folt37 folt37
120
BLOG

Spór o państwo prawne – władza a obywatel

folt37 folt37 UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Rezolucja Parlamentu Europejskiego:

„PE przyjął w środę rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania zasad praworządności i praw podstawowych, zapisanych w Traktacie o UE. Europosłowie zainicjowali też procedurę zmierzającą do uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu. Oznacza, że Polskę mogą objąć sankcje, w tym zawieszenie jej prawa głosu. Za rezolucją głosowało 438 eurodeputowanych (ok. 66 %). PE przegłosował też poprawkę do rezolucji, "wzywająca polskie władze do potępienia faszystowsko ksenofobicznego marszu 11.11 w Warszawie"

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-11-15/glosowanie-parlamentu-europejskiego-nad-rezolucja-ws-praworzadnosci-w-polsce-transmisja-w-polsatnews-pl/

Rezolucja wywołała oburzenie polskiego rządu wyrażane zarzutem „braku uprawnień” PE do ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski, co narusza suwerenność naszego kraju. Czy słusznie?  Nie! Bo:

„WIĄŻĄCE UCHWAŁY RZĄDOWYCH ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH W POLSKIM PORZĄDKU PRAWNYM.  Konstytucja RP zawiera przepis (art. 91.3), który stanowi, że wiążąca uchwała organizacji międzynarodowej stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana (w tym znaczeniu, że wynikają z niej bezpośrednio dla osób fizycznych i prawnych uprawnienia oraz obowiązki, na które można skutecznie powoływać się przed krajowymi organami ochrony prawnej, np. sądami), gdy łącznie spełnione są następujące warunki: a) bezpośrednie stosowanie uchwały w krajowym porządku prawnym przewidziane jest przez statut organizacji (np. art. 288 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi: „Rozporządzenie ma zasięg ogólny. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich”); b) statut jest umową międzynarodową; c) umowa (statut) jest przez RP ratyfikowana; d) umowa (statut) została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP (warunki b-d spełnia np. Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Warunki powyższe spełniają zatem np. rozporządzenia Unii Europejskiej, które są bezpośrednio stosowane w polskim porządku prawnym”

http://www.grocjusz.edu.pl/Materials/mw_w_pm_2014-5.pdf

Powyższy tekst wyjaśnia pełnoprawność Parlamentu Unii Europejskiej do wyjaśniania sytuacji prawnej w państwach członkowskich w razie podjęcia wątpliwości co do braku respektowania w tych państwach reguł państwa prawnego.

Parlament Europejski  nie działa pochopnie ani gołosłownie bowiem opiera swoje stanowisko na kompetentnych opiniach instytucji międzynarodowych (Komisja Wenecka*), bezpośrednich analizach własnych dokonanych w krajach podejrzanych o łamanie prawa, a co najważniejsze - na wysłuchaniu krajowych instytucji nadzoru praworządności i demokracji, takich jak np.; rzecznik praw obywatelskich, polskie autorytety akademickie i sądownicze, organizacje pozarządowe.

Tak zgromadzony materiał „dowodowy” jest podstawą do debaty w PE zakończonej wnioskami podjętymi przez głosowanie w demokratycznej procedurze. Rezolucję uchwalono większością 66 % głosów.  Na niekorzyść polskiego rządu trzeba przypomnieć, że przy  każdej okazji rząd powołuję się na swoje demokratyczne umocowanie wynikami wyborów w 2015 r. gdzie PiS otrzymał swój „władczy” mandat 37% głosów, który uznaje za pełnoprawny do przeprowadzania reform ustrojowych.

Więc skąd zarzut pod adresem parlamentarzystów europejskich o ich niekompetencji do krytyki polskich władz?

Kolejnym punktem oburzenia polskiego rządu jest głosowanie za przyjęciem rezolucji przez kilku posłów PO nazwanych przez premier Szydło niegodnymi reprezentowania Polski. Zarzut zupełnie niezasadny, bo Unia Europejska nie jest „zagranicą” tylko wspólnotą państw upoważnioną do reprezentowania interesów całej europejskiej przestrzeni wspólnotowej opartej na traktatach, zawierających obowiązek respektowania ich postanowień w tym praworządności i trójpodziału władzy.  Europosłowie PO głosujący za rezolucją nie głosowali przeciwko Polsce tylko za przywróceniem trójpodziału władzy i praworządności stwierdzonego przez kompetentne instytucje  i uprawnione autorytety prawne.

To właśnie, iż rząd polski nie respektuje decyzji UE i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (puszcza białowieska) wbrew obowiązkom wynikającym wprost z ratyfikowanych przez Polskę traktatów jest jasnym dowodem wypowiedzenia przez rząd polski lojalności władzom Wspólnoty i z tego powodu nie ma podstaw do oburzania się na europarlamentarzystów PO popierających rezolucję dyscyplinującą rząd do lojalności wobec tej wielo państwowej struktury z polskim członkostwem.  Pomawianie więc posłów o brak lojalności wobec państwa polskiego jest zwykłą demagogią.

Polska wyraźnie nie spełnia reguł państwa prawnego choćby z samego faktu, że nie respektuje praw Wspólnoty, do których przestrzegania jest zobowiązana traktatami członkowskimi UE.

Jeżeli obywatele to widzą mają prawo domagać się od rządu przestrzegania prawa, bo państwo jest powołane po to żeby działać w granicach prawa i egzekwować to samo od obywateli.

Jeżeli państwo żąda tego tylko od obywateli, a samo nie respektuje prawa, to powinno zmienić swój stosunek do własnych rządów i zrezygnować z uporu trwania przy swoich racjach skoro wszystkie uprawnione organizacje i instytucje światowe  oceniające te rządowe zachowania i autorytety prawne jednogłośnie te naruszenia wskazują.

To państwo jest organizacją służebną dla obywateli,  a nie odwrotnie!

 

*(Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo (ang. European Commission for Democracy through Law, fr. Commission européenne pour la démocratie par le droit) – organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. Komisja zwana jest również, niekiedy także w dokumentach oficjalnych, „Komisją Wenecką”[1] (ang. Venice Commission, fr. Commission de Venise). W jej skład wchodzą eksperci w dziedzinie prawa, przede wszystkim konstytucyjnego[1] i międzynarodowego. Miejscem obrad jest Scuola Grande di San Giovanni Evangelista[2] w Wenecji”. )

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka