Blog
pokój
cisza
cisza osoba
8 obserwujących 119 notek 67791 odsłon
cisza, 14 maja 2017 r.

Obrigada Portugal !

765 26 0 A A A

Dziękuję Portugalio!

Gdy cztery lata temu pierwszy samolot z Poznania miał polecieć bezpośrednio do Portugalii, do FARO, oczywiście poleciałam!


Kocham Portugalię!


To mały kraj ale jeden z najpiękniejszych w świecie….w  moim świecie. Wczoraj kraj ten znalazł się w centrum nie tylko Europy z racji wygranego konkursu Eurowizji ale i świata, dzięki uroczystościom 100-lecia objawień Maryi we Fatimie.


Każdemu, kto jeszcze tam nie był polecam gorąco. Portugalia to kraina cudów, kraina kolorów, smaków, kraina muzyki FADO – melancholijnych pieśni lizbońskich i z Coimbry. FADO jedyne i niepowtarzalne…Portugalia to kraina budowli w stylu manuelińskim, jedynym i niespotykanym nigdzie poza Portugalią. Nawiązuje do tradycji wielkich odkrywców Henryka Żeglarza, Vasco da Gama, Magellana – splątane liny okrętowe, elementy żagli. W herbie Portugalii widzimy sferę armilarną, przyrząd astronomiczny, nawiązujący do czasów wielkich podróży morskich. Portugalczycy to ludzie bezpośredni, prostolinijni, przemili i co ważne ; przyjazni nam Polakom. Kraj cudów – także komercyjnych; za 1 Euro napijesz się kawy, wina lub wody mineralnej!


imageKlasztor Hieronimitów w Lizbonie


To kraj azulejos – czyli „kafelków”, którymi pokryte są fasady kamieniczek, kościołów, pałaców oraz ich wnętrza. Azulejo to cienkie płytki ceramiczne, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Powierzchnia azulejo jest jedno lub wielokolorowa. Najczęściej jednak jest to błękit kobaltowy. Płytek azulejo używano i używa się nadal jako elementy mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych. Cała Portugalia i tylko ona lśni błękitem azulejos…


image


Portugalia to przede wszystkim Lizbona z monumentem Cristo Rei nad szerokim ujściem Tagu do Atlantyku, żółtymi tramwajami, sardynkami..to także Porto z pysznym porto, to Coimbra z jej uniwersytetem, to stara Braga i wiele, wiele innych cudownych miast. To Nazare z falami większymi niż na Hawajach. To Obidos z jej wiśniówką w kieliszkach z wafelka. A bardzo blisko Lizbony położona jest bajeczna Sintra z jej kolorowymi pałacami. To kraina baśniowa, niespotykana....


Blisko, bardzo blisko Sintry jest tzw.„Koniec świata”! To najbardziej na zachód wysunięty cypel Europy czyli Cabo da Roca. Dalej nie ma już nic, tylko wielka woda..tak myślano zanim Kolumb nie wrócił z „Indii”


imagePałac Narodowy z kuchennymi wyciagami – Sintra


imagePałac Pena – Sintra


Cabo da Roca – przylądek położony na Półwyspie Iberyjskim  na terenie Portugalii, w obrębie Parku Narodowego Sintra–Cascais na zachód od Lizbony i stanowi najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. Brzeg na przylądku jest skalisty i wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Na przylądku znajduje się latarnia morska z XIX wieku.


imageLatarnia morska


imageCabo da Roca „Koniec świata”


Tego samego dnia, gdy milion wiernych z całego świata spoglądał na Piękną Panią we Fatimie świętując 100-lecie Jej objawień mała Portugalia wiwatowała swoje medialne muzyczne zwycięstwo w Kijowie!


Widzowie zadecydowali właśnie tak!


Portugal: ‚Amar Pelos Dois’ | Salvador Sobral – Winners of Eurovision 2017: Grand FinalCuda, cuda…same cuda!!!


Opublikowano: 14.05.2017 19:35.
Autor: cisza
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

staram się ... imageministat liczniki.org

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Alpejski Maryję malują wierzący na całym świecie, zawsze zgodnie z własnym kanonem...
  • Błogosławieni czystego serca, i ci, którzy są prześladowani z powodu wierności Jezusowi.....
  • Płonąca lampka wdzięcznej pamięci o naszych kochanych...

Tematy w dziale Rozmaitości