Blog
Independent Trader.pl
Independent Trader
Independent Trader absolwent MBA na University of Illinois, prywatny Inwestor,właściciel IndependentTrader.
27 obserwujących 285 notek 238371 odsłon
Independent Trader, 20 kwietnia 2017 r.

Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - kwiecień 2017

216 1 0 A A A
Independent Trader
Independent Trader

Wydarzenia w Syrii: Operacja fałszywej flagi?

Przed kilkoma dniami Stany Zjednoczone zbombardowały bazę powietrzną w Syrii. Była to reakcja na atak chemiczny przeprowadzony rzekomo na zlecenie syryjskiego przywódcy Baszara al-Asada.

Wiele osób poddaje jednak w wątpliwość informacje dotyczące wspomnianego ataku chemicznego. Peter Ford, były ambasador Wielkiej Brytanii w Syrii, stwierdził, że nie ma żadnych dowodów na to, iż eksplozja była tym za co się ją uważa. Dodał również, że przeprowadzenie ataku chemicznego nie mogłoby przynieść Asadowi żadnych pozytywnych efektów.

W podobnym tonie wypowiedział się były kongresmen Ron Paul, który jest stuprocentowo pewien, że ewentualny atak nie mógł być sprowokowany celowymi działaniami syryjskiego przywódcy.

Oficjalna wersja została poddana w wątpliwość nawet na antenie CNN. Thomas Massie, członek Izby Reprezentantów, powiedział, że jego zdaniem Asad nie zlecił ataku, ponieważ nie byłoby to w jego interesie. Massie dodał, że chciałby poznać więcej szczegółów związanych z przeprowadzeniem ataku chemicznego w Syrii, o ile faktycznie do takowego doszło.

Warto również pamiętać, że atak chemiczny, ze względu na swoją specyfikę, rodzi wyjątkowo silne reakcje wśród reszty świata. Trudno zatem znaleźć jakikolwiek powód, dla którego Baszar al-Asad miał zdecydować się na takie rozwiązanie.

Historia pokazuje, że wiele konfliktów miało swoje źródło w atakach bądź prowokacjach, które następnie przypisywane były innym narodom. Popularnie określa się to mianem „operacji fałszywej flagi”. Naszym zdaniem w Syrii miała miejsce jedna z takich operacji. W ten sposób Stany Zjednoczone zapewniły sobie uzasadnienie dla przeprowadzenia ataku. Głównym celem nie było jednak zbombardowanie bazy lotniczej, lecz przetestowanie systemów obrony, w które Syria została wyposażona przez Rosję. Z amerykańskiego punktu widzenia była to znakomita okazja, by sprawdzić rosyjską technologię.


FED zamierza redukować bilans

Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, odpowiedzialnego w USA m.in. za ustalanie poziomu podaży pieniądza, opowiedziała się za redukowaniem bilansu FED. Operacja miałaby rozpocząć się jeszcze w trakcie 2017 roku.

Co takie działanie oznacza dla rynków finansowych? Do tej pory zauważalna była bardzo silna korelacja pomiędzy wzrostem bilansu FED (czerwona linia na wykresie) a indeksem giełdowym S&P 500 (zielona linia). W ostatnich miesiącach akcje ruszyły jeszcze wyżej w efekcie powyborczej euforii.

Zważywszy na widoczną powyżej korelację, ewentualna redukcja bilansu może wprowadzić niepokój wśród inwestorów. Warto również dodać, że duża część członków FOMC uważa, że rynek akcji w USA znajduje się dzisiaj bardzo wysoko. Mamy zatem coraz więcej sygnałów wskazujących na prawdopodobną korektę.

Niewykluczone, że przy okazji redukcji bilansu doczekamy się kolejnego cudu dotyczącego amerykańskich obligacji. W ostatnich 2 latach FED utrzymywał podobny poziom bilansu, zagranica wyprzedawała amerykańskie obligacje, a ich rentowność mimo wszystko utrzymywała się na zbliżonych poziomach. Kupcami mieli być rzekomo indywidualni inwestorzy (pomimo że rynek akcji i nieruchomości był zalany kapitałem). Teraz o utrzymanie niskiej rentowności obligacji będzie jeszcze ciężej, ale niewykluczone, że do akcji ponownie wejdzie jakiś tajemniczy kupiec. Naszym zdaniem ratowanie sytuacji przejmie na siebie Exchange Stabilization Fund.


USA: Realne stopy procentowe już oficjalnie poniżej zera

Realne stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych od dłuższego czasu znajdują się poniżej zera. Teraz oficjalnie przyznały to również źródła rządowe, czego potwierdzeniem jest poniższy wykres.

Powyższa sytuacja sprawi, że kolejna grupa inwestorów przeniesie swój kapitał w kierunku aktywów chroniących przed inflacją, takich jak metale szlachetne. To jednak nie jedyny czynnik sprzyjający metalom, a złotu w szczególności.

Już niebawem prezydent Donald Trump zmuszony będzie podpisać dekret o podwyższeniu limitu długu Stanów Zjednoczonych. Przez wiele lat wzrost ceny złota (złota linia na poniższym wykresie) był silnie skorelowany ze wzrostem długu USA (czerwona linia).

Wykres pokazuje jednak, że kilka lat temu doszło do sporego rozjazdu – złoto stanęło w miejscu, natomiast dług nieprzerwanie wzrastał. Aby dziś powrócić do stanu równowagi żółty metal musiałby zdrożeć o ok. 40%.

Póki co, od początku roku złoto zdrożało już o niemal 12%.


Obama stworzył najdroższy system zdrowia na świecie

Siedem lat temu Stany Zjednoczone wprowadziły ustawę o systemie opieki zdrowotnej, która od nazwiska głównego inicjatora zaczęła być określana jako Obamacare. Zgodnie z założeniami, nowe prawo miało zapewniać opiekę zdrowotną wszystkim Amerykanom, niezależnie od tego czy ktoś nie pracuje bo nie może, czy też dlatego, że po prostu mu się nie chce.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @JCE Chodzi o prawdziwą inflację, prawdziwy wzrost cen. Osobiście nie wierzę w CPI podawane...
  • @prawie wszystkich Aby uciąć wszelkie spekulacje zaznaczam, że nie popieram żadnych...

Tematy w dziale Gospodarka