23 obserwujących
691 notek
916k odsłon
1119 odsłon

Zagadkowa śmierć senatora Stanisława Koguta

Domena publiczna
Domena publiczna
Wykop Skomentuj10

Senator 29 października obchodziłby swoje 67 urodziny. Zmarł w szpitalu w Grolicach. Kandydując, jako niezależny w 2019 roku, nie uzyskał reelekcji.

To wbrew pozorom bardzo tajemnicza śmierć:

„W imieniu senatora Stanisława Koguta wpłacono milion zł poręczenia majątkowego – zgodnie z decyzją prokuratora, który w styczniu przedstawił parlamentarzyście zarzuty korupcyjne. Niezależnie od tego, sąd wkrótce rozpozna zażalenie obrony na środki zapobiegawcze wobec Koguta.

Informację o wpłacie poręczenia przekazał w czwartek PAP rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. 

W ub. tygodniu Senat nie zgodził się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Koguta, o co wnioskowała prokuratura. Prokuratorzy deklarowali, że obawiają się, że może on utrudniać śledztwo. W poniedziałek prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu Kogutowi zarzutów i wezwał go na przesłuchanie. Parlamentarzysta stawił się zgodnie z wezwaniem.

Prokurator po przesłuchaniu zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Jest to zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 1 mln zł - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. Jak dodał prokurator, Kogut nie przyznał się do winy i złożył „bardzo szczegółowe i obszerne wyjaśnienia”.

Prokuratura zarzuca też Kogutowi, że przyjął korzyść majątkową o wartości co najmniej 170 tys. zł w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP SA w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym, na mocy której "krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie".

źródło: https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/567380,senator-kogut-uslyszal-zarzuty-w-katowickiej-prokuraturze.html

Tymczasem jeszcze dwa dni temu media informowały:

„CBA zatrzymało dwie osoby w sprawie byłego senatora Stanisława Koguta

Agenci CBA dokonali kolejnych zatrzymań w sprawie afery korupcyjnej byłego senatora Stanisława Koguta. Tym razem zarzuty usłyszą powiązany z politykiem radca prawny oraz przedsiębiorca.

(...)

Przedmiotem śledztwa jest korupcja urzędnicza i powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego. Według CBA dochodziło też do wręczania łapówek osobom pełniącym funkcje publiczne, w związku z pełnieniem tych funkcji. Sprawa dotyczy byłego senatora Stanisława Koguta.

W tym śledztwie zarzuty przedstawiono 26 podejrzanym, w tym byłemu senatorowi. W sprawie pojawił się nowe wątki. Zatrzymano dwie kolejne osoby – Marcina K. radcę prawnego związanego z biurem senatorskim Koguta oraz przedsiębiorcę Andrzeja K.

„Zatrzymani usłyszą w prokuraturze zarzuty podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu przejęcia na własność jednej z kamienic położonych w centrum Krakowa. W zamian za przysługę uzyskali obietnicę korzyści majątkowej w postaci udziałów we własności nieruchomości oraz gotówki w kwocie 1,5 mln złotych” – podaje Biuro.

Źródło: https://www.tvp.info/50357865/cba-zatrzymalo-dwie-osoby-w-sprawie-bylego-senatora-stanislawa-koguta

Komentarz: Kiedyś w Polsce latał seryjny samobójca. Czy dzisiaj będzie to covid-19?


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka