64 obserwujących
471 notek
896k odsłon
2983 odsłony

Ukraina: przedwyborczy stan wojenny, a azowskie fale

Wykop Skomentuj115

Niedawny "incydent na Morzu Azowskim" doczekał się wielu komentarzy. W tej notce chciałbym zaprezentować go w szerszym kontekście. A nawet w kilku. Moim zdaniem trudno coś sensownego na ten temat napisać nie cofając się do początku jesieni, czyli do września. Uwagę wielu komentatorów zwróciło przepuszczenie przez Cieśninę Kerczeńską płynących do Berdiańska dwóch ukraińskich okrętów. W internecie pojawiło się szereg analiz. Również w tzw. rusnecie publikowane były grafiki z identyfikacją rosyjskich jednostek obstawiających ukraińskie. Która należała do FSB, a która do Floty Czarnomorskiej. Przykład:

image

(w centrum nieopisany ukraiński okręt Donbas)

Dość dużą popularność zyskał film nakręcony przez jeden z lokalnych kanałów na yt


Zupełnie bez echa przeszło nieco wcześniejsze wydarzenie. Dwa produkowane w Mikołajewie kutry Żmija-M (Гюрза-М), Łubnie i Krzemieńczuk, dostarczyli do Berdiańska... lądem.

image

A jest to informacja istotna. Okręty, które wtedy przepłynęły przez Cieśninę można było wysłać tylko morzem. co też zrobiono. Swoją drogą z dzisiejszej perspektywy zwrócenie uwagi na tamtą sytuację wykracza poza "wpuścili bo mogli". Tu jednak coś jest grane. Trudno traktować serio aktualny pomysł, że stary holownik potrzebował obstawy dwóch nowych kutrów specjalnie budowanych jako element dywizjonu dostosowanego do operowania na płytkich i umiarkowanie manewrowych wodach w okolicach lądowego połączenia Krymu z kontynentem - i to w ramach cyrkowej "parady" przez wody kontrolowane przez Flotę Czarnomorską.

image

(uprowadzone ukraińskie okręty w porcie w Kerczu)

Zwłaszcza, że w drodze są dwa podarowane przez USA kutry Island oraz dwie fregaty rakietowe Oliver Hazard Perry, które z pewnością będą stacjonować w Odessie (więc realne wzmacnianie Berdiańska i Mariupola ma znaczenie strategiczne).

image

image

Narażanie nowych Żmij, które w związku ze specyfiką Morza Azowskiego realnie "robią jakość" na wodzie tylko tam wygląda w takiej sytuacji dziwnie.

Jeżeli chodzi o stronę rosyjską - nie cenię przesadnie analiz Ośrodka Studiów Wschodnich, jednak w jednej z nich m.in. zebrano listę faktów, więc zamiast przepisywać/parafrazować, przytaczam:

Przebieg incydentu pozwala przyjąć, że strona rosyjska przygotowywała się na rozwiązanie siłowe w razie dalszego zwiększania obecności Marynarki Wojennej Ukrainy na Morzu Azowskim. Wskazuje na to skierowanie na spotkanie zespołu ukraińskiego całej grupy jednostek patrolowych, dodatkowo wzmocnionej okrętem Floty Czarnomorskiej. Szczególnie jednak rozwój sytuacji po kolizji u południowych wybrzeży Krymu – wyprowadzenie tankowca blokującego Cieśninę Kerczeńską, sugerowanie bezpośredniego sprawstwa ukraińskiego, blokada okrętów ukraińskich, a następnie ich abordaż wykonany siłami jednostek specjalnych oraz zaangażowanie w rejonie incydentu lotnictwa (w tym wykonujących działania z zakresu walki radioelektronicznej śmigłowców Ka-52) – pozwala przyjąć, że działanie Rosjan było celowe, obliczone w pierwszej kolejności na rezygnację zespołu ukraińskiego z realizacji planu przejścia do Mariupola, a także na ewentualne sprowokowanie zbrojnej reakcji ukraińskiej.

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2018-11-28/rosyjski-atak-na-ukrainskie-jednostki-na-morzu-czarnym-aspekty

Dodam, że wszystkie z tych faktów przewinęły się we wcześniejszych relacjach. Obecność na patrolowcach FSB najprawdopodobniej gości z Zarządu "W" zamiast umownych pograniczników w papachach, czy ostrzał mostku zamiast silników nie wyglądają na rutynową sytuację.

Mamy więc klasyczny dla tej wojny stan dość trudny do interpretacji w oparciu o dostępne informacje. 

W powyższym fragmencie analizy zwraca uwagę pewien szczegół, który u nas przeszedł bez echa. Koordynaty ukraińskich okrętów w chwili ich zdjęcia przez Rosjan są jawne. One nie zdążyły się nawet zbliżyć do Cieśniny Kerczeńskiej. A więc i Morza Azowskiego

image

Kwestię dyskusji o, nawet biorąc pod uwagę obszar okupowany, agresji na wodach międzynarodowych pozostawiam bez komentarza. Ale, poza rytualnymi "wyrazami zaniepokojenia, mamy też i inne efekty całej sytuacji.

Niżej mapa obwodów objętych stanem wojennym do 27 grudnia. Ciekawe, czy zostanie przedłużony - są to tereny, na których Poroszenko nie ma żadnych szans (zgodnie z ostatnimi sondażami ma ok. 9% na trzeciej pozycji za Tymoszenko oraz... popularnym aktorem grającym w ukraińskiej parodii "House Of Cards")

image

W tym miejscu warto wrócić do sytuacji z połowy października. Akurat wtedy spędziłem 5 dni w Stanisławowie (akt. Iwano-Franikwsk) i Kijowie. Wrażenia w kilku punktach.

1. Nigdy nie byłem rewizjonistą, ale faktycznie przykro się robi, gdy - zgodnie z info, które miałem - centralnym punktem miasta jest muzeum w pałacu Potockich znajdujące się w Parku Potockich, na ścianie głównego kościoła grekokatolickiego wisi odnowiona tablica poświęcona Janowi III Sobieskiemu, w sąsiedztwie równie odnowionej bramy z godłem I Rzeczypospolitej... a jednocześnie wokół tłum ludzi mówiących w obcym języku i obce flagi (na zachodniej Ukrainie nawet miejscowe samorządy wywieszają również czerwono-czarne - w Kijowie nie używa ich nawet "Swoboda"). Paradoksalnie akurat stanisławowski burmistrz pochodzący z tej partii wspiera (również z kasy miasta) budowę "drugiego" Domu Polskiego - "Pierwszy" oficjalnie działa jako Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Wykop Skomentuj115
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka