31 obserwujących
1791 notek
1207k odsłon
264 odsłony

Ułaskawienie nie może usprawiedliwiać czynu karalnego

Wykop Skomentuj26

image

Prezydent Polski p. Andrzej Duda nabrał szkodliwego nawyku wcielania się w sąd. Po słynnym ułaskawieniu nieprawomocnie skazanego Mariusza Kamińskiego – obecnego ministra spraw wewnętrznych – prezydent oświadczył zdumionemu światu: „Postanowiłem uwolnić wymiar sprawiedliwości od sprawy Mariusza Kamińskiego, która zawsze byłaby postrzegana jako polityczna - powiedział prezydent Andrzej Duda, uzasadniając swoją decyzję o ułaskawieniu byłego szefa CBA”.  

https://wiadomosci.wp.pl/prezydent-andrzej-duda-postanowilem-uwolnic-wymiar-sprawiedliwosci-od-sprawy-mariusza-kaminskiego-6027719237837953a 

Bezprawność tej decyzji wykazały kompetemtne sądy i autorytety prawnicze; 

• https://polskatimes.pl/sad-andrzej-duda-nie-mial-prawa-ulaskawic-mariusza-kaminskiego/ar/12132286  

•  https://crowdmedia.pl/sad-najwyzszy-miazdzy-argumenty-prezydenta-dudy-ws-kaminskiego/  

• https://wyborcza.pl/1,75398,19217043,prezydent-sadzi-ze-jest-sadem.html 

Wszystkie te problemy bezceremonialnego wkraczania p. prezydenta /władzy wykonawczej/ w kompetencje władz sądowniczych odżyły obecnie po ułaskawienku Jana Śpiewaka. tym razem prawomocnie skazanego:  

„Prezydent Andrzej Duda zdecydował o ułaskawieniu warszawskiego miejskiego aktywisty Jana Śpiewaka. Śpiewak został skazany w ubiegłym roku prawomocnym wyrokiem za zniesławienie mecenas Bogumiły Górnikowskiej” 

Niepotrzebnie i tym razem p. Prezydent dał wyraz swojej niechęci do sądów /trzeciej, niezależnej konstytucyjnej władzy w państwie/ wyrokujących w sprawie Jana Śpiewaka (pierwszej i drugiej instancji), który został prawomocnie skazany za zniesławienie córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego mec. Bogumiły Górnikowskiej. Sąd zawyrokował zapłatę przez p. Śpiewaka grzywny i nawiązki (w sumie 15 tys. zł).  

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26005466,prezydent-adrzej-duda-ulaskawil-jana-spiewaka-za.html 

Pan prezydent także w tej sprawie  zupełni bezrefleksyjnie i niezwykle lekceważąco wobec sądu skomentował ów wyrok słowami: 

„Nie może być tak, że wszyscy na to patrzą i nic się nie dzieje. Nie zgadzam się z tym stanowczo. To młody, odważny człowiek. (…) Wziął na siebie ciężar spraw społecznych wbrew potężnym lobby, musi mieć wsparcie - ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda”. 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-06-05/prezydent-o-ulaskawieniu-spiewaka-nie-moze-byc-tak-ze-mlody-czlowiek-przegrywa-z-elitami/ 

To fatalny komentarz głowy państwa wobec konstytucyjnie sobie równej władzy sądowniczej i niezawisłych sędziów  wydających wyroki w imieniu państwa polskiego. W sprawie Śpiewaka w obu sądowych  instancjach /pierwszej i odwoławczej/  uprawomocnił się wydany wyrok. Znaczy to, że pan Śpiewak dopuścił się nieuprawnionego  szkalowania dobrego imienia skarżącej go p. adwokatki. 

Jeżeli w tak oczywistej sprawie i demokratycznym państwie prawnym z trójpodziałem władzy (ustawodawcza, wykonawcza, sądownicza) konstytucyjnie równoprawnych i od siebie niezależnych, władza wykonawcza (prezydent)  kwestionuje wyroki niezależnej władzy sądowniczej, to takie państwo straciło prawo miana byciem  demokratycznym państwem prawnym. Takie zachowanie władzy wykonawczej wobec sądowniczej  oznacza nie mniej nie więcej, tylko rządy autorytarne nie dające gwarancji praworządnego kształtowania stosunków państwo-obywatel. W takim państwie obywatel staje się bezpodmiotowym członkiem /elementem/ społeczeństwa, jako zwykły przedmiot procesów politycznych arbitralnie stanowionych przez władze wykonawcze. 

Ułaskawienie prawomocnie skazanego obywatela nie ma związku z jego winą, oznacza jedynie darowanie mu kary, a nie zdjęcia z niego winy za którą został skazany.  

Taka postawa prezydenta RP bardzo zaostrzy stosunki Polski z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską na tle problemów zanikania  w Polsce /kraju członkowskim UE/ praworządności podlegającej unijnemu przyśpieszeniu procesów kontrolnych dotyczących odstępstw naszego państwa  od tejże praworządności:  

Ostre zarzuty pod adresem Polski na komisji sprawiedliwości PE:

*Komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE zajmuje się w czwartek sytuacją w sferze praworządności w Polsce. Szef komisji Juan Fernando Lopez Aguilar, który przygotował raport w tej sprawie, mocno skrytykował polskie władze.  

*Chorwacka prezydencja zapowiada, że zajmie się praworządnością w Polsce.  Pięć grup politycznych Parlamentu Europejskiego zwróciło się do chorwackiej prezydencji i szefa Rady Europejskiej o zwiększenie presji na Polskę i Węgry w sprawie praworządności. Temat ten […] był przedmiotem posiedzenie unijnej Rady ds. Ogólnych w marcu.  

https://www.gazetaprawna.pl/tagi/praworzadnosc-w-polsce;unia-europejska 

Prezydent RP ma prawo do ułaskawiania od kary obywateli Polski skazanych przez sąd, ale pod żadnym pozorem nie ma prawa ich uniewinniać od popełnionych czynów karalnych, osądzonych w imieniu RP przez polski sąd i skazanych  prawomocnymi wyrokami.  

Dla przywrócenia w Polsce zdezawuowanych przez PiS ustrojowych norm konstytucyjnych potrzebny jest prezydent z prawdziwym poczuciem i konstytucyjną misją strażnika ustawy zasadniczej, bez ambicji współbudowniczego IV RP zwanej obecnie „dobrą zmianą” .  

28. czerwca jest na to wielką szansą! 

Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka