Waits Waits
390
BLOG

Wizna 1939

Waits Waits Kultura Obserwuj notkę 5

Dnia 2 września 1939 roku dowódcą odcinka „Wizna” został mianowany kapitan Władysław Raginis, podporządkowany dowódcy twierdzy Osowiec podpułkownikowi Tadeuszowi Tabaczyńskiemu. Zadaniem Raginisa było zamknięcie przeprawy, na rzekach Narew i Biebrza, w granicach odcinka. W chwili objęcia dowodzenia Raginis dysponował następującymi siłami:
8 kompania strzelecka 135 pułku piechoty, wzmocniona plutonem ciężkich karabinów maszynowych – dowódca kapitan Schmidt
• 3 kompania ciężkich karabinów maszynowych batalionu fortecznego Osowiec – dowódca kapitan Władysław Raginis
• bateria artylerii pozycyjnej ( dwa plutony armat 76 mm) – dowódca porucznik Brykalski
• 136 rezerwowa kompania saperów
• pluton artylerii piechoty z 71 pułku piechoty
• pluton zwiadowców konnych 135 pułku piechoty
• pluton pionierów 71 pułku piechoty
Łączny stan osobowy wynosił 20 oficerów i 700 szeregowców, uzbrojonych w sześć dział lekkich, dwadzieścia cztery ciężkie karabiny maszynowe, osiemnaście ręcznych karabinów maszynowych, dwa karabiny przeciwpancerne.

Siły niemieckie liczyły około 42 000 żołnierzy, w tym ponad 1200 oficerów. Dywizje niemieckie posiadały następujące uzbrojenie: 350 czołgów, 108 haubic, 58 dział lekkich, 195 dział przeciwpancernych, 108 moździerzy, 188 granatników, 288 ciężkich karabinów maszynowych, 689 ręcznych karabinów maszynowych.

W ten sposób na odcinku „Wizna” doszło do niespotykanej dysproporcji sił. Z jednej strony generał Guderian na czele czterech wielkich jednostek, wspartych lotnictwem, z drugiej kapitan Raginis z garstką obrońców.

link do historii obrony Wizny...
http://www.wizna.pl/index.php?wiad=2

http://www.youtube.com/watch?v=eX2F6A81yKI&eurl=http://niepoprawni.pl/blog/193/wizna-1939
Waits
O mnie Waits

Nie płakałem po Kuroniu, nie płaczę po Geremku , nie będę płakał po Michniku.. Człowiek może się polityką nie interesować.. Nie oznacza to że polityka nie interesuje się człowiekiem.. "Prawą ręką ci pogrożę, zdrajco a nie lewą zima wasza a wiosna nasza ,czy widzisz to drzewo.." Schmaletz Bezpieka to mafia alfonsów której konfidenci to dziwki... Mark.W.Kingden Rubel za wejście - dwa za wyjście.. W.Rezun (W.Suworow) Chcemy by tu wyrósł fioł , naprzód marsz chcemy show,chcemy cudów co wylecą z szafki. Chcemy cudu,chcemy kochać.. Po pracowitym całym dniu chcemy najprawdziwszy cud.. Wagle Życie to krótki sen... Staszek Soyka.. Właśnie ukazał się album "Twardzi jak stal", będący pierwszym młodzieżowym hołdem dla Narodowych Sił Zbrojnych. Płyta dostępna jest wyłącznie w formacie mp3 na stronie internetowej TwardziJakStal.PL. "Twardzi jak Stal" to pierwszy album muzyczny dedykowany polskim, narodowym formacjom partyzanckim z lat 1939-56. Album "Twardzi jak Stal" dostępny jest pod adresem: www.twardzijakstal.pl. Apel - Olimpiada Wiedzy o PRL. W roku 2008 mija 19 lat od upadku komunizmu w Polsce. Najnowsze badania pokazują, że świadomość o wydarzeniach z najnowszej historii Polski maleje-głownie wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia. Młodzież nie zna elementarnych faktów dotyczących tych lat. Dodatkowo odchodzą ludzie, którzy byli świadkami epoki, szczególnie w jej początkowym okresie. Poziom oraz struktura edukacji w Polsce, nie pozwalają na wystarczające zapoznanie się z wydarzeniami lat 1944/52 – 1989 w szkole. Tymczasem organizowane są Olimpiady, konkursy, turnieje dotyczące wielu epok historycznych. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy uczniowie polskich szkół znają fakty z historii starożytnej czy średniowiecznej, nie znając jednocześnie faktów dotyczących ich historii ojczystej. Mimo różnego stopnia przygotowania i zapoznania się z treściami ww. olimpiad, sam fakt uczestnictwa w przygotowaniach do kolejnych etapów powoduje powiększenie zasobu wiedzy na dany temat. Mimo owych 19 lat, nie doczekaliśmy się w wolnej Polsce ogólnopolskiej Olimpiady obejmującej lata powojenne. Olimpiada dotycząca dziejów PRL byłaby bodźcem do zapoznania się z tymi wydarzeniami. Instytucją najbardziej uprawnioną do organizacji tego typu Olimpiady jest Instytut pamięci Narodowej. Posiada odpowiednią strukturę, kadrę naukową, co wszystko daje pewność, ze zorganizowana przez IPN Olimpiada stała by na odpowiednim poziomie. IPN przeprowadza konkursy historyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, są to jednak inicjatywy o mniejszym zasięgu i zupełnie innym charakterze. Zwracamy się z apelem do IPN, o podjęcie inicjatywy, zmierzającej do przeprowadzenia cyklicznej, ogólnokrajowej Olimpiady dotyczącej okresu 1944/52-1989 w Polsce. W tym celu proponujemy wysyłanie do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej tekstu powyższego apelu-adres ( z tematem: Olimpiada Wiedzy o PRL): sekretariat.ipn@ipn.gov.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura