Fizyka Smoleńska
Piszę o rzeczach pięknych: fizyce, lotnictwie, wszechświecie i superkomputerach. Ale też o smutnych: wyjaśniam katastrofę smoleńską. Odsłaniam manipulacje oszustów politycznych i nieuków, ich pseudonaukę o nazwie "fizyka smoleńska". Fot.: Lot nad Hudson
118 obserwujących
90 notek
923k odsłony
  25593   0

36. O potrzebie polityki smoleńskiej rządu

RWY 26, XUBS, 
(c) J. Turczyk (PAP)
RWY 26, XUBS, (c) J. Turczyk (PAP)

Zacznę może od zacytowania wydania internetowego

artykułu pt. "Wybuchy Wyobraźni", ktory ukazał się w dzisiejszej Polityce

jako pretekstu do zastanowienia nad rolą rządu RP w ostatecznym wyjaśnieniu przebiegu i przyczyn katastrofy smoleńskiej. Opisałem to na stronie 1 i 4 artykułu internetowego,  w wersji papierowej nie było na to miejsca.

Można pomyśleć, że ta rola zakończyła się wraz z opublikowaniem raportu komisji Millera w 2011 r. Jednak działania opozycji, komisji Macierewicza i wątpliwości siane przez maskirowszczyków (nt. uprowadzenia samolotu PLF101) zamotały nieźle Polakom w głowach. Atmosfera jest upolityczniona, co blokuje udział większości inżynierów i naukowców (obawiających się ataków motywowanych politycznie). Mogliby oni zrobić wiele dla wyjaśnienia takich szczegółów katastrofy, ktore znalazly się poza zakresem działania komisji KBWLLP, ale w ramach odpowiednich scieżek badań otwartych przez rząd (nie jest bowiem realne uzyskanie środków na badania poprzez istniejące systemy grantów w poszczególnych dziedzinach nauki; próbowano wystepować z wnioskami o wsparcie tego typu, ale z tego co wiem, bezskutecznie).

Dlatego potrzebne jest zaangażowanie w tę sprawę rzadu RP. Absolutnie nie posunę się tu do powiedzenia, że potrzebny jest w tej sprawie zaangażowany w Smoleńsk rząd (inny rząd)!  Polityka tego rodzaju nie jest moja domena. (Gdy nadciagają wybory, to tak jak wielu z was, drapię się po głowie i głosuję na PO). Poza tym wiemy wszyscy, że do przejęcia steru władzy dąży PiS, partia Kaczyńskiego i Macierewicza. A udział szefa tzw. Zespołu Parlamentarnego d/s Smoleńska w rządzie na 100% przeszkodziłby w wolnym, niepolitycznym, naukowym badaniu wypadku.

Chciałbym wzbudzić choćby małą dyskusję na ten temat, mając nadzieję że to docelowo pomoże zrozumieć nam wszystkim do końca, co się w Smoleńsku stało, a co nie. Zależy mi na wsparciu nauki polskiej. Niech badania smoleńskie skorzystają z wielkiego doświadczenia naukowcow i konstruktorów krajowych, niech nauka i inżynieria (w tym lotnictwo i fizyka) też coś na badaniach zyskają - głównie nie te konkretne pieniadze na badania (ja moje badania zrobiłem np. prawie za darmo, pomijajac prywatny czas, chociaż to nie zawsze możliwe), ale zainteresowanie i  uznanie.

[Miałem zamiar uzupełnić rozdział listem otwartym do Premiera Tuska, w którym opowiedziałbym się za konkretnymi rodzajami działań rządu, ktore są moim zdaniem potrzebne. Powstrzymam sie jednak, w zwiazku wydaniem rozporzadzenia premiera o utworzeniu zespołu Laska. Warto poczekać na formę i plan działania tego gremium.]

 

Na  koniec, oto moja reakcja na raport ogloszony w rocznicę wypadku przez sejmowy zespol Macierewicza.

* * * 

AKTUALNOSCI

zespol Laska sie organizuje, pierwsze wiesci w wywiadzie dr. Laska w programie Fakty po Faktach TVN24, u pani red. Justyny Pohanke. portal internetowy moze pod koniec miesiaca. [dodane w pazdzierniku 2013, czyli pol roku pozniej: bez zmian - strona internetowa ma byc pod koniec miesiaca ;-( ].

Lubię to! Skomentuj620 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka