2 obserwujących
22 notki
11k odsłon
  120   0

Apel o przywrócenie statusu naukowego instytutom Sieci Badawczej Łukasiewicz

W roku 2019 Parlament uchwalił, a Prezydent podpisał ustawę o Sieci Badawczej Łukaszewicz [1]. Do Sieci tej włączono 37 instytutów naukowo-badawczych i jedną spółkę PORT [ 4 ]. Listę instytutów włączonych do sieci podano w publikacji [4]. Jednak te instytuty  pozbawiono statusu naukowego. Poprzez zmianę ich nazw zlikwidowano wypracowane przez lata i uznane w międzynarodowym świecie naukowym marki. W trakcie  przygotowywania tej ustawy były zgłaszane do parlamentu opinie, w tym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego  (RGNiSW –[2]) oraz Komisji Sekcji Nauki "Solidarności " ( KSN NSZZ „Solidarność”).  RGNiSW oraz KSN NSZZ „Solidarność” postulowały zachowanie statusu naukowego instytutów włączonych do Sieci Badawczej Łukasiewicz [3]. Przytaczamy fragmenty tych opinii:
Rada Główna nie widzi możliwości poparcia projektu ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz w przedstawionej formie (Druk nr 3114).Więcej informacji zamieszczono  w publikacji [4]. KSN NSZZ „Solidarność” wyraża sprzeciw w odniesieniu do negowania naukowego charakteru działalności instytutów badawczych w ramach sieci poprzez pozbawienie ich statusu jednostek naukowych [3].
Po analizie wspomnianych opinii  Inicjatywna Grupa ds. Instytutów  Naukowo- Badawczych włączonych do Sieci Badawczej Łukasiewicz  wystąpiła z apelem do Prezydenta RP, Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu z wnioskiem o nowelizację ustawy tworzącej Sieć Badawczą Łukasiewicz i przywrócenie instytutom tej sieci statusu naukowego. W dalszej części artykułu zamieszczamy tekst tego apelu.
image

Uzasadnienie wniosków podajemy w publikacji [4].
Bibliografia
1.    Ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz-Dz.U.2019 poz. 534
2.    Uchwała Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego Nr 96/2019 -z dnia 10 stycznia 2019 w sprawie poselskiego projektu ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz;  BM.ZOG.001.4.2019.2
3.    L.p. 30/W/2017 Warszawa, dnia 22 sierpnia2017r ( http://www.solidarnosc.org.pl/ksn)
4.    https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1144783,czy-w-sieci-badawczej-lukasiewicz-sa-instytuty-naukowo-badawcze

                                                                                                                                                                Henryk Połcik

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale