BM für Verkehr und digitale Infrastruktur CC BY-ND 2.0
BM für Verkehr und digitale Infrastruktur CC BY-ND 2.0
Instytut Wolności Instytut Wolności
1206
BLOG

Dynamizm niemieckiej polityki zagranicznej, domowe testy na HIV i zapowiedź drogiej zimy…

Instytut Wolności Instytut Wolności Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Niepewna przyszłość Angeli Merkel

Ciemne chmury zebrały się nad kanclerz Merkel, a jej polityczna przyszłość staje pod coraz większym znakiem zapytania. Wszystko przez ewidentną utratę poparcia, której wyraz jej środowisko polityczne dało 25 września podczas głosowania nad wyborem przewodniczącego frakcji CDU/CSU w Bundestagu.

Wbrew oczekiwaniom Merkel, chadecy (większością 125 do 112 głosów przy 2 wstrzymujących się) wybrali na to stanowisko Ralpha Brinkhausa, zamiast popieranego przez kanclerz i sprawującego dotychczas przez 13 lat funkcję przewodniczącego frakcji - Volkera Kaudera.

Taki przebieg głosowania jest pokłosiem konfliktu wewnętrznego wśród chadeków dotyczącego kwestii polityki migracyjnej pomiędzy wywodzącą się z CDU Angelą Merkel, a byłym szefem CSU i obecnym ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem.

Sama Merkel dostrzega coraz większe zagrożenie dla swojej pozycji – po zakończonym głosowaniu nie wystąpiła przed kamerami ze zwycięskim Brinkhausem, a zamiast niej pojawił się tam lider CSU Alexander Dobrindt. Dosadnie sytuację skomentował na Twitterze poseł FDP Alexander Graf Lambsdorff: „To początek końca Wielkiej Koalicji. Władza pani kanclerz w jej macierzystym ugrupowaniu została oficjalnie zrujnowana”.

Źródło: Handelsblatt

Wizyta Erdoğana w Niemczech

Wiele emocji wzbudziła pierwsza od czterech lat wizyta w Niemczech prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana. Prezydent w dniach 27-28 września odwiedził Berlin, gdzie spotkał się z kanclerz Merkel, a następnie udał się do Kolonii, gdzie uczestniczył w uroczystości otwarcia największego meczetu w RFN, którego budowę sponsorowano z tureckich pieniędzy.

Jednocześnie wizycie towarzyszyły protesty ze strony zarówno zagorzałych zwolenników jak i przeciwników Erdoğana. Zwłaszcza w Kolonii zachowano szczególne środki ostrożności – teren meczetu zabezpieczały specjalne jednostki policji, w tym snajperzy na dachach. Atmosferę dodatkowo podgrzewały wewnętrzne spory pomiędzy środowiskami tureckimi w Niemczech. Kontrowersje wzbudziło między innymi użycie przez witających prezydenta młodych Turków gestu „wilczych uszu” odwołującego się do radykalnej organizacji terrorystycznej Szarych Wilków oraz fakt, że sam Erdoğan pozdrowił w Berlinie turecką diasporę gestem Rabia (subtelnym, acz odwołującym się do ideologii Bractwa Muzułmańskiego).

Prezydent podczas wizyty wezwał Niemcy do poprawy stosunków z Ankarą, które pozostają napięte od nieudanego puczu wojskowego w 2016 r., podczas którego do tureckich więzień trafiło także wielu niemieckich Turków.

Źródło: Die Welt

Test na HIV we własnym domu

Od 1 października można w Niemczech bezpłatnie otrzymać w aptece test na obecność wirusa HIV. Ma to na celu zwiększenie wykrywalności tej nieuleczalnej choroby, a także dzięki szybszej diagnozie podjęcie leczenia zainfekowanych osób.

Szybkie testy nie rozwiązują naturalnie wszystkich problemów związanych z tą materią – w środowisku osób homoseksualnych są odbierane jako krok we właściwym kierunku.

Źródło: Süddeutsche Zeitung

Normalizacja stosunków RFN z Arabią Saudyjską

Minister spraw zagranicznych RFN Heiko Maas kilkukrotnie spotkał się podczas ostatniej sesji ONZ w Nowym Jorku ze swoim saudyjskim opdowiednikiem Adelem Al-Dżubairem.

Minister postanowił w ten sposób zażegnać spór pomiędzy oboma państwami i znormalizować stosunki napięte od czasu swojego poprzednika Sigmara Gabriela – który oskarżył prawie rok wcześniej Arabię Saudyjską o prowadzenie „awanturniczej” polityki na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w krajach takich jak Jemen, Katar czy Liban.

Heiko Maas wyraził „głęboki żal” związany z „głebokim niezrozumieniem” pomiędzy krajami i podkreślił rolę Arabii Saudyjskiej jako czynnika stabilizującego w regionie. Jednocześnie Maas wezwał do jasnej i szczerej komunikacji pomiędzy partnerami. W odpowiedzi saudyjski minister spraw zagranicznych stwierdził, że z zadowoleniem przyjął oświadczenie strony niemieckiej.

Wyraził także nadzieję na utworzenie "nowych strategicznych więzi" między oboma krajami oraz zaprosił ministra Maasa na dalsze rozmowy w saudyjskiej stolicy. Obie strony zapowiedziały przywrócenie swoich ambasadorów: Jörga Ranaua w Rijadzie oraz Khalida bin Bandara w Berlinie.

Źródło: FAZ

Aresztowania radykałów z Chemnitz

Niemiecka policja aresztowała siedmiu ekstremistów z grupy „Revolution Chemnitz” (sześć osób w Saksonii oraz jedną w Bawarii), którzy przygotowywali serię ataków na terenie całego kraju.

Jak donosi Suddeutsche Zeitung grupa planowała za pomocą indywidualnych aktów terroru wobec dziennikarzy, polityków i działaczy społecznych wymusić zmianę polityki w kraju. Choć na razie nie podano zbyt wielu szczegółów (do aresztowań doszło 1 października) – to wiadomo, że ekstremiści planowali dokonać pierwszych ataków już w środę 3 października. Jak udało się ustalić dziennikarzom SZ, wszyscy zatrzymani wywodzili się z grup kibicowskich i stanowili dużo poważniejsze zagrożenie, niż skazani w tym roku członkowie tzw. Podziemia Narodowosocjalistycznego (NSU). Przynajmniej jeden z zatrzymanych to uprzednio skazany członek ugrupowania „Sturm 34”, które w 2008 r. planowało atak terrorystyczny w mieście Mittweida.

Źródło: Süddeutsche Zeitung

Przed Niemcami droga zima!

Po ostatnich podwyżkach oleju opałowego Niemcy muszą przygotować się na kolejny cios dla ich portfeli. Tym razem zapowiadane są wzrosty cen gazu. Przyczyny rosnącej tendencji wartości tego surowca na rynku upatrywane są w działaniach polityczno-ekonomicznych Chin oraz kwestii związanych z belgijskimi elektrowniami atomowymi.

Źródło: Die Welt

Czy Niemcy stają się populistami?

W rok po wyborach parlamentarnych w Niemczech badania wskazują, że prawie co trzeci uprawniony do głosowania obywatel jest nastawiony populistycznie. Jednocześnie aż 70 % pytanych jest zdania, że nie oddałoby głosu na obecną w niemieckim parlamencie po raz pierwszy w historii populistyczną i antyeuropejską formację Alternative fur Deutschland.

źródło: Der Spiegel

Redakcja:

Piotr Hełmecki - absolwent administracji oraz finansów i bankowości na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Uczestnik programu Przywództwo – Poziom Wyżej i Absolwent IV edycji Szkoły Przywództwa. Od 2004 roku zajmuje się consumer finance, bankowymi strategiami i od niedawna marketingiem sportowym. Prywatnie szczęśliwy mąż i dumny tata Franka, Ksawerego i Stefana. Pasjonat piłki nożnej, jazdy na rowerze i rozpieszczaniu swoich psów – beagle i jackrussel terrier. Honorowy dawca krwi, aktywny wolontariusz Fundacji Legii Warszawa i PKO Banku Polskiego. Miłośnik teatru, nowych smaków i podróży.

Adrian Purzycki - Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Mariusz Dyduch - założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Społecznego i Edukacji, właściciel firmy doradczo-consultingowej PROFES Mariusz Dyduch Z wykształcenia politolog oraz filolog germański. Doktorant Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Absolwent Universität Stuttgart w Niemczech. Radny Rady Miejskiej w Siewierzu. Działacz społeczny w przestrzeni powiatu będzińskiego. Promotor Zagłębia Dąbrowskiego. Koordynator Lokalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk w Zagłębiu Dąbrowskim.


Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka