1 obserwujący
188 notek
63k odsłony
158 odsłon

Irlandia ma nowy rząd

Wykop Skomentuj

Po kilku miesiącach od wyborów powszechnych (luty 2020) Irlandia wreszcie doczekała się nowego rządu, w skład którego wchodzą 3 partie (Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party – Zielonii).

image

Będzie to bez wątpienia historyczna koalicja bowiem dwie konkurujące ze sobą partie Fianna Fail (Żołnierze Przeznaczenia) Fine Gael (Rodzina Celtów) stworzą wspólny rząd, a to oznacza, że w Irlandii skończyła się wreszcie wojna domowa (korzenie tych dwóch partii sięgają czasów wojny domowej(1921-1922), lub też to, że wszystkie partie polityczne tak naprawde niczym się od siebie nie różnia z wyjątkiem drobnych szczegołów odnośnie polityki socjalnej.

Nowy rząd będzie miał rotacyjnych premierów (funkcja ta będzie sprawowana na zmiane). Jako pierwszy stanowisko Taoiseach (premiera) będzie sprawował lider Fianna Fáil Micheal Martin, a później zastąpi go Leo Varadkar z Fine Gael, zaś lider Zielonych Eamon Ryan będzie w tej koalicji partnerem juniorem.

Nowego rząd zapowiada, że będzie chciał pobudzić gospodarke po spowolnieniu wywołanym przez Covid 19 (przymusowa kwarantanna państwa), a także rozkręcić budownictwo socjalne no i skupić się na ochronie środowiska (to zaboli nas wszystkich).

Oczywiście życze im powodzenia zanim przystąpie do krytyki, ale 100 dni ulgi każdemu przysługuje.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka