1 obserwujący
212 notek
32k odsłony
30 odsłon

Lewicowe partie przeciw udziałowi w Koalicji Europejskiej

Wykop Skomentuj

TEKST ZA SERWIS21:


W mediach pojawiają się informacje o niezadowoleniu działaczy PSL z udziału ich partii w Koalicji Europejskiej. Mało kto jednak zauważył, że w środowiskach lewicowych udział SLD w tejże koalicji jest kontestowany. Poniżej stanowisko Unii Pracy, Polskiej Lewicy i Ruchu Ludzi Pracy:

2019.03.06 Stanowisko Unii Pracy, Polskiej Lewicy i Ruchu Ludzi Pracy

My niżej podpisani, przewodniczący partii i środowisk lewicy polskiej, wyrażamy głębokie rozczarowanie faktem, iż kolejny raz nie powiodły się próby zjednoczenia lewicy przed zbliżającymi się kampaniami wyborczymi.

Ze smutkiem odnotowujemy obecność SLD w Koalicji Europejskiej, co w naszym przekonaniu jest decyzją pochopną i w dłuższej perspektywie, dla lewicy szkodliwą. W konsekwencji powoduje kolejne podziały oraz prowadzi do wyeliminowania - a z pewnością do marginalizacji w politycznym dyskursie najbliższej kampanii - idei i programów lewicy polskiej. 

Poddanie się narracji ograniczonej do konfliktu pomiędzy prawicą konserwatywno-narodową i prawicą neoliberalną redukuje polską politykę i debatę publiczną do wymiarów medialno-emocjonalnych. 

Przyjęcie, jako jedynego, politycznego celu, „odsunięcie PiS od władzy”- bez jakiejkolwiek refleksji programowej nad kształtem polityki, którą opozycja, po ewentualnym zwycięstwie, planuje prowadzić - jest wysoce niewystarczające. Lewica, podobnie jak wszystkie siły zwące się „ prodemokratycznymi”, opowiada się za obroną Konstytucji i spójnością Unii Europejskiej . Jednak zastąpienie programu wyborczego dwoma słusznymi hasłami o najwyższym stopniu ogólności prymitywizuje debatę publiczną i w konsekwencji obraża polskiego wyborcę. 

Pozbawienie debaty politycznej fundamentalnych pytań o kształt, powinności i obowiązki państwa narodowego, koncepcję polskiej polityki zagranicznej, zakres integracji europejskiej, relację państwo-kościół, zakres praw pracowniczych i socjalnych – sprowadza politykę polską wyłącznie do walki o władzę i to w wymiarze czysto personalnym. 

To przesądza, że Koalicja Europejska jawi się jako porozumienia elit partyjnych ponad preferencjami i oczekiwaniami wyborców. To też sprawia, że nasze środowiska, chociaż tworzyły razem z SLD lewicową koalicję, nie widzą dla siebie miejsca w tym projekcie politycznym. 

Jednocześnie wyrażamy kolejny raz nadzieję na porozumienie wszystkich partii, organizacji i środowisk lewicowych w Polsce, które doprowadzi do powstania wspólnej listy zjednoczonej lewicy na wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej. Deklarujemy, że uczynimy wszystko by taka lista powstała. 

UNIA PRACY                          POLSKA LEWICA                 RUCH LUDZI PRACY 

Waldemar Witkowski          Jacek Zdrojewski              Lech Szymańczyk 

Przewodniczący                  Przewodniczący                Przewodniczący

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale