Blog
Jestem, więc muszę myśleć
FranioMinor
FranioMinor Konserwatysta otwarty na zmiany na lepsze
4 obserwujących 109 notek 100842 odsłony
FranioMinor, 7 grudnia 2017 r.

USA jak PRL czyli panie Barbie, kto tu jest postkomunistą?

Wczoraj (6 grudnia) na głównym miejscu znalazła się notka sugerująca, iż PiS wzoruje się na epoce Gierka. Słowem to postkomuniści. A "dowodem" ma być grzana od pewnego czasu teza, iż to właśnie w czasach PRL faktyczna władza należała do Pierwszego Sekretarza PZPR, a Premier był tylko jego marionetką. W ten sposób Sekretarz rzeczywiście kierujący sprawami kraju miałby uniknąć odpowiedzialności za skutki tegoż rządzenia.

A tymczasem jest taki kraj na świecie, który jest uważany jako kolebka współczesnej demokracji, kraj dość młody, a mianowicie USA. Tam obecny Prezydent jest faktycznie Premierem, bo stoi na czele Rządu, zwyczajowo nazywanego Administracją(!). (Tytułowanie go Prezydentem jest podobnym zjawiskiem językowym, jak tytułowanie Donalda Tuska "Prezydentem Europy".) Donald Trump został wybrany jako kandydat Partii Republikańskiej ale ... nigdy nie stał na czele Partii Republikańskiej. Zacytuję tu wykaz obecnie najważniejszych osób w Partii Republikańskiej:


Chairperson     Ronna Romney McDaniel (MI)
U.S. President     Donald Trump (NY)
U.S. Vice President     Mike Pence (IN)
Speaker of the House     Paul Ryan (WI)
House Majority Leader     Kevin McCarthy (CA)
Senate Majority Leader     Mitch McConnell (KY)

Czyż nie przypomina to dzisiejszego układu w Prawie i Sprawiedliwości?

Podobnie poprzedni Prezydent - Premier Barack Obama też nigdy nie był liderem Partii Demokratycznej. Podobnie kandydująca w ostatnich wyborach Hilary Clinton.

Natomiast w niedawnej historii Polski mieliśmy Pierwszego Sekretarza Wojciecha Jaruzelskiego, który zarazem był Premierem. I nie tylko. Był jeszcze Generałem, Ministrem Obrony, stał na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Powołał do życia Trybunał Konstytucyjny i był duchowym ojcem Okrągłego Stołu, a więc i obowiązującej dzisiaj Konstytucji. (wszystko oczywiście za wiedzą, w porozumieniu i za przyzwoleniem ówczesnych władz na Kremlu).

Dzisiejsze nawoływanie, aby Jarosław Kaczyński "przestał się chować w cieniu" można więc także rozumieć tylko jako wycie z bezsilności, przejaw ślepej głębokiej niechęci, by nie powiedzieć nienawiści, do niego i do całego PiS-u.

A może i także tęsknoty za tamtymi czasami, gdy "wykuwały" się dzisiejsze Autorytety, fortuny, media i układy. I kto tu, panie Barbie, tak naprawdę jest postkomunistą????


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Zdziwiony próbuję zrozumieć Świat z perspektywy kilku krajów

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "Rwa kulszowa" na pewno. Jest to dokładnie zbadane i udowodnione na milionach przypadków. Ale...
  • @RobertK Marcin P. został skazany prawomocnym wyrokiem za oszustwa finansowe i NIE MÓGŁ W...
  • @noo No niestety. W 1997 roku powódź też była w lipcu.

Tematy w dziale