0 obserwujących
21 notek
16k odsłon
  98   0

Powrót do Ojczyzny

Jest skandalem i totalną grandą oraz egoizmem rządzących, że Polska zapomniała o rodakach z Kazachstanu i Syberii.

Sam mam kilkoro znajomych, którzy jako wnuki lub prawnuki Polaków przyjechali do Polski na studia właśnie ze wschodu (z Ukrainy, z Kazachstanu, z Rosji). Studentom jest łatwiej. Mogą zostać w Polsce, ściągnąć rodziców do kraju, założyć własną rodzinę, lub jak wielu młodych Polaków emigrować do Londynu.

„Powrót do Ojczyzny”, to obywatelski projekt ustawy o powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej osób pochodzenia polskiego, deportowanych i zesłanych przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Akcję organizuje syn marszałka Macieja Płażyńskiego jako kontynuacja woli tragicznie zmarłego ojca. Poniżej treść apelu Jakuba Płażyńskiego:

 

Szanowni Państwo,
12 kwietnia 2010 mój ś.p. ojciec, Maciej Płażyński, miał złożyć w kancelarii Sejmu projekt nowej stawy repatriacyjnej. Smoleńska katastrofa przekreśliła jednak Jego plany. Podjąłem się ich kontynuacji, ponieważ, czuję się związany wolą Ojca.


Za Uralem, głównie w Kazachstanie, żyją jeszcze tysiące polskich ofiar sowieckich czystek etnicznych. My Polacy, mamy więc wobec nich szczególny obowiązek: zapewnienia im jak najszybszego powrotu do Ojczyzny. Niestety nie służy temu obecna ustawa repatriacyjna. Przede wszystkim dlatego, że nakłada zbyt duże obciążenia na samorządy zamiast na polskie państwo. Trzeba ją zmienić. Dlatego społeczny komitet "Powrót do Ojczyzny", którego mam zaszczyt być pełnomocnikiem, złożył w Sejmie projekt nowej ustawy o repatriacji.

Aby jednak nowe przepisy mogły został uchwalone, konieczne jest ich wsparcie przez 100 000 naszych obywateli. Z tego powodu zwracam się do tych, którym nie jest obojętny los Polaków wypędzonych z kresów. Wesprzyjcie nasz projekt własnym podpisem.


Uważam, że akcję warto i należy to poprzeć. Jedni niech uczynią to z patriotycznego obowiązku wobec zesłańców, inni ze zwykłej przyzwoitości, a jeszcze inni ze współczucia. Ważne, żeby nie przejść wobec niej obojętnie.

Szczegóły dotyczące składania podpisów, tekst ustawy i więcej innych pomocnych informacji można znaleźć na stronie:

http://www.repatriacja.com.pl/index.html

W Krakowie podpisy można złożyć na Rynku Głównym 14 (Stowarzyszenie Wspólnota Polska) i na ul. Szewskiej 4 (Polska Akcja Humanitarna)
 

Mirosław Gilarski

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale