0 obserwujących
3 notki
8519 odsłon
  5041   0

"Polska wikingów" - najbardziej kontrowersyjna książka 2019 roku?

Marek Kryda
Marek Kryda

"Polska wikingów" powinna być trzymana z dala od bibliotek szkolnych - przecież nie chcemy, by nasze dzieci przestały wierzyć w jedynie słuszną historię Polaków, niezwykłych mieszkańców Serca Europy!

Wydana w grudniu b.r. książka "Polska wikingów" - to książka niezwykła. Jej autor Marek Kryda po kilkunastu latach pracy badawczej zaczął właśnie publikować całą serię wydawniczą zupełnie podważającą naszą wiedzę podręcznikową o Polsce sprzed XII wieku. Nie m tu żadnych świętości - pierwszym chrześcijańskim władcą na ziemiach polskich wcale nie jest bohater obrazów Matejki - Mieszko I, a pogański władca Wiślan z Krakowa, siłą ochrzczony sto lat wcześniej. Państwo Mieszka urasta w europejską potęgę wcale nie z powodu znojnego potu jego siermiężnych mieszkańców, a za sprawą świetnie zorganizowanego handlu słowiańskimi niewolnikami, co potwierdza zresztą sam prof. Samsonowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Biskupin - najważniejsze stanowisko archeologiczne w Polsce dalej znajdujące się na obowiązkowym dla szkół Szlaku Piastowskim, nie ma zupełnie nic wspólnego z Piastami, a nawet Słowianami. Nawet zresztą gdyby miało, to zrobiłoby się ciekawie, ponieważ było to osiedle notorycznych kanibali.

M. Kryda pisze, że polscy wiodący archeoolodzy wieku XX (ze słynnym odkrywcą Biskupina Józefem Kostrzewskim na czele) bawili się przez dziesiątki lat ze społeczeństwem w kotka i myszkę. Ich zadaniem było przekonanie Polaków do tezy, że byliśmy ludem zupełnie wyjątkowym, zaawansowanym, podobnie jak starożytni Grecy po prostu wiodącym w Europie. Nigdy obcokrajowców nie potrzebowaliśmy i nie będziemy potrzebowali. Odkrycie w Jeziorze Lednickim największego na świecie zbioru broni wikińskiej (toporów czy mieczy)  dla J. Kostrzewskiego i jego uczniów było widomym dowodem, że usłużni wikingowie nie szczędzili sił, by wytwarzać dla liderów cywilizacji europejskiej - Słowian, niezrównanej jakości miecze i włócznie, gratisowo jeszcze ozdabiąc je srebrnymi, magicznymi symbolami w stylu Ringerike.

Nie wiemy na co liczył autor bezpardonowo podważający naszą, tak krzepiącą wizję Polski Piastowskiej, wizję Szczepu Piastowego - władców - potomków Piasta Kołodzieja, bogobojnie pogrążonych w modlitwie i rozmyślaniach nad polepszeniem losu pracujących w znoju na polach Państwa Polan chłopów. Chłopów, tej soli ziemi nad Wisłą, oczka w głowie troskliwych monarchów.

Jedno jest pewne, "Polska wikingów" powinna być trzymana z dala od bibliotek szkolnych - przecież nie chcemy, by nasze dzieci przestały wierzyć w jedynie słuszną historię Polaków, niezwykłych mieszkańców Serca Europy!


"Polska wikingów"

Data premiery: 9.12.19 r.

280 stron

150 ilustracji czarno - białych

Cena 29,90,- PLN

Tu do nabycia:

https://sklep.istota.info/pl/p/Polska-Wikingow.-Marek-Kryda/47

O "Polsce wikingów" w Radiu dla Ciebie:

https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-wokol-ksiazki-polska-wikingow/?fbclid=IwAR1fDZ15m-nfNyhhTAoPNp8b0VmIFHEovr9X1F5oXi6FpL0ri_-xH-v6CCI


Lubię to! Skomentuj83 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura