0 obserwujących
1 notka
220 odsłon
  199   0

Czy herbata może powodować odwodnienie?

kofeina w herbacie
kofeina w herbacie

Brytyjscy naukowcy są znani z chęci udowodnienia czegokolwiek. Temat herbaty również nie umknął ich uwadze, gdyż napój ten można śmiało nazwać liderem popularności w Anglii. Na początku XXI wieku brytyjski badacz Kerry Ruxton (wielokrotnie nagradzany dietetyk i autor tekstów medycznych) postanowiła przeprowadzić najbardziej obiektywny i przejrzysty eksperyment, by dowiedzieć się, czy herbata rzeczywiście wpływa na hydratację ludzkiego organizmu i czy może powodować odwodnienie.

Co się stanie, jeśli będziesz pić tylko herbatę, rezygnując całkowicie z wody?

Powodem badań brytyjskiego naukowca było powszechne przekonanie o niebezpieczeństwach związanych z kofeiną, która, jak wiadomo, jest łagodnym środkiem moczopędnym. Wiele źródeł podaje, że ważne jest, by każdą filiżankę herbaty popijać wodą, by uniknąć odwodnienia. Jednak podobne badania nigdy wcześniej nie zostały przeprowadzone i dlatego wszelkie twierdzenia na temat herbaty pozostają jedynie opinią kanapowych ekspertów.

Czy herbata naprawdę zawiera wystarczająco dużo kofeiny, by zaburzyć pracę naszego układu wydalniczego?

Aby się o tym przekonać, dr Kerry wybrała 21 ochotników (mężczyzn) i przez kilka dni przeprowadzała na nich fascynujące eksperymenty, używając wybranej czarnej herbaty z torebek, jak to jest w zwyczaju w Anglii. Uczestnicy czuli się tak, jakby byli w sanatorium, ponieważ na czas trwania testu zabroniono im jakiejkolwiek wzmożonej aktywności ruchowej, karmiono ich ściśle według godzin i regularnie wykonywano testy. Aby kontrolować przebieg eksperymentu, tym samym uczestnikom zaproponowano podobną ilość wody w inne dni.

W rezultacie, po 4 dniach testów, pani Raxton mogła przedstawić publicznie dane, które sprawiły, że kanapowi eksperci z pogardą zacisnęli usta - wszystko wskazywało na to, że w badanych ilościach czarna herbata ma takie same właściwości nawilżające jak woda.

Oznacza to, że możemy bezpiecznie pić nasz ulubiony napój bez obawy o negatywne konsekwencje w kontekście równowagi hydrolitycznej. Nawet jeśli całkowicie zastąpimy wodę herbatą (tak jak to zrobiono w eksperymencie), nie wpłynie to na poziom płynów w naszym organizmie.

Skąd więc wziął się mit, że herbata odwadnia nasze ciała i czy jest w nim ziarno prawdy?

Winne jest inne badanie. W 1928 roku Nathan Eddy i Airdrie Downs przeprowadzili eksperyment z użyciem tabletek zawierających kofeinę, które przez kilka dni spożywało trzech ochotników. W rezultacie okazało się, że w początkowej fazie spożywania kofeina ma znaczący wpływ na testy. Jednak gdy przyjmujemy ją regularnie, nasz system psychiczny szybko się odbudowuje i po 4-5 dniach wszystkie parametry się normalizują - kofeina nie wpływa już na hydratację. Zostało to ponownie potwierdzone w 2005 roku przez naukowców z USA.

Pamiętaj, że kofeina w tabletkach to nie to samo, co kofeina w herbacie, która zawiera ogromną ilość innych składników, w tym teaninę, flawanoidy, przeciwutleniacze, kwasy fenolowe itd. Wszystkie te elementy w połączeniu ze sobą wpływają na nasze ciało.

Czyż nie jest wspaniale móc pić swoją ulubioną herbatę i nie bać się odwodnienia i innych problemów związanych z brakiem płynów w organizmie? I nawet jeśli już dawno się tego domyśliłeś, mamy nadzieję, że z przyjemnością przeczytałeś ten artykuł.


Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości