Blog
Z bocianiego gniazda (MPG na pomoc...)
Ethidium Bromide
Ethidium Bromide Bromek Etydyny - czepiam się DNA i świecę pobudzony światłem
0 obserwujących 168 notek 102717 odsłon
Ethidium Bromide, 30 sierpnia 2007 r.

niespokojne nastolatki

Okres dorastania przechodzi się całe szczęście raz w życiu. Niestabilność emocjonalna i zmiany nastroju w obliczu stresu to jeden z towarzyszących problemów. Powszechnie mówi się o buzujących hormonach, o zmianach, które zachodzą w ciele nastolatka. Ale co właściwie się dzieje?

 Nasze emocje związane są z ewolucyjnie starą częścią mózgu jaką jest układ limbiczny. Tam też działa THP (allopregnolon) zmniejszając napięcie i niepokój u dzieci i u dorosłych. THP to neurosteroid produkowany w odpowiedzi na stres, który we względnie krótkim czasie działa uspokajająco. Jednak jego działanie jest inne w okresie dorastania. Badacze z Nowego Yorku wykazali, że allopregnolon powoduje zwiększenie niepokoju u dorastających samiczek myszy, przeciwnie niż u dorosłych. Laboratoryjne myszy są dobrym i powszechnie stosowanym modelem neurochemii ludzkiego mózgu.

Wnioski z pracy zespołu profesor Sheryl Smith są następujące. U dorosłych THP wzmacnia wyciszanie neuronów przez kwas gamma-aminomasłowy (GABA).  W czasie dorastania allopregnolon działa wręcz przeciwnie. Spowodowane jest to hormonalnie sterowanymi zmianami jakie zachodzą w tym okresie życia w receptorach GABA, które zamiast wyciszać przykładają się do pobudzenia. To natomiast prowadzi do sytuacji, że nawet słaby bodziec powoduje aktywację neuronów. Zwiększona pobudliwość układu limbicznego w konsekwencji prowadzi do wahań nastroju i zwiększonej  reaktywności emocjonalnej. A to, obserwuje chyba każdy, kto ma do czynienia z nastolatkami. Co też tłumaczy ich wybuchowość, nawet gdy są lekko zestresowani. 

Poznanie mechanizmu pozwala spojrzeć na młodzieńczy bunt i niepokój z trochę innego punku widzenia. Nie sądzę, aby doprowadziło to do stosowania jakichś leków. Trzeba to przeżyć samemu, trzeba z nimi to przeżyć. Albo zastosować Ah, whatever...

 

 

Źródło: Shen et al., Nature Neuroscience, vol. 10, 469 - 477 (2007)

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Nauka jest jak seks. Są tego praktyczne skutki, ale nie dlatego to robimy"

 

Licznik działa od 27.04.07 i naliczył jużdarmowe liczniki wizyt.

 

można do mnie napisać

bromek.etydyny(rolmops)gmail.com

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @GRAF13 <<kto był Konstruktorem tycinki- czyżby Przypadek? >> To pytanie jest jednym z...
  • @SPIKE Jestem biologiem i wlasnie tak "prostota i funkcjonalnosc" jest tak dla mnie fascynujaca....
  • @GRAF13 #17:24 Odwiedzilem kiedys podwroclawska hodowle kwiatow. Produkuje sie tam olbrzymie...

Tematy w dziale