66 obserwujących
486 notek
924k odsłony
  1573   0

Ukraina: ponad dwustu deputowanych zainteresowanych projektem Intermarium

Intermarium, czyli ukraińska wersja koncepcji Międzymorza znanych z dwudziestolecia międzywojennego powróciło w roku 2016, gdy twórca znanych z tego bloga pułku "Azow" i partii Korpus Narodowy jako deputowany do Rady Najwyższej  wystąpił z projektem utworzenia Grupy Wspierania Rozbudowy Intermarium. Jako poseł pozafrakcyjny w Radzie zdominowanej przez proniemiecką frakcję Petro Poroszenki nie miał szans na zebranie odpowiedniej większości. Zaczął więc od pracy organicznej.

image

["Międzymorze" - żelazna pięść Europy. Grafika z inauguracyjnej konferencji Forum Bałtycko-Czarnomorskiego w kijowskim hotelu Radisson. Otworzył ją 02.07.2016 inicjator, Andrij Biłeckij]

image

[po środku]

Ostatnio do tej koncepcji powrócił młody deputowany "Sługi Narodu" Światosław Jurasz, który wczoraj na swoim fb poinformował o sukcesie, zainteresowaniu projektem 230 parlamentarzystów

Międzymorze

Krwawe ziemie, Boży plac zabaw... 

Jak tylko nie nazwali naszą bogatą i tak pożądaną przez wszystkich europejską granicę. Ale nie zawsze tak było. Historia daje nam również przykłady naszej jedności, która dała początek wielu triumfom Europy w naszych wspólnych stuleciach.

Czas lepiej zapamiętać i zregenerować się. 

I nie jesteśmy sami. Polska, nasza imponująca zachodnia siostra, jest w tym pierwsza, podobnie jak w wielu innych osiągnięciach. Ale nasi bałtyccy, naddunajscy, bałkańscy, a nawet niektórzy kaukascy bracia w historii podzielają tę perspektywę. Aby urzeczywistnić nasze wspólne marzenie, powstają instytucje publiczne, polityczne, gospodarcze oraz wojskowe. Zbliżamy się ku temu, aby najwyższy organ władzy ukraińskiej, Rada Najwyższa, włączył się w te procesy. 

Dlatego tworzymy zespół parlamentarny Intermarium. Dołączyła do niego większość parlamentarna, licząca ponad 230 posłów. Gdybyśmy zbierali dłużej, jestem pewien, że inne nasze zapisy parlamentarne zostałyby pobite. 

Celem międzyfrakcyjnego związku posłów jest zaangażowanie Ukrainy w projekt zjednoczenia krajów szerszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej Międzymorza oraz praca nad jednością polityczno-gospodarczą, wartościowo-kulturową i militarno-obronną naszego regionu. Że podobnie jak w naszej wspólnej historii razem buduwalibyśmy XXI wiek.

Myślę, że warto przypomnieć okoliczności, w jakich ta  koncepcja w wersji, która w XXI w. pojawiła się nad Dnieprem. 

image

[Obecne były delegacje z Polski, Rumunii, Węgier, Litwy, Białorusi, Estonii, Łotwy, Chorwacji, Słowacji oraz Gruzji. Zwraca uwagę nieobecność Czech, o których niżej] 

image

[prezentacja azowskiej wersji Międzymorza z 2016]

[spot promocyjny - można włączyć angielskie napisy]

Kolejne konferencje cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Gdy po wzięciu biernego udziału w edycji 2018 opisywałem dyskusje, które wtedy miały miejsce, komentatorzy praktycznie jednogłośnie twierdzili, ze to mrzonki. No i nie bardzo to wszystko pasowało do wizji ukraińskiego nacjonalizmu panującej w Polsce. Jeszcze w maju 2020 na S24 cytowałem aktualną wtedy wypowiedź Biłeckiego:

"Międzymorze" jedyną geopolityczną opcją dla Ukrainy. UE z instytucjami finansowymi, czy z drugiej strony FR bez problemu mogłyby Ukrainę zdominować (B. ocenia, że przez zdecydowaną większość czasu po '91 mieliśmy do czynienia z "bramką nr 2"). Tymczasem nawet tak silne państwo w regionie, jak Polska - w sytuacji, gdy Ukraina stanęłaby na nogi - w relacjach dwustronnych nie mogłoby Kijowa zdominować, co jest gwarancją zachowania partnerskich relacji. Naturalne jest więc tworzenie politycznego związku państw wokół Polski i Ukrainy, z krajami bałtyckimi, Rumunią, Chorwacją, itd. Ze względu na położenie, przydałaby się Białoruś.

(źródło)

Kto wtedy mógł się spodziewać, że wizja pozaparlamentarnego dzisiaj polityka zyska poparcie w kijowskiej Radzie Najwyższej?

Moim zdaniem jest to kolejny krok po utworzeniu Trójkąta Lubelskiego, które w związku z wewnętrzną polityczną nawalanką średnio się przebiło do publicznej świadomości w Polsce. Ale na wiki już jest:

Trójkąt Lubelski (lit. Liublino trikampis, pol. Trójkąt Lubelski, ukr. Люблінський трикутник) – organizacja, utworzona w dniu 28 lipca 2020 roku w Lublinie przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Litwy, Polski i Ukrainy. Jej celem jest rozwój współpracy politycznej, ekonomicznej[1] i społecznej pomiędzy tymi państwami oraz pomoc Ukrainie w odzyskaniu integralności terytorialnej i integracji z Unią Europejską i NATO.[2][3]

Działalność Trójkąta Lubelskiego ma sprowadzać się do organizowania szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, ministrów spraw zagranicznych oraz wymiany informacji i powołania oficerów łącznikowych w MSZ.[4]

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w dniu 28.07.2020 w Lublinie, pomiędzy Linasem Linkevičiusem (Litwa), Jackiem Czaputowiczem (Polska) i Dmytro Kułebą (Ukraina), podczas którego powołano organizację.[5][6]

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka