemcami. Setki tysięcy Niemców, w tym polityczni przeciwnicy nazizmu, ofiary tak zwanego programu eutanazji i żydowscy Niemcy zostali zamordowani przez nazistów, którzy bardzo dobrze znali różnicę między sobą a rodzajem Niemców, których aspirowali ukształtować. Niektórzy z tych Niemców zginęli w Bergen-Belsen. Evans obraża ich pamięć, a także wyrządza ogromną krzywdę zasadom dokładności, które rzekomo honoruje.

image

Z dyskusji:

Wiemy, dlaczego Guardian i inni opisują okrucieństwa drugiej wojny światowej jako nazistowskie, a nie niemieckie. Ma to na celu rozróżnienie między Niemcami pod rządami narodowego socjalizmu a demokratycznymi, otwartymi Niemcami, które w tak niezwykły sposób wyłoniły się z tej wojny, a następnie zimnej wojny, i które zrobiły wiele, aby stawić czoła swojej nazistowskiej przeszłości. Alternatywa może osiągnąć wąską historyczną dokładność, ale jest to przeważone przez możliwe konotacje zbiorowej winy historycznej, która sama w sobie jest jednym z elementów nazistowskiego demonizowania narodu żydowskiego. To nie jest "poprawność polityczna" (w każdym razie nieprecyzyjny, ogólny termin), ale odpowiedzialny dyskurs.

Kanonik Robert Titley
Rektor, zespół duszpasterski Richmond, diecezja Southwark


 Zgodziłbym się z Matthew Evansem, że niemiecki nacjonalizm był częścią tego, co uczyniło moją matkę młodą wdową w 1944 roku. Jednak z perspektywy historii skupiłbym się teraz na ideologii, która uwolniła tę bestię. Ten rodzaj ideologii jest prawdziwym wrogiem i nie jest on wyłącznie niemiecki. Stąpa po korytarzach władzy w każdym narodzie, szukając tych, którzy początkowo nie rozpoznają, czym jest, lub (co gorsza) głupio wierzą, że można ją kontrolować. Z mojej perspektywy nie postrzegam skupiania się na ideologii nazistowskiej jako "poprawności politycznej": Postrzegam to jako polityczną jasność widzenia.

Roger Wilson
Billingshurst, West Sussex

Spośród wielu Niemców, których znałem przed wojną, kilku straciło życie walcząc z nazistami w Niemczech. Czy szlachetny pan postawiłby głowę na linii walki z nimi, gdyby faszyści przejęli władzę w Wielkiej Brytanii? W ostatnich wolnych wyborach przed przejęciem władzy przez nazistów głosy socjalistów/komunistów były większe niż głosy oddane na nazistów. Nic dziwnego, że naziści przyszli po nich na długo przed tym, jak przyszli po Żydów, a oczywiście wielu z tych, którzy sprzeciwili się im, ryzykując tortury i śmierć, było również Żydami. Czy Lord Evans jest gotów przyjąć odpowiedzialność za okrucieństwa popełnione przez Wielką Brytanię w jej imperium, zwłaszcza w Indiach? Obarczanie odpowiedzialnością za obozy koncentracyjne wielu tysięcy Niemców, którzy aktywnie sprzeciwiali się nazistom, jest rażącą zniewagą.

Len Goldman
Brighton

 Dorastając w kraju, w którym historyczne poczucie winy jest przesadne, my, Hunowie, z pewnością potrzebowaliśmy mądrości Matthew Evansa - podobnie jak wy, Brytyjczycy, biorąc pod uwagę, że tutejsza telewizja pokazuje program o nazistach tylko co drugi dzień.

Anke Neibig

 To, że Guardian nie nazywa nazistowskich obozów "niemieckimi", nie jest oznaką "niepokojącej poprawności politycznej". W swoich metodach Holokaust opierał się na metodach europejskiej industrializacji i kolonializmu. W swojej ideologii był wyrazem tysiącletniego europejskiego antysemityzmu. Tylko naziści wierzyli, że w ich przedsięwzięciu jest coś szczególnie niemieckiego. Obozy były nazistowskie.

W zeszłym tygodniu byłem w Muzeum Żydowskim z niemiecką szkołą i dowiedzieliśmy się, że niektórzy ortodoksyjni Żydzi mogą mieć oddzielne kuchnie na mięso i nabiał. Pomyślałem o Edzie Milibandzie: czyż nie śmialiśmy się z jego nosa! I jego zdolności do jedzenia bekonu! A teraz okazuje się, że miał dwie kuchnie! A potem zacząłem myśleć o jego akcie pierwotnej zdrady; i o jego ojcu imigrancie, który nienawidził Wielkiej Brytanii; i o jego planie wbicia Wielkiej Brytanii noża w plecy (ten sam impuls był widoczny w Dolchstosslegende w Republice Weimarskiej - legendzie, że wojna została przegrana z powodu zdradzieckich Żydów). Kiedy zapytałem pracowników muzeum, co sądzą o traktowaniu Milibanda, powiedzieli, że uważają to za oczywisty antysemityzm, ale nie robią z tego zamieszania, ponieważ tylko pogorszyłoby to sytuację.

Wydaje się jednak, że nikt nie mówi o tym zbyt wiele. Dlaczego? Ponieważ prawdziwy antysemityzm to coś, co zrobili ci źli Niemcy? W każdym razie, jednym z zagrożeń, którym nie powinniśmy się zbytnio przejmować, jest "poprawność polityczna".

George Howard
Richmond, Surrey

 Podzielam obawy Matthew Evansa dotyczące tendencji do tworzenia wyimaginowanej społeczności "nazistów", w której niemieckie okrucieństwa można bezpiecznie oddzielić od niepokojącej rzeczywistości narodowego współudziału w okrucieństwie. W 1904 roku, zanim naziści doszli do władzy, Niemcy eksterminowali 80% plemienia Herero w Namibii - 60 000 osób - i rozpoczęli przerażający projekt eksperymentów na ludziach, który później został wznowiony przeciwko Europejczykom w obozach zagłady podczas drugiej wojny światowej.

Ale list Evansa podąża również za dominującym trendem odnoszenia się wyłącznie do żydowskich ofiar i zastępuje powojenne odniesienie do "niemieckich zbrodni przeciwko ludzkości" słowem Holokaust - czasami Shoah. Może to być zrozumiałe, jeśli ktoś jest Żydem, ale w ten sposób wyklucza pełne spektrum ofiar.

Nazistowski sukces wyborczy w dużej mierze zawdzięczano kozłom ofiarnym pokolenia czarnoskórych Niemców mieszanej rasy - znanych w kraju i w Mein Kampf jako bękarty z Nadrenii. W Mein Kampf nadano im również etykietę "półgłówków". Niektóre populistyczne historie postanowiły zapomnieć, że byli oni prześladowani, podobnie jak homoseksualiści, niepełnosprawni, Cyganie, związkowcy i lewicowcy. Ogromna liczba Polaków i miliony schwytanych Rosjan również zostały zabite w obozach.

Dr Gavin Lewis
Manchester

Skąd my to znamy?

image

imagehttps://www.quora.com/Why-is-the-term-Nazi-commonly-used-instead-of-German
https://www.theguardian.com/world/2015/jul/01/the-nazis-germany-and-lazy-equations

Zobacz galerię zdjęć:

Getty Images
Getty Images
Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura