36 obserwujących
844 notki
1167k odsłon
  96   0

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich o "kapitalizmie" w Telewizji Publicznej

Jolanta Hajdasz, fot. Romuald Kałwa
Jolanta Hajdasz, fot. Romuald Kałwa

Zapraszam do zapoznania się z opinią Jolanty Hajdasz z Centrum Monitoringu i Wolności Prasy SDP dotyczącego haniebnego traktowania pracowników w Telewizji Publicznej w 2014. r.: 


Outsorsing w TVP w 2014 był pozorny – korzystny dla zwalnianych dziennikarzy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Leasing Team zbieżny ze stanowiskiem CMWP SDP z 2015 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że TVP pozostaje pracodawcą osób przeniesionych latem 2014 roku do firmy outsoursingowej Leasing-Team. To pierwszy wyrok w cyklu ok. 80 spraw miedzy TVP a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy pięciu z ponad 400 osób, które w 2014 roku trafiły do Lesing Team, są to głównie dziennikarze, ale także montażyści, graficy i charakteryzatorzy. Stamtąd pracowali na rzecz telewizji, robiąc to samo, co przed outsorcingiem. Oszczędności szacowano na kilka milionów złotych rocznie. Jeżeli wyrok się uprawomocni, umożliwi ZUS wyegzekwowanie składek od TVP licząc od lipca 2014 roku.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP przyjmuje ten wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z zadowoleniem oraz nadzieją, iż on się uprawomocni. To wielka satysfakcja dla Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, bo od początku krytykowaliśmy publicznie i jednoznacznie to działanie. Pozbawienie możliwości pracy etatowej dla ponad 400 dziennikarzy i twórców w TVP za czasów prezesury p. Juliusza Brauna był wielką krzywdą i niesprawiedliwością dla nich wszystkich. Tzw. outsoursing, który zastosowano, by przeprowadzić tę operację był działaniem fikcyjnym, osoby pozbawione etatów wykonywały często tę samą pracę,co poprzednio, pozbawiono je tylko osłony socjalnej, jaką daje możliwość zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, rzecz wydawałoby się oczywista w XXI wieku. CMWP SDP zwracało na to niezgodne z prawem działanie wielokrotnie poprzez publiczne zajmowanie stanowisk i organizowanie w tej sprawie konferencji.

całość stanowiska CMWP SDP jest tu :

http://cmwp.sdp.pl/outsorsing-w-tvp-w-2014-byl-pozorny-korzystny-dla-zwalnianych-dziennikarzy-wyrok-sadu-okregowego-w-warszawie-w-sprawie-leasing-team-zbiezny-ze-stanowiskiem-cmwp-sdp-z-2015-r/

Pozdrawiam

dr Jolanta Hajdasz

dyr. CMWP SDP

 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale