30 obserwujących
1694 notki
1135k odsłon
132 odsłony

Polska z narastającym deficytem obywatelskości

Wykop Skomentuj11

image


Praworządne państwo demokratyczne ściśle określa prawa, obowiązki oraz wolności swoich obywateli zapisane w Konstytucji. W polskiej ustawie zasadniczej prawa, wraz z wolnościami zostały podzielone na trzy następujące grupy: osobiste, polityczne oraz ekonomiczno-socjalno-kulturalne.

Nietrudno zauważyć, że w obecnej Polsce obywatelskość naszego społeczeństwa polskiego została sprowadzona praktycznie do problemów ekonomiczno-socjalnych, zapominając o sprawach politycznych. A przecież ta sama konstytucja nakłada na nas obowiązki w zakresie przestrzegania prawa i troski o wspólne dobro narodu i społeczeństwa. Zwracam uwagę na wyraźne odróżnienia dobra narodu od dobra społeczeństwa.

W obecnej praktyce politycznej w Polsce dobro społeczne sygnowane praktycznie przez rządzący PiS ma pierwszoplanowe miejsce w kampaniach politycznych i propagandzie rządowej gdzie dobro narodu jest mizernym zaledwie tłem.

Przeciętni Polacy są obecnie zafascynowani liczeniem swoich socjalnych korzyści „fundowanych” nam przez państwo w postaci dóbr finansowych: różnych 500+. 13 emerytury, mnóstwa populistycznych świadczeń społecznych, itp., z zupełnym lekceważeniem ładu prawno ustrojowego dokonywanego przez PiS w sądownictwie, oświacie, państwowych mediach publicznych, itp. - odwracającego o 180 stopni reguły ustroju demokratyczno-obywatelskiego.

Przykład: Śledztwo "Wyborczej". Troje sędziów z Poznania zaciągnęło w sądzie pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, choć mieli już mieszkania lub domy. Dwoje ma zarzuty dyscyplinarne, trzeci - nie. To były zastępca Zbigniewa Ziobry w Ministerstwie Sprawiedliwości, dziś komisarz wyborczy.

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25007213,pozyczka-mieszkaniowa-komisarza-wyborczego-z-poznania-czy-zbigniew.html

Czyli sędziowie /obcy politycznie PiS-owi/ o podejrzane etycznie zachowania zaciągania pożyczek pod zmyślone wydatki - są postawieni się przed sądem dyscyplinarnym - a trzeciemu sędziemu zaprzyjaźnionemu z PiS zarzutu się nie stawia.

Drugi przykład:

Kolejne regiony zakończyły pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich. W Katowicach do żadnej szkoły nie dostało się 190 uczniów, w Łodzi i Kielcach - ponad 400, w Częstochowie - ponad 500, we Wrocławiu - 1,6 tys., w Warszawie - niemal 3,2 tys., w Poznaniu - ok. 3,4 tys.

http://wyborcza.pl/7,75398,24998854,tysiace-uczniow-bez-szkol-brakuje-nauczycieli-i-klas-w-calej.html

Tysiącom polskich uczniów państwo ograniczyło dostęp do wybranych szkół z oczywistej przyczyny nieudanej reformy szkolnictwa, a polski rząd i obóz PiS bezczelnie dowodzi, że reforma jest dobra i się udała.

Skąd ta spolegliwość społeczna Polaków wobec mocno zachwianej równowagi ustrojowej zapisanej w konstytucji a populistyczno ustrojowymi reformami obozu rządzącego dokonywanych w ostrym konflikcie z dobrem narodu?

Dlaczego nie ma obywatelskich sprzeciwów ludzi przez korzystanie z konstytucyjnych praw do: „do składania wniosków, petycji oraz skarg, organizowania pokojowych zgromadzeń oraz uczestnictwa w nich”.

Odpowiedź jest jedna: deficyt postaw obywatelskich w Polce jest tak głęboki, że większość z nas uśpiona materialnymi korzyściami i wyjałowiona z wiedzy obywatelskiej /np. praw konstytucyjnych/ jest pozbawionych patriotycznego wyczulenia na ograniczane nam prawa obywatelskie przysłaniane zasłoną korzyści socjalnych.

To obywatelskie wyjałowienie Polaków jest tak duże, że bywa coraz mniej zauważane przez elitarne środowiska kształtowania opinii publicznej.

Ten poważny kryzys polskiej obywatelskości jest bardzo niebezpieczny dla funkcjonowania Polski, a nade wszystko dla jej /naszej/ przyszłości.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka