Foxx Foxx
1352
BLOG

Ukraina: ochotnicy 2014-2020 - dwa oblicza lojalności

Foxx Foxx Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 37

W drugiej połowie sierpnia przypadnie rocznica największej klęski Ukraińców w wojnie z Federacją Rosyjską  Tzw. "kotła iłowajskiego". Powstał on w wyniku nieoczekiwanego wtedy ataku na tyły ukraińskich batalionów ochotniczych walczących z "separatystami" głównie z batalionów "Wostok" i "Opłot". 24.08.2914 na teren Ukrainy w tym miejscu weszły batalionowe grupy bojowe Sił Zbrojnych FR .

image

[poglądowa mapa "planu" natarcia na Iłowajsk - rzucone niemal same bataliony ochotnicze lekkiej piechoty, od lewej "Donbas", "Szachtarsk", "Azow", "Dnipro-1" oraz luźne plutony Prawego Sektora - na rzeź. Sztab Generalny inie poinformował o wejściu na Ukrainę rosyjskich jednostek desantowo-szturmowych, pancerno-zmechanizowanych i artylerii]

Walcząca tam kompania znanego z tego bloga "Azowa" w ostatniej chwili wyrwała się przed domknięciem okrążenia Według relacji ochotników z "Donbasu", tylko z tej jednostki do niewoli po krwawym odwrocie trafiło 96 żołnierzy.

To wtedy powstała rana rzutująca na totalny brak zaufania między środowiskami ochotników - później weteranów - i wspierających front wolontariuszy, a szefostwem ukraińskiego MON. Pęknięcie to doprowadziło do największych klęsk Kijowa z wyjątkiem "kotła debalcewskiego". W kolejnych latach ministerstwo podległe sobie bataliony "pospolitego ruszenia" konsekwentnie rozformowywało lub dołączało do regularnych brygad, głównie zmechanizowanych. 

Generalicja MON mocno naciskała na kolejne rządy, by rozformować również jednostki podległe MSW ze szczególnym uwzględnieniem "Azowa". W MON ochotnicy są postrzegani jako rezerwuar sił rewolucyjnych. Wiele osób wskazuje, że prawdopodobnie tak było od początku, stąd taki a nie inny przebieg "tragedii iłowajskiej", jak na Ukrainie często określa się tamto okrążenie. Inicjatywy generałów są bez szans, gdyż...

Zupełnie inną politykę przyjął szef MSW Arsen Awakow. W kraju, w którym mobilizowani siłą rekruci często nie chcą walczyć, postawił na grupy najbardziej zmotywowane. W tworzoną od zera podległą ministerstwu kontraktową Gwardię Narodową inwestuje pokaźny budżet, co widać zarówno po poziomie wyszkolenia, jak i wyposażeniu. Podobnie się dzieje w specjalnych jednostkach policji.

image

[kompanijno-taktyczna grupa 27 Brygady Szybkiego Reagowania GN MSW]

image

[baza specjalnego pułku patrolowego policji... "Dnipro-1"]

Na flagową jednostkę Gwardii Narodowej MSW wybił się Samodzielny Zagon Specjalnego Przeznaczenia "Azow".  Jego pododdziały wygrywają kolejne ćwiczenia GN zdobywając trofea w zmaganiach na najlepszy dywizjon artylerii, pluton czołgów, czy drużynę zwiadu. Bardzo aktywna zarówno w obwodzie donieckim, jak i ługańskim jest Grupa Zwiadu jednostki. Ponad rok temu po naprowadzeniu ognia własnej artylerii przez zwiad dronowy unieszkodliwili taki sprzęt.

image

[Kompleks rozpoznania artyleryjskiego Zoopark-1 został opracowany pod koniec lat osiemdziesiątych na bazie wykorzystywanego od lat siedemdziesiątych w sowieckich wojskach rakietowych i artyleryjskich systemu ARK-1 RŁ239 „Ryś” (ARK – artyleryjski, radiolokacyjny kompleks)]

W tym miejscu warto dodać, że aktualnie intensywność walk nie zmalała, mimo że już prawie nikt na to, co się dzieje nad Dnieprem nie patrzy. Pewnym zwieńczeniem drogi od 2014 do dzisiaj była przedwczorajsza wizyta zastępcy dowódcy Operacji Sił Połączonych (związki taktyczne MON i MSW w Donbasie), generała-majora Wiktora Hanuszaka w garnizonie "Azowa". Przybył, by odznaczyć ponad 60 żołnierzy medalem "Za zwycięstwo i wierność" za postawę na froncie.

image

Aby uzmysłowić skalę funkcjonowania batalionów ochotniczych, czyli jak się wydaje głównego czynnika nieprzewidzianego w rosyjskich planach warto przedstawić podział najbardziej znanych ochotniczych jednostek ze względu na umiejscowienie w oficjalnych strukturach. Główny ukraiński analityk sytuacji na froncie, Dymitr Tymczuk, w marcu 2015 opublikował szczegółową infografikę. To było ok. 30 tys ludzi.

image


 MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH 

Wydzielone szturmowe jednostki Gwardii Narodowej 

Pułk "Azow" 

Batalion im. Kulczyckiego (założyciel GN, zginął w maju 2014) 

Batalion "Donbas" 

Po prawej na górze bataliony specjalnego przeznaczenia służby patrolowej milicji. M.in. "Kijów-1" i "Dnipro-1". Zwraca uwagę utworzony głównie z mieszkańców Mariupola i okolic "św. Maria". Autor nie wymienia z nazwy kolejnych 25 oddziałów tego typu jako mniej istotnych. 

Niżej 

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ 

Bataliony Obrony Terytorialnej 

M.in. "Ajdar", "Ruś Kijowska", "Dnipro-2". Autor nie wymienia z nazwy kolejnych 38 oddziałów tego typu jako mniej istotnych. 

W ramach Sił Zbrojnych Ukrainy 

Batalion "Feniks" włączony w skład armii jako 3 batalion 79 samodzielnej brygady desantowo-zmechanizowanej 

Batalion UNSO - jako 54 wydzielony batalion rozpoznawczy 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej 

Działalność koordynowana z MON i MSW 

Ochotniczy Korpus Ukraiński "Prawy Sektor" 

Batalion OUN 


Tak się dzieje, gdy naród jest zbyt słaby, by utworzyć stabilną państwowość i zbyt silny, by przyjąć dyktat z zewnątrz.Foxx
O mnie Foxx

foxx@autograf.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka