0 obserwujących
35 notek
26k odsłon
  225   0

Barbarzyńska literatura bryluje na salonach – recenzja książki „

 

Współczesną literaturę polską charakteryzuje mnogość gatunków i stylów. Pisarzy, nasza ojczysta ziemia wydaje wielu, jednak tylko nieliczni zdobywają popularność i stają się częścią elity pisarskiej. Literatura XXI wieku rozwija się w charakterystycznej, dla dzisiejszych czasów kulturze, w której do istotnych wartości, należą demokracja, równość, pacyfizm. Krytycy tych aksjomatów nie znajdą swojego miejsca na salonie literackim, ani nie zyskają zbyt wielu przychylnych krytyków i recenzentów.

 

Lewicowe środowiska są wyczulone na wszelkie przejawy konserwatyzmu, utożsamiane przez nich z ciemnotą i zacofaniem, pozytywnie natomiast oceniają literaturę zajmującą się kwestiami, które interesują sympatyków lewicy. Pomyśleć można, iż w takich warunkach nic ciekawego się nie dzieje i żadne rewolucyjne książki ideologiczne przychylności krytyków oraz prasy nie zdobędą, gdyż dotychczasowe idee wydają się zaspokajać głód lewaków i są też mocno wrośnięte w ich mentalność. Jednak, nic bardziej mylnego. Na polskim rynku znalazła swoje miejsce pisarka, tak lewacka, barbarzyńska i przepojona antywartościami, jak mało, która w dziejach literatury, a mimo to krytycy oceniają jej twórczość bardzo pozytywnie.

Olga Tokarczuk jest uznawana za jedną z najlepszych współczesnych polskich pisarek. Laureatka najbardziej prestiżowego wyróżnienia literackiego Nagrody Nike przyznawanego przez Gazetę Wyborczą od lat bryluje w czasopismach literackich i lewicowej prasie. Wydana przed kilku laty powieść „Prowadź pług przez kości umarłych” to jedna z kilkunastu znanych i cenionych książek, napisanych przez tą autorkę. Otrzymała pozytywne recenzje w czasopismach literackich i kulturalnych oraz w czołowych gazetach, jak „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, nawet „Rzeczpospolita”, a zadowolona ze swojego dzieła autorka udzielała wywiadów, w których rozwijała myśli filozoficzne własnej książki.


Czytaj więcej >>>europejczycy.info...

 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale