"Telewizja naziemna przechodzi(w Polsce) na cyfrę. Na razie tylko mieszkańcy czterech miast będą od czwartku cieszyć się telewizją w cyfrowej jakości. Wszyscy Polacy na oglądanie większej ilości kanałów, bez platform satelitarnych i kablówek, będą musieli poczekać do 2013 roku", czytam właśnie dzisiaj na stronie Newsweek.pl.
Nasi zachodni sąsiedzi wprowadzali to techniczne cudo zaczynając od aglomeracji berlińskiej w roku... 2003. W listopadzie 2008 proces przechodzenia z telewizji analogowej na cyfrową uznano za zakończony.
Przez pewien czas w różnych regionach kraju programy tv nadawane były jednocześnie w obu systemach. Od kilku lat naziemna telewizja cyfrowa jest w Niemczech ogólnie dostępna. Jak... ciepła woda.
* * *
Historia niemieckich autostrad rozpoczyna się w roku 1932. Promowali je i budowali już naziści. Pięć lat po wojnie w Niemczech istniała sieć autostrad o łącznej długości... 2.128 kilometrów. Dzisiaj federalne autostrady liczą razem... 11. 515 kilometrów.
W Polsce w okresie międzywojennym "rozpoczęto dyskutować i planować drogi przeznaczone dla szybkiego ruchu samochodowego na dalsze odległości, tzw. autostrady",podaje Wikipedia.org. Pierwsze poważne prace w temacie autostrad rozpoczęły się w okresie gierkowskim, w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Następny etap "dyskusji" odbył się na początku lat dziewięćdziesiątych.
Obecnie Polska posiada... 812 kilometrów autostrad. Ale "do czasu rozpoczęcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej w czerwcu 2012, zaplanowano oddanie do użytku 1633 km autostrad", czytamy w tym samym serwisie Wikipedia.org.
Ale już teraz wiadomo, że plan ten nie jest możliwy do zrealizowania.
* * *
Tak tu fajnie u nas...
Grzegorz Ziętkiewicz
Utwórz swoją wizytówkę Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. W okresie 1980 - 81 redaktor prasy NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska w Poznaniu, internowany 13. 12. 1981. Na emigracji w RFN 1983 - 97. Były berliński korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz korespondent paryskiej "Kultury". Autor periodyków (nakładem władz Miasta Berlina) o historii i współczesności Polaków w Niemczech i w Berlinie. W latach 90. współpraca dziennikarska z tygodnikiem "Wprost", "Rzeczpospolitą" "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą" oraz I PR. Obecnie autor cyklicznego programu o tematyce polsko-niemieckiej na antenie Radia Merkury Poznań. <a
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka