Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
125 obserwujących
1566 notek
1994k odsłony
241 odsłon

Grzeczność

Wykop Skomentuj11
Niegrzeczna forma wypowiedzi w Internecie nie zachęca do polemiki. Dlatego na moim blogu niegrzeczne komentarze albo ignoruję, albo komentatora strofuję i wypraszam z mojego bloga, a jeśli nie posłucha i nadal epatuje swoim chamstwem, banuję.
Niegrzeczność to atakowanie epitetami oponenta w dyskusji, zamiast obalania jego tez. Ocena zjawisk, czy grup ludzi, wyrażana dosadnie i z użyciem epitetów, czy nawet wulgarnymi słowy, nie jest niegrzecznością. 
Stwierdzenie marszałka Piłsudskiego, że: "Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy" nie jest niegrzecznością. Niegrzeczne byłoby to, gdyby do rozmówczyni powiedział: "Ty kurwo" - nawet gdyby to była prostytutka.
Zasady kultury konwersacji w Polsce są powszechne - należy się ich nauczyć w szkole i rodzinie. Te zasady są proste: grzeczność dotyczy stosunków personalnych w trakcie konwersacji, to forma zwracania się do rozmówcy, to stosowanie form grzecznościowych i unikanie obrażania dyskutanta. Stawianie ogólnych tez z definicji nie może być niegrzeczne, nawet jeśli zawiera epitety i wulgaryzmy.
Grzeczność to przede wszystkim powstrzymywanie się od nieuczciwych argumentów "ad personam". Większość dyskutujących w Internecie, na blogach, czy na portalach społecznościowych, tego nie przestrzega.
Podaję przykłady najłagodniejszych, niemniej nadal niegrzecznych, komentarzy, które nic nie mówią o autorze, ale dużo mówią o prymitywizmie komentującego:
„Piszesz bzdury, to bełkot”, „Twoja notka to wypociny, tępaku!”, „Autor okazuje się poddanym i służalczym”, „Kim ty jesteś? Kup sobie siodło”, „Powtarzasz głupoty za swoim guru”, „Tą notką dałeś dowód swojej ignorancji”, „ Zaślepia ciebie ideologia”, „Pan nie wie, co pisze.”, „To co napisałeś to typowy zamulacz dla lemingów takich jak ty.”.
Chciałoby się Wam rozmawiać z kimś, kto tak zagaja dyskusję?

Grzegorz GPS Świderski

Wyrzec się przodków  <- poprzednia notka
następna notka -> Zamordowanie Alfie Evansa

Tagi: gps65, grzeczność, chamstwo, komentarze, netykieta, Savoir-vivre

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości