Zdaniem francuskich badaczy starożytni Egipcjanie stosowali intensywny makijaż nie tylko w celu poprawienia swej prezencji, ale także (a może przede wszystkim) po to, aby zapobiec chorobom oczu.
W starożytnym Egipcie przywiązywano do wyglądu zewnętrznego sporą uwagę. W pewnym sensie fakt ten był determinowany przez wiarę w życie pozagrobowe. Wynikał wprost z przekonania, że sytuacja zmarłego na „tamtym świecie” zależała od stanu, w jakim go pochowano. Zadbana skóra i odpowiedni makijaż były dla Egipcjan m. in. wyrazem posiadanego statusu społecznego. Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że już wówczas istniało spore zapotrzebowanie na produkcję kosmetyków. Ich rola nie polegała jednak wyłącznie na upiększaniu ciała ale i na zwalczaniu infekcji – w omawianym przypadku infekcji oczu. Suchy klimat, częste wylewy Nilu oraz związana z nimi bagnistość terenu – to czynniki, które sprzyjały rozwojowi bakterii powodujących zakażenia oraz choroby oczu, m. in. jaglicę (lub ziarnicę zwaną też „egipskim zapaleniem oczu”) i zapalenie spojówek.
Więcej na: histmag.org/
Prezentujemy najciekawsze informacje i wieści ze świata historii, opublikowane na łamach portalu historycznego "Histmag.org" - histmag.org. UWAGA - NIE PUBLIKUJEMY INFORMACJI Z INNYCH ŹRÓDEŁ. Autorów zainteresowanych współpracą, prosimy o przesłanie nam informacji wg wzoru z: http://histmag.org/?id=213
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura