Blog
Foxx News w S24
Foxx
Foxx Old Fashion Man Club
59 obserwujących 446 notek 841938 odsłon
Foxx, 11 sierpnia 2015 r.

Ukraina w prezydenckim orędziu: jak służba prasowa "Azowa" zawstydziła "naszych"

Wstrzymywałem się z napisaniem tej notki w oczekiwaniu, że ktoś zareaguje na twierdzenia przeciwników Andrzeja Dudy, m.in. Pawła Wrońskiego z "G.W." ("jestem zdziwiony, że nie pojawiło się nic na temat Ukrainy"), czy Lecha Wałęsy ("mógł wspomnieć o Ukrainie"). Zwłaszcza, że dzień wcześniej w ukraińskojęzycznym internecie pojawił się bardzo interesujący moim zdaniem komentarz do udzielonej tuż przed zaprzysiężeniem wypowiedzi A. Dudy dla PAP. Komentarz z zaskakującej strony. W chwili, gdy głównonurtowe media żegnały B. Komorowskiego i R. Sikorskiego jako "przyjaciół Ukrainy" i dzieliły się z odbiorcami niepewnością co do przyszłości relacji między Polską i Ukrainą... Służba prasowa pułku "Azow" na swoich portalach społecznościowych po raz pierwszy odniosła się do słów, czy działań aktualnego polskiego polityka - omawiając wątek ukraiński w zapowiedziach A. Dudy.

Podsumowanie wątku na wpolityce.pl: "Prezydent Duda: Myślę o tworzeniu partnerskiego bloku państw od Bałtyku po Morze Czarne"

Na profilu "Azowa" przypomniano... koncepcję "międzymorza" Józefa Piłsudskiego oraz fakt że aktualny kurator jednostki, A. Biłeckij, lansował ją wcześniej na Ukrainie, ale był traktowany jak wariat. Docenili odwagę Dudy i żałują, że u siebie polityków z taką wizją nie mają. Rzecz opatrzyli mapką

Ukraina w prezydenckim orędziu - jak służba prasowa "Azowa" zawstydziła polskie piekiełko

- dodali, że lider "Azowa" postulował/postuluje, by federacja skupiała się wokół Ukrainy ze względu na jej wielkość/powierzchnię. Komuś chyba umknęła wielkość i siła... polityczna, gospodarcza, cywilizacyjna i takie tam ;) Odnotowuję jako ciekawostkę, w dużej części dot. porównania kwalifikacji m.in. dziennikarzy "G.W." i służby prasowej "Azowa" w percepcji wypowiedzi prezydenta Polski.

Odnośnik do anglojęzycznego skrótu materiału został opatrzony poniższą grafiką

Ukraina w prezydenckim orędziu - jak służba prasowa "Azowa" zawstydziła polskie piekiełko

Co ciekawe - żadnych tekstów o "braterstwie", "przyjaźni między narodami", czy oczekiwań robienia "misiów" w Radzie Najwyższej w dniu uchwalania ustawy m.in. gloryfikującej UPA. Wszystko w kategoriach interesów państw regionu. Cytaty z A. Dudy wierne, z istotnym podsumowaniem:

"Commenting on the conflict in Donbas, Andrzej Duda said that "the situation would be fatal if we had the conflict in the east of Ukraine frozen for many years, the lasting military conflict. If we continue seeking a long-term peaceful solution, I believe that in the long run the talks should be held in a new format intended to settle the issue." He suggested to hold an international conference with the participation of Poland and other neighbours of Ukraine."

Nie wiem, czy w dzisiejszych czasach wygłupiać się z tłumaczeniem z angielskiego... W razie czyjejś potrzeby dorzucę w komentarzach. Jako rozwinięcie, "azowcy" dodali fragment wcześniejszej wypowiedzi K. Szczerskiego - z najważniejszą końcówką:

"Peace in Ukraine is the key to the Polish security. We should continue helping Ukraine, but we should do it intelligently, without forgetting historical memory, identity and truth".

W taki kontekst wpisują się słowa A. Dudy wypowiedziane w części orędzia dotyczącej polityki zagranicznej:

"Żyjemy dzisiaj w innych warunkach i w innym państwie niż przed rokiem 89. Polska polityka zagraniczna, która nie powinna podlegać rewolucji, bo polityka zagraniczna rewolucji nie lubi, potrzebuje dzisiaj korekty. Ta korekta to zwiększenie aktywności. Ta korekta to mówienie o naszych celach. To mówienie o naszych aspiracjach. To przedstawianie naszego punktu widzenia w sposób spokojny, ale zdecydowany i jednoznaczny poprzez komunikowanie tego partnerom w przestrzeni międzynarodowej. (...)

Na najbliższy czas to także wzmocnienie gwarancji sojuszniczych w Sojuszu Północnoatlantyckim, którego na szczęście jesteśmy członkiem. I tutaj trzeba sprawę postawić jednoznacznie. Potrzebujemy większych gwarancji ze strony NATO. Nie tylko my jako Polska, ale cała Europa Środkowo-Wschodnia w obecnej sytuacji geopolitycznej, trudnej, jak państwo wiecie. Potrzebujemy większej obecności NATO w tej części Europy, a także w naszym kraju."

Takie to porównianie kwalifikacji do omawiania/komentowania wypowiedzi w języku polskim.

Opublikowano: 11.08.2015 10:17.
Autor: Foxx
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

foxx@autograf.pl

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @jce  Pisząc o "modzie na patriotyzm" miałem na myśli konkretne zjawisko, na które...
  • @jerraz21  Dziękuję i pozdrawiam.
  • @Kuba Rozpruwacz  "Badanie z kwietnia 2018blob:null/91e9970f-3c19-4322-ba35-f2cf90323f2apodaje...

Tematy w dziale