12 obserwujących
192 notki
171k odsłon
  921   1

4 sierpnia padł kolejny kosmiczny rekord!

4 starty amerykańskich rakiet w ciągu 24 godzin!

Zdaje się, że w dotychczasowej historii eksploracji Kosmosu nie zdarzyło się, aby doszło do 3 startów rakiet jednego dnia. A tu mamy 4 starty i wszystkie dokonane przez amerykańskie firmy komercyjne.

 Jako pierwszy ten dzień rozpoczął się od startu rakiety Elektron firmy Rocket Lab z misją Antipodean Aventure o godz. 5:00 UTC. Electron.

Druga w kolejności była firma United Lauch Alliance ze swoją rakietą Atlas V o godz. 12:29 UTC. Misja SBIRS GEO 6 to wojskowy satelita m.in. wczesnego ostrzegania przed pociskami rakietowymi.

Trzeci był lot turystyczny kapsuły New Shepard z bardzo zróżnicowaną międzynarodową ekipą: wśród nich pierwsza Egipcjanka w Kosmosie Sara Sabry i pierwszy Portugalczyk Mário Ferreira, miłośniczka ekstremalnych przeżyć Vanessa O'Brien (tym lotem trafiła do Księgi Rekordów Guinessa), youtuber Coby Cotton, inżynier Clint Kelly III oraz kiedyś menedżer od telekomunikacji, a dziś właściciel restauracji Pineapple w Melbourne (Floryda).

Jako ostatni krótko przed północą wystartował Falcon 9 firmy SpaceX  z koreańskim satelitą KPLO, Korean Pathfinder Lunar Orbiter. Jest to pierwszy krok w koreańskich planach badania Księżyca.

I na deser: w środek wcięli się Chińczycy ze swoją rakietą Długi Marsz 2F (o 18:02 UTC) wynosząc prototyp swojego samolotu kosmicznego wielokrotnego użytku - szczegóły, jak to u Chińczyków, na razie nieznane.

Tak więc summa summarum mieliśmy jednego dnia aż 5 udanych startów!

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie