184 obserwujących
1258 notek
1639k odsłon
  4188   0

List amerykańskich senatorów się nie mieści w żadna rubryka

image

....

Przeczytałem list amerykańskich senatorów skierowany do Sekretarza Stanu Michaela Pompeo w związku z jego przyszłą wizytą wraz prezydentem Donaldem Trumpem w Polsce i muszę przyznać, że tego nie da się czytać. Jakieś dość mętne pretensje pod adresem Polski, także do minionego reżimu komunistycznego, który zabrał Żydom własność prywatną itd. A Polakom nie zabrał?

Poza tym warto przypomnieć, że przed wojną, w granicach II RP, najwięcej żydowskiej własności było na kresach wschodnich, np. w Białorusi, więc teraz pretensje proszę zgłaszać do prezydenta Łukaszenki.

Obecnie, czyli w III RP o ile mi wiadomo trwa restytucja mienia żydowskiego potomkom i krewnym właścicieli, więc o co chodzi, amerykańska ustawa JUST nawet tutaj działa. Chodzi jak zwykle o pieniądze, bo ktoś tam sobie wymyślił, że wyciągnie "odszkodowanie" za utracone mienie nawet w wypadku braku spadkobierców, taki deal !

W liście do Pompeo senatorzy piszą oczywistą nieprawdę: "Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowego prawa zwrotu lub rekompensaty za własność prywatną, mimo że w 2009 r. poparła Terezin Declaration w sprawie zasobów z epoki holokaustu wraz z USA i 45 innymi narodami, która to deklaracja między innymi zachęcała państwa do uchwalania ustawodawstwa krajowego ułatwiającego restytucję "w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny"... koniec cytatu, więc powtarzam, restytucja mienia żydowskiego w Polsce trwa od 30 lat. 

Na koniec zwrócę jeszcze uwagę na celowe używanie w liście określeń takich jak "Naziści" czy "reżim nazistowski", które bynajmniej nie wskazują jednoznacznie, że chodzi tutaj o Niemców, więc niezorientowany Sekretarz Stanu Pompeo może w tym się pogubić, zwłaszcza, że ostatnio w niektórych mediach amerykańskich pojawia się określenie "polscy faszyści". 

List Senatorów:

https://www.baldwin.senate.gov/imo/media/doc/Letter%20to%20Secretary%20Pompeo_Poland%20Restitution_Final%20Signed.pdf

Deklaracja Terezińska:

https://www.prchiz.pl/storage/app/media/pliki/Deklaracja_Terezinska_2009.pdf


Lubię to! Skomentuj105 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka