Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
805
BLOG

UrtheCast - Wielki Brat patrzy z kosmosu

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Już w 2013 ruszy UrtheCast - system transmisji strumienia wideo z kamer umieszczonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podgląd obrazu z kamer będzie odbywał się w czasie "niemal rzeczywistym" (opóźnienie będzie sięgać maksymalnie 90 minut). Projekt umożliwi podgląd różnego rodzaju zjawisk masowych związanych najczęściej z działalnością człowieka, jak na przykład przemieszczanie się uchodźców, postęp prac nad wybranymi projektami budowlanymi, czy weryfikacja procedur bezpieczeństwa na imprezach masowych.

 

UrtheCast pozwoli oglądającym wyszukiwać i oznaczać miejsca, przewijać zarejestrowany obraz, a także oddalać go lub przybliżać. Twórcy chcą, aby projekt był swoistym połączeniem Google Earth oraz YouTube.
 
 
Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69
Zobacz jak działać będzie UrtheCast
 
 
Przy współpracy Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zamontowane zostaną dwie kamery. Pierwsza z nich wykonywać będzie zdjęcia obejmujące swoim zasięgiem 45 kilometrowy obszar w rozdzielczości 5,5 m na piksel. Druga kamera, dysponująca większą rozdzielczością (0,9 m na piksel), dostarczy obraz wideo przy prędkości 3 -5 klatek na sekundę.
 
Materiał z kamer będzie przesyłany do do stacji odbiorczych na Ziemi. Stamtąd, za pomocą sieci Internet, trafi do domowych komputerów i urządzeń przenośnych. Platforma UrtheCast będzie dodatkowo wyposażona w wyszukiwarkę materiałów archiwalnych.
 
Niestety, serwis nie obejmie swoim zasięgiem całej planety. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na wysokości 350 km nad Ziemią i okrąża planetę 16 razy na dobę, poruszając się "tylko" od 52 stopnia szerokości geograficznej północnej do 52 stopnia szerokości geograficznej południowej. Czas pokaże, czy system okaże się rewolucją na skalę Google Maps, czy Google Earth. W całym tym zachwycie nad możliwościami, jakie daje nam dzisiejsza technologia pojawia się również wątpliwość - czy za kilka lub kilkanaście lat słowo "prywatność" istnieć będzie jeszcze w naszych słownikach...?

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie