2 obserwujących
30 notek
17k odsłon
917 odsłon

Gorący miesiąc w relacjach polsko-żydowskich. Kalendarium wydarzeń.

Wykop Skomentuj70

    Luty okazał się gorącym miesiącem w relacjach polsko-żydowskich. Postanowiłem uporządkować chronologicznie wydarzenia dotyczące stosunków polsko-żydowskich. Historia zdaje się nabierać rumieńców, bo właśnie w Paryżu skończyła się konferencja pt. „Nowa Polska Szkoła Historii Zagłady”. Będziemy wypatrywać ciągu dalszego tego serialu. A zaczął się on od zdarzenia dotyczącego zgoła innej tematyki. Oto Amerykanie postanowili zorganizować w Polsce konferencję bliskowschodnią poświęconą m.in. strategii wobec Iranu czy konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu. Tymczasem dla nas tematem przewodnim stało się zupełnie inne zagadnienie. Zapraszam na krótkie kalendarium podsumowujące wydarzenia ostatnich dni. 

12 lutego 2019

    Przed rozpoczęciem konferencji bliskowschodniej mieliśmy wspólną konferencję prasową sekretarza stanu USA Michaela Pompeo i ministra spraw zagranicznych Polski Jacka Czaputowicza. Podczas swojego wystąpienia Pompeo napomniał Polskę, abyśmy się wreszcie zajęli roszczeniami żydowskimi:

„(…)wzywam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu”

    Na deser jako przykład polskiej niezłomności przywołał postać stalinowskiego oprawcy, Żyda Franka Blajchmana:

„Życie Franka Blajchmana było świadectwem odporności polskiego narodu(…),był jednym z wielu dzielnych żydowskich partyzantów w Polsce, którzy ryzykowali życie, stawiając opór nazistowskiej machinie wojennej”.

    Reakcji ministra Czaputowicza nie było.

13 lutego 2019

    Andrea Mitchell, dziennikarka NBC News z wieloletnim stażem, relacjonując konferencję z Warszawy ustawiła Polaków i nazistów w jednym szeregu stwierdzając, że powstanie w getcie było zrywem przeciw „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Rzecz jasna jakiej narodowości byli naziści z relacji się nie dowiedzieliśmy.

14 lutego 2019

    W trakcie wizyty w Muzeum Historii Żydów Polskich premier Izraela Benjamin Netanyahu na spotkaniu z dziennikarzami stwierdził m.in., że „Polacy współpracowali z Niemcami w czasie Holocaustu”.

17 lutego 2019

    W odniesieniu do słów Netanyahu głos zabrał p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz:

„Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki(…)”. 

21-22 lutego 2019 

    W Paryżu Szkoła Zaawansowanych Badań w Naukach Społecznych (EHESS) zorganizowała konferencję pt. „Nowa Polska Szkoła Historii Zagłady” na której prelegentami są takie tuzy znane ze swojej „rzetelności” w tematyce około-holokaustowej jak Jan Grabowski, Jan Gross, Barbara Engelking czy Anna Bikont z Gazety Wyborczej.

    W trakcie pierwszego dnia konferencji nieoceniony Jan Tomasz Gross – wg relacji Marka Błażejaka – nie tylko zrównał nas z nazistami, ale nawet wyprowadził na czoło głównych sprawców zagłady Żydów. Otóż stwierdził on, że „Polacy na wsiach wymordowali więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Widać więc, że tempo robienia z nas głównych winowajców holokaustu wyraźnie wzrasta.

    Przeciwko konferencji zaprotestowały polskie organizacje polonijne uzasadniając, że dobór prelegentów jest tendencyjny i łączy ich jedno - nierzetelność w przeprowadzaniu badań oraz antypolska działalność popularnonaukowa. Jednocześnie uniemożliwiono wystąpienie na konferencji naukowcom prezentującym odmienne poglądy, m.in. przedstawicielom Instytutu Pileckiego, IPN czy Polskiego Towarzystwa Historycznego.

    Tyle różnych zdarzeń w różnych miejscach na świecie, o różnym charakterze, a narracja - jak spod igły - taka sama. Co za przypadek! I jak wspomniałem na początku, możemy się spodziewać, że serial będzie się rozkręcał.

Źródła

https://nczas.com/2019/02/13/bezczelnosc-sekretarz-stanu-usa-pompeo-przyjechal-do-polski-i-mowi-wprost-zebysmy-przyspieszyli-oddawanie-mienia-zydom-pap-wycial-ten-wazny-fragment-video/

https://www.state.gov/secretary/remarks/2019/02/289396.htm

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2262879,Wpadka-sekretarza-stanu-USA-Chodzi-o-stalinowskiego-oprawce

https://www.tvp.info/41301696/powstanie-w-getcie-bylo-walka-przeciwko-polskiemu-i-nazistowskiemu-rezimowi

https://nczas.com/2019/02/14/pis-zorganizowal-antypolska-konferencje-netanyahu-mowi-wprost-narod-polski-wspolpracowal-z-nazistowskim-rezimem/

https://www.jpost.com/Breaking-News/Netanyahu-in-Warsaw-says-Poles-had-cooperation-with-Germans-in-Holocaust-580700

https://www.rp.pl/Konflikt-Polska-Izrael/190219436-Szef-MSZ-Izraela-Polacy-wyssali-antysemityzm-z-mlekiem-matki.html

https://wnet.fm/2019/02/22/blazejak-gross-stwierdzil-ze-polacy-wiecej-zabili-zydow-na-wsiach-niz-niemcy-w-obozach-zaglady/

https://nczas.com/2019/02/14/skandaliczna-antypolska-konferencja-w-paryzu-nowa-polska-szkola-historii-i-holocaustu-polacy-protestuja/


Wykop Skomentuj70
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka