Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
128 obserwujących
1592 notki
2023k odsłony
945 odsłon

Prawda obiektywna

Wykop Skomentuj5

Wychodząc z założenia, że wszystko jest względne można wykazać, że istnieje prawda obiektywna.

Weźmy takie zdanie: "Wszystko jest względne". To jest skrót myślowy - bardziej precyzyjnie brzmi: "Każde zdanie może być w jednym kontekście prawdziwe, a w innym fałszywe". Zaprzeczeniem tego zdania jest: "Istnieje prawda obiektywna", co należy tłumaczyć: "Istnieje zdanie, które jest prawdziwe niezależnie od kontekstu, jest prawdziwe zawsze i wszędzie, i niezależnie od tego kto je wypowiada".

Jeśli wszystko jest względne, to również zdanie: "Wszystko jest względne", jest względne, czyli prawdziwość zdania: "Wszystko jest względne", jest zależne od kontekstu. A zatem istnieje kontekst, w którym to zdanie jest fałszywe - w tym kontekście można wypowiedzieć zdanie bezwzględnie prawdziwe. W takim kontekście prawdziwe jest zaprzeczenie tego zdania, czyli zdanie: "Istnieje prawda obiektywna". No ale, żeby było ono bezwzględnie prawdziwe, to żaden kontekst nie może zmienić jego prawdziwości. Czyli istnieje prawda obiektywna.

Wychodząc z założenia, że wszystko jest względne wykazałem, że istnieje prawda obiektywna. A zatem niezależnie od tego czy wszystko jest względne, czy istnieje prawda obiektywna, to prawda obiektywna istnieje. Gdy już to wiemy na pewno, obiektywnie i niepodważalnie, pozostaje nam tylko ją znaleźć...

 

Grzegorz GPS Świderski

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie