0 obserwujących
247 notek
83k odsłony
1984 odsłony

Radny Gdyni odpowiada na list prezydenta Szczurka

Wykop Skomentuj12

 Dwa dni temu prezydent Wojciech Szczurek zaprezentował opinii publicznej list otwarty. Z jego treścią można zapoznać się np. tutaj: http://www.gdynia.pl/wydarzenia/70_91499.html

 

 

Poniżej przekazuję do Państwa wiadomości odpowiedź, którą również w formie otwartej skierowałem dziś do Pana Prezydenta.

 

 

 

Odpowiedź na list prezydenta miasta Gdyni do polskich polityków i dziennikarzy pt. „Brońmy polskich interesów”

 

 

 

Szanowny Panie Prezydencie!

 

Z zainteresowaniem przeczytałem Pana list, a będąc jednym z gdyńskich polityków lokalnych w sposób szczególny czuję się jego adresatem. Pozwolę więc sobie skreślić kilka słów w odpowiedzi.

 

Aby odnieść się do treści listu, należy sobie najpierw ją uświadomić. Istotna treść listu składa się bowiem z dwóch niepotrzebnie zmieszanych ze sobą modułów.

 

Pierwszym z owych modułów jest deklaracja postawy eurorealistycznej, wraz z apelem o obronę polskich interesów narodowych w unijnych strukturach. Z perspektywy osoby takiej jak ja, są to oczywiste truizmy. Jedynym ciekawym aspektem sprawy jest prezentowanie owych truizmów w formie sensacyjnego odkrycia.

 

Niestety w polskim dyskursie publicznym nadal częsta jest postawa, której nie sposób nie nazwać neokolonialną. W której za różne paciorki i perkaliki, honorowe flagi, poklepywanie po plecach i uznanie na europejskich salonach oddajemy nasze żywotne interesy gospodarcze i nie tylko gospodarcze. Nie jest to główny obszar zainteresowań władz samorządowych, ale z dotychczasowych wypowiedzi i działań Pana prezydenta można było niestety pośrednio odczytać taką postawę bezrefleksyjnego euroentuzjazmu. Dlatego, jako osoba głosząca poglądy eurorealistyczne nie od wczoraj, tylko od kilkunastu lat, z radością witam w osobie Pana prezydenta neofitę w naszym obozie.

 

Szkoda, że analogicznego głośnego stanowiska Pana prezydenta i manifestu obrony polskich interesów zabrakło, gdy decydowały się warunki przystąpienia Polski do Unii, gdy ważyły się losy unijnej konstytucji czy traktatów reformujących. Gdy wreszcie – w sposób dla Gdyni szczególnie bolesny – przy udziale instytucji unijnych dokonano uderzenia w polską gospodarkę morską. Konsekwencja w wyborze spraw, w których zabiera się głos, jak i w treści prezentowanych poglądów jest cnotą pożądaną u osób publicznych – niemniej w tym miejscu przerywam tok rozumowania, pozostając przy biblijnej radości z jednego nawróconego.

 

Przejdźmy do drugiego modułu Pańskiego listu. Wrodzona podejrzliwość (za którą przepraszam, bo to brzydka wada) każe mi przypuszczać, iż jest on istotnym powodem powstania listu, jak i nagłego zwrotu ku poglądom wyżej opisywanym. Otóż jest to przekazanie opinii publicznej informacji o negatywnym finale postępowania Komisji Europejskiej ws. niedozwolonej pomocy publicznej udzielanej przez miasto Gdynia spółce budującej lotnisko Gdynia-Kosakowo. Jak Pan pisze, może to skutkować upadłością spółki.

 

Przysłowie mówi, że mądry człowiek, jeżeli potrzebuje ukryć liść, to zrobi to w lesie. A jeżeli lasu brak, to mądry człowiek zasadzi las, żeby ukryć w nim liść. Proszę wybaczyć śmiałość, ale mam wrażenie że cały eurorealistyczny wątek listu to sadzenie lasu wokół liścia – fiaska projektu lotniskowego w jego obecnym kształcie.

 

Oczywiście, można w tym kontekście mieć pretensje do Komisji Europejskiej, ale przecież KE i jej procedury nie powstały wczoraj. Umiejętność oceny ryzyka to elementarz przy planowaniu projektów biznesowych. A w naszej rzeczywistości ryzyko wynikające z otoczenia regulacyjno-prawnego, z działania instytucji publicznych – to dla wielu projektów, a na pewno takiego jak budowa lotniska – podstawowy czynnik ryzyka. Nieumiejętność jego oceny, brak skutecznych środków zapobiegawczych, to w pierwszym rzędzie wpadka autorów i realizatorów projektu. Wpadka mogąca kosztować gdyńskich podatników dziesiątki milionów złotych.

 

Decyzję o budowie lotniska, jak niestety wszystkie ważne decyzje w Gdyni, podjął Pan, Panie prezydencie sam, konsultując się tylko ze swoimi urzędnikami. Nie odbyła się tej sprawie pogłębiona dyskusja, z rozważeniem korzyści i strat jak również kosztów alternatywnych. Ani na forum rady miasta, ani jakimkolwiek innym angażującym, czy chociażby biorącym pod uwagę, opinię obywateli Gdyni. Dlatego wpadka grożąca zmarnowaniem dziesiątków milionów złotych jest przede wszystkim Pana wpadką. Jeżeli decyduje się o wszystkim, to trzeba też za wszystko odpowiadać. Tertium non datur.

 

Abstrahuję tutaj od celowości budowy/ucywilinienia lotniska jako takiej. Jako radny, na co dzień spotykający się z bezmiarem potrzeb zwykłych gdynian, na pewno mam co do tego co najmniej poważne wątpliwości.

 

Boli mnie serce, kiedy pomyślę sobie ile palących problemów można by za te pieniądze rozwiązać. Bo problemem tysięcy mieszkańców naszego miasta nie jest brak zapasowego lotniska dla gdańskiego Rębiechowa. Z pewnością lepiej poradzą sobie z ew. problemami z podróżą samolotem raz na kilka lat (o ile w ogóle) niż z codziennym brnięciem w błocie w drodze do domu, z niebezpiecznym przejściem przez ulicę przez które codziennie drżą na myśl o powrocie dziecka ze szkoły, z brakiem podłączenia ich domu do kanalizacji, brakiem oświetlenia na ich ulicy, podwyższanymi co roku do maksymalnych stawek opłatami i podatkami, drugim dziecku czekającym trzy lata na miejsce w żłobku.  Takich spraw mógłbym naprawdę jeszcze wiele wyliczyć. Ich nie widać z perspektywy warszawskich, a nawet gdańskich redakcji, z perspektywy instytucji przyznających medale i nagrody. Boję się pomyśleć, że ostatnio nie widać ich również z perspektywy gabinetów w urzędzie miasta. Tymczasem to również jest prawda o naszej Gdyni, mieście pozującym na nowoczesną XXI-wieczną aglomerację (które po drodze niestety znaczną część swoich mieszkańców zostawiło w wieku XX, a może nawet XIX).

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale