Fot. JaBB, CC BY-NC-ND 2.0
Fot. JaBB, CC BY-NC-ND 2.0
Instytut Wolności Instytut Wolności
864
BLOG

Grecja żąda reparacji, kryzys w CSU, atak na dworcu w Kolonii – Ekspres Niemiecki

Instytut Wolności Instytut Wolności Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Grecy upominają się o reparacje

Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier w dn. 10-11 października udał się z wizytą do Grecji, gdzie m.in. oddał hołd greckim ofiarom III Rzeszy na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Chaidari koło Aten. Prezydent poprosił o wybaczenie i zwrócił uwagę, że nie można zapominać o „moralnej i politycznej odpowiedzialności” Niemiec za nazistowskie zbrodnie. Jednocześnie jednak Steinmeier w czasie swojej wizyty podkreślał dotychczasowe stanowisko RFN w kwestii możliwości wypłacenia Grecji reparacji z tytułu szkód poniesionych przez ten kraj podczas II wojny światowej.

Warto przypomnieć, że Grecy coraz poważniej podnoszą temat reparacji, szacując ich wysokość na kwotę ok. 300 mld euro – w tym (zaktualizowaną) kwotę 10,3 mld euro z tytułu nigdy nie spłaconej „pożyczki” jaką III Rzesza wymogła na Grecji. Steinmeier podczas swojej wizyty spotkał się zarówno z prezydentem Prokopisem Pavlopoulosem jak i Aleksisem Tsiprasem, którzy nie omieszkali poruszyć tematu reparacji.

Dodatkowo, stosunki pomiędzy oboma krajami psuje kwestia zadłużenia Grecji oraz ostrej dyscypliny finansowej narzuconej temu krajowi także przez Niemcy. Tym większe emocje budzi w tym kontekście kwota 300 mld euro odszkodowań – jednak strona niemiecka uważa ten „temat za zamknięty” powołując się na wypłaconą w 1960 r. kwotę 115 mln marek, co podkreślił 10 października rzecznik rządu federalnego Steffen Seibert. Nie jest jednak tajemnicą, że premier Tsipras rozważa wystąpienie przez Grecję o zapłatę roszczenia do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, co stanowiłoby możliwy precedens dla innych państw europejskich.

Źródło: Sueddeutsche Zeitung, Sueddeutsche Zeitung

Porażka rządzącej koalicji w bawarskich wyborach

Porażką dla partii współrządzących w ramach Wielkiej Koalicji zakończyły się niedzielne wybory do Landstagu w Bawarii. Zarówno CSU jak i SPD odnotowały ponad 10% spadek poparcia w stosunku do wyniku wyborów w 2013 r. Wszystkie pozostałe partie odnotowały lepsze rezultaty niż przed 5 laty – Zieloni podwoili swój elektorat, a Alternative für Deutschland uzyskała ponad 10% głosów.

Tym samym Bawarię czekają historyczne wręcz zmiany – tradycyjnie dominująca w tym landzie CSU odnotowała najgorszy wynik od 68 lat i będzie zmuszona do kompromisu i utworzenia koalicyjnego rządu (przez 51 lat spośród ostatnich 56 rządziła Bawarią bez takiej konieczności). Najbardziej prawdopodobnym wariantem będzie koalicja CSU (37,2 %), Wolnych Wyborców (Freie Wähler – 11,6%) oraz liberalnej FDP (której o włos udało się przekroczyć próg wyborczy 5,1%).

Wybory odbyły się przy dosyć wysokiej frekwencji (72,4%) a ich wynik stanowi zły prognostyk dla poparcia Niemców wobec koalicji tworzącej 4. rząd Angeli Merkel – oraz fatalny dla samej kanclerz.

Źródło: FAZ, FAZ

Atak na dworcu w Kolonii

Wiadomość o kolejnym potencjalnym ataku terrorystycznym w Niemczech obiegła media w poniedziałek 15 października po południu. Teren głównego dworca kolejowego w Kolonii oraz pobliskiego Breslauer Plaz zostały ewakuowane i zamknięte z powodu napastnika, który zdetonował kilka ładunków pirotechnicznych, a następnie wziął zakładniczkę wewnątrz tamtejszej apteki.

Po około dwóch godzinach policji udało się odbić kobietę, ciężko raniąc samego napastnika, którego przewieziono natychmiast do szpitala. Podczas zajścia ucierpiała także 14-letnia dziewczynka, którą mężczyzna oblał łatwopalną cieczą i podpalił. Policja w Kolonii na razie nie ustaliła ani tożsamości napastnika, ani jego motywów – natomiast rzecznik policji stwierdził, że śledczy nie wykluczają terrorystycznego charakteru ataku.

Źródło: Tagesspiegel, FAZ

Bezdomność dotyka niemieckie dzieci

Wzrastają koszty życia w Niemczech. Rosnące stawki za czynsz powodują, że coraz więcej osób, w tym samotni ojcowie oraz samotne matki, są zmuszone do opuszczenia swoich domów. W Berlinie uruchomiono ośrodki tymczasowego pobytu dla osób, które nie mogą pozostać w swoich dotychczasowych miejscach zamieszkania. Z takiej formy wsparcia coraz częściej korzystają osoby z bardzo małymi dziećmi.

Źródło: Stern


Zapisz się na stronie: http://instytutwolnosci.pl/ekspresy/ , by otrzymywać Ekspresy na bieżąco 



Redakcja:

Piotr Hełmecki (redaktor prowadzący) – absolwent administracji oraz finansów i bankowości na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Uczestnik programu Przywództwo – Poziom Wyżej i Absolwent IV edycji Szkoły Przywództwa. Od 2004 roku zajmuje się consumer finance, bankowymi strategiami i od niedawna marketingiem sportowym. Prywatnie szczęśliwy mąż i dumny tata Franka, Ksawerego i Stefana. Pasjonat piłki nożnej, jazdy na rowerze i rozpieszczaniu swoich psów – beagle i jackrussel terrier. Honorowy dawca krwi, aktywny wolontariusz Fundacji Legii Warszawa i PKO Banku Polskiego. Miłośnik teatru, nowych smaków i podróży.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Mariusz Dyduch – założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Społecznego i Edukacji, właściciel firmy doradczo-consultingowej PROFES Mariusz Dyduch Z wykształcenia politolog oraz filolog germański. Doktorant Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Absolwent Universität Stuttgart w Niemczech. Radny Rady Miejskiej w Siewierzu. Działacz społeczny w przestrzeni powiatu będzińskiego. Promotor Zagłębia Dąbrowskiego. Koordynator Lokalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk w Zagłębiu Dąbrowskim.

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka