na zdjęciu: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. fot. PAP/Szymon Pulcyn
na zdjęciu: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. fot. PAP/Szymon Pulcyn

Rzecznik rządu o ułaskawieniu Bąkiewicza: Andrzej Duda źle kończy swoją prezydenturę

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 146
Odnosząc się do sprawy Roberta Bąkiewicza rzecznik rządu Adam Szłapka powiedział, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się na ułaskawienie człowieka, który jest „przepełniony nienawiścią, pogardą dla innych”, ale też dla instytucji państwa. Ocenił, że Duda źle kończy swoją prezydenturę. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Rzecznik rządu o ułaskawieniu Bąkiewicza: Andrzej Duda źle kończy swoją prezydenturę

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o częściowym ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza, działacza narodowego skazanego w 2023 r. za naruszenie nietykalności cielesnej aktywistki „Babci Kasi”. Akt łaski dotyczy wyłącznie darowania kary ograniczenia wolności w formie prac społecznych. Nawiązka na rzecz pokrzywdzonej oraz obowiązek publikacji wyroku wciąż obowiązują.

O sprawę ułaskawienia Bąkiewicza spytano we wtorek na briefingu rzecznika rządu. - Pan prezydent Duda pod koniec swojej prezydentury, która myślę jest bardzo mocno oceniana, zdecydował się na ułaskawienie człowieka, który jest przepełniony nienawiścią, pogardą dla innych, ale też pogardą dla instytucji państwa - powiedział Szłapka.


Przekonywał, że zdjęcia i nagrania, na których niedawno utrwalono Roberta Bąkiewicza na polskiej granicy - pokazały, że obrażał on polskich funkcjonariuszy i lżył polski mundur. Szłapka podkreślił jednocześnie, że sprawa, w której Bąkiewicz został ułaskawiony, tego akurat nie dotyczy. - Mam nadzieję, że tutaj prokuratura będzie jak najszybciej prowadzić w tych innych sprawach postępowanie - zaznaczył Szłapka.

- To jest haniebne, inaczej nie da się tego określić. I to pokazuje bardzo wyraźnie, że to wszystko to jest jedna ekipa - PiS, Bąkiewicz i myślę, że spokojnie możemy powiedzieć, że i Braun. Bo pamiętamy też, co mówili politycy PiS przed II turą wyborów prezydenckich, z jaką powiedziałbym czułością mówili o tym, że Braun będzie oddawał głos w tej drugiej turze. Źle kończy prezydent swoją prezydenturę, to jest oburzające - dodał rzecznik rządu. 


TK: przepis o minimum 11 sędziach w pełnym składzie niekonstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis wymagający udziału co najmniej 11 sędziów do uznania pełnego składu TK jest niezgodny z konstytucją. Skład orzekający uznał, że takie sztywne limity mogą prowadzić do blokowania prac Trybunału. Zdanie odrębne zgłosił sędzia Rafał Wojciechowski, który stwierdził, że sprawa powinna zostać umorzona.

Obecnie w TK zasiada 11 z 15 sędziów. Sejm nie wyłonił następców na cztery wakaty, a do końca roku odejdzie jeszcze dwoje sędziów. Wyrok TK nie będzie publikowany w Dzienniku Ustaw, ponieważ rząd uznaje, że obecny skład Trybunału orzeka nielegalnie.


Deportacje cudzoziemców i tymczasowe kontrole graniczne

We wtorek z Polski wydalono 27 obywateli Gruzji i 13 obywateli Mołdawii – poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka. Cudzoziemcy stanowili zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa, a część z nich była karana lub podejrzana o organizowanie nielegalnego przekraczania granicy. To kolejna operacja powrotowa realizowana przy współpracy z Frontexem.

Od 7 lipca funkcjonują tymczasowe kontrole na granicach z Litwą i Niemcami – skontrolowano już ponad 127 tys. osób. Szłapka zapewnił, że sytuacja na granicach jest opanowana.


UE nie porozumiała się ws. 18. pakietu sankcji na Rosję

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas poinformowała, że porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji wciąż nie zostało osiągnięte z powodu sprzeciwu Słowacji. Choć Komisja Europejska uwzględniła jej postulaty dotyczące importu rosyjskiego gazu, decyzja pozostaje po stronie Bratysławy.

Tymczasem według „New York Timesa” większość amerykańskiego uzbrojenia, które ma trafić na Ukrainę, jest gotowa do wysyłki. Dotyczy to m.in. systemów Patriot, które zamówiły Niemcy i Norwegia. Sprzęt ma zostać przekazany w ramach mechanizmu NATO – kraje kupią broń od USA, a ta trafi na Ukrainę. Wartość pierwszej transzy to ok. 10 mld dolarów.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski skomentował, że zamiast europejskich podatników za broń dla Ukrainy powinna zapłacić Rosja – z zamrożonych aktywów.


Nowelizacja ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Legalny pobyt uchodźców wojennych zostanie przedłużony do 4 marca 2026 r., zgodnie z decyzją Rady UE. Nowela przewiduje też uszczelnienie systemu – m.in. obowiązek potwierdzania więzów rodzinnych, ograniczenia w korzystaniu z małego ruchu granicznego i dodatkowe zabezpieczenia przy nadawaniu numerów PESEL.

Pomoc w postaci zakwaterowania i wyżywienia będzie kontynuowana tylko dla osób wrażliwych – dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych – od listopada 2025 r. Przewidziano też zmiany w procedurze uznawania kwalifikacji zawodowych przez obywateli Ukrainy spoza UE, w tym lekarzy i pielęgniarek.

PE zajmie się immunitetem Grzegorza Brauna najwcześniej we wrześniu

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego najwcześniej we wrześniu rozpatrzy wniosek Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna. Chodzi o sześć zarzutów, m.in. o pozbawienie wolności lekarki, znieważenie, zniszczenie mienia, publiczne nawoływanie do nienawiści oraz obrazę uczuć religijnych.

To kolejna sprawa przeciw Braunowi – w maju PE uchylił mu immunitet w związku z incydentem gaszenia świecy chanukowej w Sejmie. Braun został także ukarany zakazem uczestnictwa w sesjach plenarnych PE przez 30 dni i odebraniem 30 diet dziennych.

Tatrzański Park Narodowy: darmowe e-busy do Morskiego Oka dla osób z niepełnosprawnościami

Tatrzański Park Narodowy wprowadził bezpłatne przejazdy e-busami do Morskiego Oka dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Projekt realizowany przy wsparciu Ministerstwa Klimatu ma na celu poprawę dostępności oraz ograniczenie transportu konnego na szlaku. Dodatkowo utworzono nowy przystanek na Palenicy Białczańskiej ułatwiający przesiadkę. Pilotaż będzie kontynuowany do końca sezonu letniego, a od 2026 r. planowane jest ograniczenie przewozów konnych.

Red.

na zdjęciu: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. fot. PAP/Szymon Pulcyn

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj146 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (146)

Inne tematy w dziale Polityka