22 obserwujących
10 notek
139k odsłon
  6876   0

Tajemnicza kariera Krzysztofa Pieczyńskiego

Pisałem kiedyś o tajemniczej karierze Mateusz Kijowskiego, który wyskoczył z niebytu, niczym Filip z konopii i w wyniku zadziwiającego splotu wypadków stanął na czele potężnego ruchu społecznego, a dziś przeżywam coś w rodzaju deja vu, przyglądając się równie zadziwiającym splotom okoliczności, towarzyszącym równie tajemniczej karierze pana Krzysztofa Pieczyńskiego.


Pan Pieczyński, jak podaje wiki, w roku 1980 skończył PWST w Krakowie, w tym samym roku zadebiutował w telewizji, jako brat Bronka Talara w serialu "Dom", później grał średnio jedną rolę rocznie, aż wreszcie w 1985 roku wyjechał do USA, gdzie spędził ok. 10 lat, trudniąc się aktorstwem. Po powrocie do Ojczyzny kontynuuje karierę, udziela się również jako poeta i prozaik, a obecnie znany jest najbardziej z tego, że "publicznie manifestuje nieprzyjazny stosunek wobec Kościoła katolickiego". Pan Krzysztof założył nawet stowarzyszenie "Polska Laicka", stawiające sobie ambitny cel budowy właśnie takiej laickiej Polski, gdzie Kościół nie ma nic do powiedzenia, w czym bardzo pomagają mu zaprzyjaźnione media.


Na szerokie wody wyprowadził Pana Krzysztofa TVN, który 16 Lutego 2015 roku, zaprosił go do programu "Tak Jest" Andrzeja Morozowskiego. Niestety zapis owego programu został usunięty z Youtuba, nie możemy więc dowiedzieć się, co konkretnie mówił Pan Krzysztof i musi nam wystarczyć krótka notatka z jego strony autorskiej, że jego "pierwsza publiczna wypowiedź" była "o tym, że Polska nie jest krajem świeckim i o konieczności zmiany gospodarza w naszym kraju".


Niecałe dwa tygodnie wcześniej, tj. 4 Lutego, Marszałek Sejmu, Radosław Sikorski, zarządził wybory prezydenckie - być może był to zwykły zbieg okoliczności, ale równie dziwnym zbiegiem Pan Krzysztof rozpoczął poważne blogowanie i promocję ruchu "Polska Laicka" dokładnie pomiędzy pierwszą a drugą turą owych wyborów, 17 Maja 2015 roku, od wpisu na temat wzmiankowanego występu w TVN, który rozpoczął trwające do dziś tournée Pana Krzysztofa po mediach.


9 Marca 2015 roku udzielił wywiadu niemieckiemu portalowi Onet.pl, a 20 Marca - telewizji racjonalista.tv. Założycielem portalu racjonalista.pl jest niejaki Mariusz Gawlik vel Agnosiewicz, który wg. wiki urodził się w 1979 roku i od razu skończył studia - nie ma ojca, ani matki, nic o nim nie wiadomo, poza tym, że np. należy do grupy Liberales, belgijskiego think-tanku o profilu lewicowo-liberalnym, którego "jednym z prominentnych członków" jest brat Guya Verhofstadta - Dirk. Pan Guy pojawi się jeszcze w naszej historii. Agnosiewicz jest również członkiem redakcji dwumiesięcznika "Res Humana", redagowanego przez "grupę naukowców, publicystów i społeczników związanych z Towarzystwem Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego", będącego kontynuacją komunistycznego TKKŚ. Wiki, z jakichś tajemniczych powodów nie informuje, że Pan Gawlik jest także członkiem loży Wielki Wschód Polski, a przez pewien czas był w niej zastępcą Wielkiego Mistrza ds. zewnętrznych, Piotra Kuncewicza, odznaczonego w 2002 roku przez Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej i zasługi w działalności społecznej". Kuncewicz udzielał się również na łamach miesięcznika "Czwarty Wymiar". Gawlik zaś, oprócz działalności w WWP, zakładał loże Braterstwo pod Wawelem (Droit Humain), Kultura, Galileusz oraz Witelon. Jest także twórcą i redaktorem naczelnym serwisu wolnomularstwo.pl. Więcej o jego bogatej karierze można przeczytać tutaj.


Kilka dni później, 26 Marca 2015, Pieczyński pojawia się w pokrewnym do Racjonalisty medium - "Faktach i Mitach", założonych i prowadzonych przez "byłego księdza", prawdopodobnego esbeckiego kapusia, oraz posła Ruchu Palikota, Romana Kotlińskiego. Pan Kotliński, jak podaje wiki, "wiarę stracił po przeczytaniu książki Wielki bój autorstwa Ellen G. White", założycielki Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.


15 Kwietnia rozpoczyna się cała seria występów pana Krzysztofa w należącej do Polsatu Superstacji, gdzie gości w programie "Nie ma żartów" Elizy Michalik. Pani Michalik co prawda zaczynała swą karierę dziennikarską w "Gazecie Polskiej" Tomasza Sakiewicza, publikowała w "Gościu Niedzielnym" i "Ozonie" Janusza Palikota (wtedy był on jeszcze konserwatywnym prawicowcem), blogowała w Salonie24.pl, ale ostatecznie wylądowała tam, gdzie wylądowała, co zapewne nie pozostaje bez związku z tym, że jest "apostatką po dwóch rozwodach", eks-katoliczką, która przeszła do kościoła ewangelicko-reformowanego.


3 Maja gościny udzielił Pieczyńskiemu lewicowy "Przegląd". Z wywiadu, jakiego udzielił Beacie Dżon-Ozimek, dowiadujemy się m.in., że okres PRL był czasem wytchnienia, ponieważ Kościół "był wtedy słaby i nie straszył", niestety po upadku komuny i podpisaniu Konkordatu, "wróciliśmy do tysiącletniej niewoli". Pieczyński zachęca również księży, aby opuścili Kościół, a on im pomoże urządzić się w nowej rzeczywistości.

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka