3 obserwujących
29 notek
8659 odsłon
  231   2

Trójgłowy wąż - operacja „spadkobierca”

Układ władzy na Kremlu stopniowo się zmienia. Najbliższe otoczenie Władimira Putina zdaje sobie sprawę, że wojna zmierza do całkowitej klęski.

Kto zastąpi Putina na tronie

Czy kolejny bandyta bedzie jeszcze gorszy


image


Układ władzy na Kremlu stopniowo się zmienia. Najbliższe otoczenie Władimira Putina zdaje sobie sprawę, że wojna zmierza do całkowitej klęski. Nadszedł więc czas, aby po upadku dyktatora odgryźć największy kawałek władzy w przyszłej Rosji.

Walka w kręgach rządzących w Rosji w bardzo krótkim czasie przeszła od konfrontacji zakulisowej do publicznej. Niektórzy z rosyjskich polityków są od dawna znani jako główni faworyci do zastąpienia Putina. Jednocześnie wiele postaci wyszło ostatnio na czoło, i szybko zdobywają punkty polityczne.

Szary Kardynał Rosji i ideolog wojny z Ukrainą

Jedną z najbardziej prawdopodobnych postaci, która może zastąpić Władimira Putina, jest sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, a także były szef FSB Rosji Nikołaj Patruszew. Od 2006 roku uważany jest za głównego kandydata na prezydenta Rosji.

W jakim stopniu Patruszew jest osobą lojalną wobec Putina

W rzeczywistości był następcą Putina na stanowisku dyrektora FSB. W 2006 roku został zamordowany były oficer FSB Aleksander Litwinienko, a w 2016 roku londyński Sąd Najwyższy uznał, że w zabójstwo osobiście uczestniczyli prezydent Rosji Putin i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Patruszew, który w tym czasie stał na czele rosyjskiej FSB.


image


Jednocześnie Patruszew jest ideologicznie bardzo bliski Putinowi. W swoich publicznych wystąpieniach i wywiadach powtarza niemal słowo w słowo spiskowe tezy Putina o ingerencji Zachodu w wewnętrzne sprawy Rosji i „zewnętrzne zarządzanie” Ukrainą, dzięki czemu rzekomo w tym kraju zaczął „rządzić” nazizm.

Za kadencji Patruszewa jako sekretarza Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa organ ten znacznie się wzmocnił i przekształcił w rodzaj kolektywnego aparatu, którego celem jest właśnie sprzeciw wobec Zachodu, który Rosjanie rzekomo próbują dziś wprowadzić na Ukrainie.

To właśnie ten organ podejmował decyzje o tzw. „ultimatum USA i NATO”, gdzie Rosjanie domagali się odejścia Sojuszu od granic Rosji. To Rada Bezpieczeństwa podjęła następnie decyzję o uznaniu niepodległości tzw. „LDNR”, a właściwie – decyzję o rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę .

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, kiedy zapadła decyzja o uznaniu „LDNR”, sam Patruszew miał wystąpić przeciwko Putinowi i wezwał do kontynuacji procesu negocjacyjnego. Jednak The Times ujawnił szczegóły przygotowania tego spotkania.

Jak się okazało, Patruszew był jedną z czterech osób, które dokładnie wiedziały o planowanej przez Putina wojnie. Jednocześnie był jednym z tak zwanych „jastrzębi”, którzy na wszelkie sposoby naciskali na rosyjskiego dyktatora, aby rozpocząć inwazję.

Ciekawe, że przez długi czas Nikołaj Patruszew był osobą, która miała bezpośredni kontakt ze Stanami Zjednoczonymi, a zwłaszcza z CIA. To on prowadził wiele negocjacji z zachodnimi służbami specjalnymi i utrzymywał wizerunek raczej „gołębia”, który chce rozwiązywać problemy we właściwy sposób dyplomatyczny.

W 2021 r. gościł nawet szefa CIA Williama Burnsa w Moskwie, gdzie omawiali problemy stosunków rosyjsko-amerykańskich. Jednak, jak się okazało, Patruszew nigdy nie opowiadał się za pokojowymi rozwiązaniami.


Powstanie i upadek Siergieja Shoigu

Przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę szef rosyjskiego MON był także nazywany jednym z głównych pretendentów do stanowiska prezydenta Rosji. Shoigu, inwestując ogromne budżety we własny PR, zyskał bardzo pozytywną opinię i wysokie oceny wśród Rosjan. Jednocześnie jest jednym z założycieli i centralnych postaci rządzącej partii Rosji - Jednej Rosji.

Jednak wszystko zmieniło się 24 lutego. Kiedy wyszła na jaw skala korupcji w rosyjskim Ministerstwie Obrony i nie można było już dłużej ukrywać niepowodzeń na froncie, na Shoigu natychmiast spadła lawina oskarżeń.

image


Główny atak na Szojgu i Ministerstwo Obrony Rosji jako całość wyszedł ze strony FSB Rosji oraz blogerów, bojowników i korespondentów wojskowych związanych z tą strukturą. Shoigu został oskarżony o uchybienia w dowodzeniu wojskami podczas ofensywy oraz o słabe wyposażenie armii rosyjskiej.

Doszło do śmieszności, gdy od współpracowników i różnych „szóstek” do Shoigu zaczęły słyszeć bezpośrednie wezwania do „zastrzelenia się”. Jest oczywiste, że stanowisko Shoigu zostało mocno zachwiane iw tej chwili bardziej interesuje go kwestia zachowania własnego życia niż walka o pierwsze miejsce w kraju.


Międzynarodowy przestępca i kremlowski kucharz: jak Prigożyn stał się ulubieńcem Putina


Najbardziej nieoczekiwaną postacią ostatnich czasów jest Jewgienij Prigożyn. Podczas inwazji na pełną skalę wcześniej skazany przestępca i właściciel PVK „Wagner” stał się niemal najważniejszym faworytem Władimira Putina. Prigożyn ma dziś carte blanche na wszelką działalność, co absolutnie nie jest skorelowane ani z prawem międzynarodowym, ani nawet z prawodawstwem rosyjskim.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale