Free Your Mind Free Your Mind
15943
BLOG

Zagadnienia "smoleńskie" (4)

Free Your Mind Free Your Mind Polityka Obserwuj notkę 532

 

W drugim tomie prac „komisji płk. Latkowskiego” (Ostatni lot. Raport o przyczynach katastrofy) pojawia się, obok, rzecz jasna, wielu innych kwestii, wątek lotnisk zapasowych w związku z wylotami z 10-04-2010. Przypomnę fragment ze s. 34:
 
Lot 10 kwietnia 2010 roku był fatalnie przygotowany również od strony logistycznej. Na lotniska zapasowe wybrano Witebsk i Mińsk. Tylko że – według obowiązującego wówczas rozkładu – port lotniczy w Witebsku nie funkcjonował w dni wolne od pracy. Stąd pytanie, na które, niestety, nie udało się znaleźć odpowiedzi: Jak to się stało, że Eurocontrol, instytucja koordynująca wszystkie loty nad Europą, zaakceptowała przesłany przez 36. SPLT plan lotu, zakładający skorzystanie z nieczynnego lotniska zapasowego?
 
Wszystko wskazuje na to, że ktoś z pułku, przygotowując plan lotu z delegacją prezydenta, bezmyślnie przepisał ustalenia dotyczące lotu z 7 kwietnia, czyli z wizyty w Smoleńsku premiera Donalda Tuska. Dlaczego jednak nie wykrył tego nadzór? Zapytany o to doświadczony pilot liniowy zamyśla się.
 
- Dobre pytanie - stwierdza po chwili milczenia. - Podejrzewam, że Eurocontrol interesuje się głównie lotniskiem docelowym. Służby w Brukseli, którym Witebsk musiał wyskoczyć ze znakiem zapytania, uznały, że skoro Polacy wpisali go do planu lotu jako lotnisko zapasowe, to zapewne załatwili sobie jego dostępność. W końcu był to samolot prezydencki, a na odpowiednim szczeblu wszystko da się zrobić.
 
Sami autorzy książki Ostatni lot najwyraźniej nie sprawdzili tego wątku do końca, czyli nie poszperali w biurach Eurocontrol ani też w innych instytucjach, którym zgłaszano UMII jako jedno z lotnisk zapasowych dla PLF 101 (tej sprawy nie poruszono też w niedawnym wywiadzie Wprost z ppłk. B. Stroińskim (http://freeyourmind.salon24.pl/487666,powrot), a przecież on, czyli dowódca eskadry tupolewów, zgłaszał się jako pierwszy ze statkiem powietrznym Tu-154M nr boczny 101 na 10 Kwietnia do lotu z polskim Prezydentem i delegacją, prawda? (http://centralaantykomunizmu.blogspot.com/2011/06/plan-lotu-2.html)). Tym niemniej zgadzam się z tą „końcóweczką” wywodu pilota cytowanego przez „komisję płk. Latkowskiego”: „Na odpowiednim szczeblu wszystko da się zrobić” - też tak uważam :). I w nawiązaniu do tych (nie tylko witebskich) zagadnień proponuję poniżej lekturę Zagadnień „smoleńskich” (to już 4. część; linki do poprzednich części można znaleźć w poście tu: http://freeyourmind.salon24.pl/476698,aneks-4-cz-1). W tymże tekście staram się przeanalizować m.in. sprawę tego, w jaki sposób można było skonstruować „materiały dowodowe” do śledztwa wokół „katastrofy smoleńskiej”, a więc skonstruować zapis „pancernego FMS-a”. Trochę długo pisanie tego „czwartego wykładu” trwało, starałem się jednak przejrzeć na nowo wiele materiałów i zebrać możliwie obszerną dokumentację.
 

fymreport.polis2008.pl 65,2 MB 88 MB FYM blog legendarne dialogi piwniczne ludzi zapiwniczonych w Irlandii 2 yurigagarin@op.pl (before you read me you gotta learn how to see me) free your mind and the rest will follow, be colorblind, don't be so shallow "bot, który się postom nie kłania" [Docent Stopczyk] "FYM, to wesoły emeryt, który już nic, ale to absolutnie nic nie musi już robić" [partyzant] "Bot FYM, tak jak kilka innych botów namierza posty i wpisy "z układu" i daje im odpór" [falstafik] "Czy robi to w nocy? W takim razie – kiedy śpi? Bo jeśli FYM od rana do późnej nocy non-stop tkwi przy komputerze, a w godzinach ciszy nocnej zapewne przygotowuje sobie kolejne wpisy, to kiedy na przykład spożywa strawę?" [Sadurski] "Ale teraz zadam Sadurskiemu pytanie: Załóżmy, że "wyśledzi" pan w przyszłości jeszcze kilku FYM-ów, a któryś odpowie prostolinijnie, że jest inwalidą i jedyną jego radością (z przyczyn wiadomych) jest pisanie w S24, to czy pan będzie domagał się dowodów,czy uwierzy na słowo?" [osa 1230] "Zagrożenia dla pluralizmu w ramach Salonu widzę w tym, że niektórzy blogerzy - w tym właśnie FYM - wypraszają ludzi, z którymi się nie zgadzają. A zatem dojdzie do "bałkanizacji" Salonu: każdy będzie otoczony swoją grupką zwolennikow, ale nie będzie realnej dyskusji w ramach poszczególnych blogów. Myślę, że nie daję przykładu takiego wykluczania." [Sadurski] "Już nawet nie warto tego bełkotu czytać, spod jednego buta i z jednego biura. Na fanatyków i pałkarzy lekarstwa nie ma."[Igła] "FYM już kupił S24 swoim pisaniem, jest teraz jego twarzą. Po okresie Galby i katatyny nastąpił czas dziennikarzy "Gazety Polskiej". Ten przechył i stalinopodobne teorie spiskowe, jakie się wylewają z jego bloga oraz innych mu podpbnych - przyciągają do Salonu nastepnych i następnych. Tu już od dawna nie zależy nikomu na rzetelności i klasie pisania - lecz na tym, aby było klikanie, aby było głośno i kontrowejsyjnie. Promowanie takich ludzi jak FYM i Paliwoda - jest całkowicie jednoznaczne."[Azrael] "Ale jaki jest problem?"[Kwaśniewski] kwestia archiwów IPN-u Janke: "Nigdy nie mówiliście o pełnym otwarciu?" Komorowski: Co to znaczy otwarcie?" "Trudno zrozumieć, jak można ogłupić społeczeństwo. Dlaczego tylu ludzi ośmiela się nazywać zdrajcą Wojciecha Jaruzelskiego. (Edmund Twardowski, Warszawa) " [tzw. listy czytelników do "Trybuny"] "Z przykrością stwierdzam, że prezydent nie przedstawił żadnych propozycji ws. służby zdrowia" [Tusk] "Niewidzialna ręka rynku, jak sama nazwa wskazuje, jest ślepa." [ekspert w radiowej audycji prowadzonej przez R. Bugaja] "Mamy otwarte granice, miejmy też otwarte umysły. Jasna Góra horyzontów rządowi i parlamentarzystom nie rozszerzy. (S. Barbarska, woj. wielkopolskie) " [tzw. czytelniczka "Trybuny"]

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka