Blog
moje widzenie
folt37
folt37 Jestem na emeryturze, którą uzyskałem ze służby w administracji państwowej.
26 obserwujących 1509 notek 994981 odsłon
folt37, 14 listopada 2017 r.

Próby wpędzenia Dżina nacjonalizmu na powrót do lampy Aladyna

168 25 0 A A A

Święto Niepodległości jest za nami wraz z formami jego obchodów, tych podniosłych, państwowych z wieńcami i wojskowymi defiladami i tych ulicznych z podpinaniem pod święto symboliki dalekiej od doniosłości święta odrodzonej w 1918 r. polskiej państwowości a bliskiej jedynie demonstrantom.

Najliczniejszą była demonstracja Obozu Narodowo-Radykalnego wespół z Młodzieżą Wszechpolska  nazwana Marszem Niepodległości z czołowym hasłem „My chcemy Boga”.

To była demonstracja bezkarności nacjonalistów demonstrujących nienawiść do świata zewnętrznego obrazowanego uchodźcami, Żydami, Ukraińcami, Islamistami na wielu transparentach o bardzo ksenofobicznej treści pokazywanych w serwisach krajowych i zagranicznych.

Tego nacjonalistycznego Dżina wypuścił PiS ze swojej polityki historycznej, co wzmocniło popularność tej partii w narodowych, ksenofobicznych środowiskach przyczajonych dotąd na dalekich obrzeżach życia politycznego traktowanego jako polityczny margines.

60-cio tysięczna demonstracja nacjonalistów o nazwie Marsz Niepodległości, pod ochroną policji państwowej z religijnym kamuflażem kokietującym Kościół „My chcemy Boga”, poparty milczącą aprobatą władz państwowych i wielu hierarchów KK, mocno przeraził apologetów ruchu narodowego. To przerażenie spotęgowała reakcja mediów światowych alarmistycznymi doniesieniami o największej od dziesięcioleci demonstracji nacjonalistycznej w Europie”.

W imię odcięcia się od nacjonalizmu głos zabrali prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki:

„Prezydent Andrzej Duda ostro potępił to, co wydarzyło się w Warszawie podczas Marszu Niepodległości. - Nie ma w naszym kraju zgody na ksenofobię, na chorobliwy nacjonalizm, na antysemityzm - stwierdził prezydent.

Ogromnie boleję jeżeli ktoś mówi o Polsce tylko dla Polaków. Dla mnie Polak to ten, kto chce pracować dla Polski, dla mnie Polak to ten, kto chce, by Polska była na mapie, dla mnie Polak to ten, kto chce, by Polska była państwem silnym, które potrafi realizować potrzeby mieszkańców - oświadczył Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krapkowic (woj. opolskie). I dodał, że "nie ma znaczenia kolor skóry" ani narodowość jego przodków.

https://wiadomosci.wp.pl/mocne-slowa-prezydenta-andrzeja-dudy-w-sprawie-marszu-niepodleglosci-nie-ma-w-naszym-kraju-miejsca-na-ksenofobie-chorobliwy-nacjonalizm-antysemityzm-6187383920089217a

 „"Biała Europa" nie jest szlachetnym hasłem. To było hasło rasistowskie - powiedział abp Gądecki podczas konferencji prasowej w Poznaniu”.

https://www.wprost.pl/polityka/10086221/abp-gadecki-biala-europa-nie-jest-szlachetnym-haslem.html

Ten cytat trzeba czytać w kontekście komunikatu Episkopatu potępiającego nacjonalizm

„2. Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu.  Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm.

Święty Jan Paweł II na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1995 r. podkreślał, iż „należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi, prowadząc do negatywnych konsekwencji zarówno dla napastnika, jak i dla ofiary. Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji. To zadanie pozostaje oczywiście w mocy także wówczas, gdy fundamentem nacjonalizmu jest zasada religijna, jak się to niestety dzieje w przypadku pewnych form tak zwanego «fundamentalizmu»”.

http://episkopat.pl/chrzescijanski-ksztalt-patriotyzmu-dokument-konferencji-episkopatu-polski-przygotowany-przez-rade-ds-spolecznych/

Oto refleksje po Święcie Niepodległości. Pesymistyczna to ta, że rząd nie dołączył do prezydenta i przewodniczącego Episkopatu w stanowczym potępieniu nacjonalistów, zaś optymistyczne, że prezydent RP i Episkopat tę nacjonalistyczną hucpę potępili.

Praktycznym sprawdzianem tych reakcji będą  przyszłoroczne obchody 100-lecia niepodległości Polski. Zobaczymy!

Opublikowano: 14.11.2017 18:43.
Autor: folt37
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @apocaliptus  "Cywilizacyjne wzloty na niemieckiej ziemi ( przed chwilą przeczytane ) :"...
  • @apocaliptus  " jak mam rozumieć wejście na wyższy poziom cywilizacyjny,prawda ?" Jak Pan chce!
  • @apocaliptus  "Czyli te gangi to fikcja literacka ?" Nie. To rzeczywistość cywilizacyjna ....

Tematy w dziale Polityka