1 obserwujący
185 notek
62k odsłony
102 odsłony

140 rocznica Maryjnego objawienia w Knock (Irlandia)

Wykop Skomentuj2

Rok 1879 był złym rokiem w hrabstwie Mayo, bowiem powróciła zaraza ziemniaczana, która swoją skalą przypominała tą z 1846 roku. Znowu zapanował strach przed głodem.

21 sierpnia 1879 roku w miejscowości Knock (hrabstwo Mayo) w Irlandii przy lokalnym kościele ukazała się Matka Boska w obecności, świętego Józefa i Jana Ewangelisty, towarzyszyła im owieczka. 15 osób było naocznymi światkami tego wydarzenia.

„Maryja, ubrana na biało unosiła się nad ziemią. Na głowie miała złotą koronę, ozdobioną szlachetnymi kamieniami. Po jej prawej stronie stał św. Józef, zaś po lewej biskup, trzymający otwartą księgę – św. Jan Ewangelista. Za postaciami znajdowało się coś na kształt ołtarza, otoczonego przez anioły, na którym widoczne było młodziutkie jagnię. Symbolizowało Chrystusa, Baranka Paschalnego. Za nim stał wielki krzyż.”

Informacje o tym cudzie rozniosły się po okolicy i władze kościelny nie mogły ignorować tych zdarzeń. W październiku Arcybiskup Tuam John McHale powołał komisje do zbadania tego cudu. Po przesłuchaniu i zaprzysiężeniu 15 świadków uznano, ze ich relacje są wiarygodne i brak w nich śladów mataczenia.

W 1880 r. z Limerick do Knock wyruszyła pierwsza pielgrzymka na cześć objawienia. Rok 1879 odmienił życie mieszkańców Knock. Do wioski zaczęli napływać pielgrzymi i turyści, w 1976 r. trzeba było wybudować nowy kościół, który byłby w stanie ich pomieścić.

W 1979 r. do Knock przyjechał papież Jan Paweł II, a 2018 r, miejsce odwiedził papież Franciszek.

Knock można nazwać największym centrum kultu maryjnego w Irlandii, a nawet nazywać irlandzką Jasną Górą. Mimo, że społeczeństwo Irlandii uległo laicyzacji to to miejsce wciąż żyje.

image


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo