Gościnny 24 Gościnny 24
126
BLOG

Była willa plus a teraz będzie tartak plus?

Gościnny 24 Gościnny 24 Polityka Obserwuj notkę 9

Komisja Europejska chce chronić polskie lasy przed nieregularną i nielegalną wycinką, w której w dodatku nie bierze się pod uwagę ochrony gatunkowej roślin i zwierząt, i dlatego nakazała zmienić aktualne polskie przepisy, które to umożliwiają.

Ziobryści i rząd oczywiście od razu zwąchali zagrożenie i zapewne pod wpływem lobby wycinkowego reprezentowanego głównie przez Lasy Państwowe, które obawiają się utraty dochodów, wprowadzają ustawę blokującą dyrektywę KE chroniącą lasy. O to tu chodzi: nie o ochronę lasów, ale o dalsze bezkarne ich niszczenie. O ochronę interesów Lasów Państwowych, a nie samych lasów.

Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych, wyraźnie mówi o co tak naprawdę chodzi i co najbardziej go zabolało:

- Wyłączenie lasów z działalności gospodarczej i czynnej ochrony przyrody oznacza załamanie polskiego przemysłu drzewnego, poważne osłabienie całej polskiej gospodarki, skokowy wzrost cen energii i w efekcie – zubożenia społeczeństwa.

Michał Woś, były minister środowiska, martwi się, że unijne ograniczenia wycinki lasów w Polsce przyczynią się do... jeszcze większych zmian klimatycznych, gdyż wówczas będziemy zmuszeni importować więcej drewna z krajów tropikalnych, które rzecz jasna będzie znacznie droższe:

- Wyłączenie lasów z działalności gospodarczej i czynnej ochrony przyrody spowoduje braki, które trzeba będzie zastąpić drewnem z importu z regionów, gdzie się niszczy lasy tropikalne, innymi surowcami, bardziej energochłonnymi. W efekcie nie powstrzymamy zmian klimatu, a je przyspieszymy.

O co tu zatem chodzi? Wyjaśniam: chodzi tu przede wszystkim o pozyskiwanie z lasów biomasy w postaci martwego drewna, co znacznie zuboża lasy i przyczynianie się do ich degradacji. Młode drzewa posadzone na pustej przestrzeni po wyciętym lesie w żaden sposób nie są w stanie zastąpić starego lasu, jeśli chodzi o wchłanianie gazów cieplarnianych (polskie lasy przez to już tylko w 5 proc. odpowiadają za wchłanianie gazów cieplarnianych w naszym kraju), i oczywiście nie jest w stanie odbudować ekosystemu roślinnego i zwierzęcego. To są w zasadzie martwe lasy. Tylko takie chcą uprawiać Lasy Państwowe, co chce ograniczać UE... chociaż to właśnie pierwotnie unijne dyrektywy OZE przyczyniły się do tego najbardziej przez ostatnie 20 lat w wyniku czego pozyskiwanie energii z biomasy wzrosło w Polsce ponad stukrotnie. UE jednak od tego odchodzi i ta dyrektywa jest tego przykładem. Nie podoba się to Lasom Państwowym, gdyż w oczywisty sposób ogranicza ich możliwości zarobkowania na pozyskiwaniu biomasy i sprzedaży drewna.

Przemysł przetwórstwa drewna naciska na Lasy Państwowe a te na rząd.

Od kilku lat przemysł przetwórstwa drewna alarmuje, że nie może kupić wystarczającej ilości drewna od Lasów Państwowych. Tymczasem największe polskie elektrownie wykorzystujące biomasę drzewną, spalają równowartość od kilku do kilkunastu hektarów lasu dziennie każda. Prężnie rozwijający się sektor polskiej bioenergii będzie potrzebował zwiększonej ilości dostaw biomasy drzewnej.

Poziom pochłaniania [gazów cieplarnianych] polskich lasów systematycznie spada i w roku 2019 był o 50% niższy niż w 2018 roku. Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) polskie lasy, chociaż zajmują 30% powierzchni kraju, w 2019 roku zaabsorbowały jedynie ok. 5% całkowitych emisji gazów cieplarnianych polskiej gospodarki.

Pozyskiwanie biomasy potęguję presję, jaką gospodarka leśna wywiera na przyrodę: zaburza integralność ekosystemów leśnych, negatywnie wpływa na różnorodność biologiczną, a przez uszczuplenie zasobów martwego drewna prowadzi do degradacji lasu.

W jakim sensie zatem UE zasadza się na polskie lasy... skoro chce jedynie chronić je bardziej przed coraz większą degradacją? Tego już ci panowie zatroskani o własne biznesiki leśne nie potrafią wyjaśnić. Więc może lepiej to wyjaśni artykuł poniżej:

W SZCZECINIE WYCIĘTO LAS POD BUDOWĘ BIUROWCA LASÓW PAŃSTWOWYCH

imageByła willa plus - a teraz będzie tartak plus.

Na szczęście wybory już niedaleko.

I   Śpiewają wciąż wybrani * U żłobu, gdzie jest Bóg; * Lecz milczą zadyszani, * Wbiegając w próg... II   A cóż dopiero? owi, * Co ledwo wbiegli w wieś? - * Gdzie jeszcze ucho łowi * Niewinniąt rzeź!... III   Śpiewajcież, o! wybrani, * U żłobu, gdzie jest Bóg; * Mnie jeszcze ucho rani * Pogoni róg... IV   Śpiewajcież, w chór zebrani - * Ja? zmięszać mógłbym śpiew * Tryumfującej litanii; * Jam widział krew!... * * * C.K.Norwid - Czemu nie w chórze?

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka