foros foros
239
BLOG

Wyrok TSUE otwiera ścieżkę do zmian kadrowych w SN

foros foros Polityka Obserwuj notkę 4

Kluczowa fraza ostatniego wyroku TSUE brzmi:

"Zasada nieusuwalności wymaga w szczególności, by sędziowie mogli sprawować urząd do momentu ukończenia obowiązkowego wieku przejścia w stan spoczynku lub upływu kadencji sprawowania danej funkcji" 

W orzeczeniu zaznaczono też, że od zasady tej mogą być wyjątki, ale wyłącznie pod warunkiem, że uzasadniają je nadrzędne i prawnie uzasadnione względy. Jednak tych - według TSUE - w polskim przypadku nie było. Trybunał odrzucił argumenty rządu, że podstawą obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku do 65 lat była chęć dostosowania go do powszechnego wieku emerytalnego.

Trybunał zakwestionował też prawo prezydenta do przedłużania wieku przejścia sędziego w stan spoczynku ponieważ nie było tam jasno sprecyzowanych obiektywnych warunków kiedy wiek ulega przedłużeniu, a kiedy nie.

W takim układzie Rząd RP powinien po prostu zaskarżyć ustawę PO o przedłużeniu wieku emerytalnego do 67 roku życia. Zgodnie z zasadami logiki, jeśli sejm  nie może skrócić wieku emerytalnego sędziego - w czasie sprawowania przez niego urzędu -  to nie może go też przedłużyć. Bo jeśli sejm miałby prawo do zmiany wieku emerytalnego to w obie strony. Chyba, że zajdą ważne okoliczności, a z wyroku TSUE wiemy, że nie jest taką okolicznością zmiana powszechnego wieku emerytalnego.

Prezydent również samoistnie - zgodnie z orzeczeniem TSUE - nie może takiego wieku wydłużać - a sądzę, że poprzedni prezydenci działali wg podobnych przepisów jak A. Duda.

Aby wesprzeć tę opinię głosem profesjonalisty przytoczę fragment opinii omawiającej wyrok TSUE opublikowanej przez adwokata Tomasza Janika na łamach wp.pl:

Oczywiście stan spoczynku może zostać przez polski parlament uregulowany w sposób inny niż dotychczas, ale może to dotyczyć tylko nowych sędziów. Zmiany takie nie mogą działać wstecz i odnosić się do sędziów piastujących już swoje stanowiska. 

https://opinie.wp.pl/janik-walec-z-luksemburga-przejechal-po-reformatorach-prawa-opinia-6395429988464257a

Wydaje się więc, że droga do zmian kadrowych w SN szeroko otwarta przed PiS: wystarczy zaskarżyć do TSUE ustawę PO przedłużającą wiek emerytalny sędziów podpierając się piątkowym wyrokiem tegoż TSUE.

Oczywiście bajka, bo ani PiS nie zaskarży ustawy PO, ani TSUE nie będzie honorował logiki swoich wyroków. A szkoda, mogłoby być ciekawie...

A jeszcze ciekawiej, gdyby PiS zaskarżył ustawę PO o przedłużeniu wieku emerytalnego sędziów do polskiego TK powołując się na wyroku TSUE...

foros
O mnie foros

</ script> WAU_small ('33nm7mbknmq3 ") </ script > a counter

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka