Фото Миколи Лазаренка CC BY-NC-ND 2.0
Фото Миколи Лазаренка CC BY-NC-ND 2.0
Instytut Wolności Instytut Wolności
241
BLOG

UE i NATO w ukraińskiej konstytucji

Instytut Wolności Instytut Wolności Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Walka o cenę gazu, o buławę prezydenta, pierwsze miejsce w sondażach i… normalne przejścia graniczne . O tym czytaj w nowym Ekspresie Ukraińskim i zapisz się na rozsyłkę wszystkich Ekspresów Międzynarodowych Instytutu Wolności, by otrzymywać najświeższe i najważniejsze informacje w jednym mailu. 

Zapisz się na stronie: https://instytutwolnosci.pl/ekspresy/


Rekordowa liczba kandydatów w wyścigu o prezydenturę

Centralna Komisja Wyborcza zakończyła przyjmowanie oficjalnych zgłoszeń kandydatów na prezydenta Ukrainy. Liczba zgłoszeń okazała się rekordowa: dokumenty złożyło łącznie 90 osób, spośród których Komisja zarejestrowała 44 kandydatów, 22 wnioski odrzuciła. Dotychczas rekordowym rokiem wyborczym był 2004, kiedy o urząd prezydenta ubiegało się 26 osób.

Jak policzyła organizacja OPORA w wyborach startują 4 kobiety i 40 mężczyzn, 15 osób poniżej 45 r.ż, 22 kandydatów pomiędzy 45 a 60 r.ż. i 7 starszych niż 60 lat. 26 jest członkami partii politycznych, a 18 bezpartyjnych. 

Politolog W. Fesenko dzieli kandydatów na 6 faworytów, realnie ubiegających się o prezydenturę bądź wejście do 2. tury (Poroszenko, Tymoszenko, Zelenski, Bojko, Hrycenko i Liaszko), liderów partii budujących znaczenie przed wyborami parlamentarnymi, czy też pracujących na wzmocnienie własnej rozpoznawalności oraz licznych kandydatów „technicznych”. Ci ostatni startują w interesie dużych graczy politycznych, by m.in. wprowadzić swoich ludzi do komisji wyborczych, prowadzić kampanię czarnego PR-u wobec innych, czy też wprowadzać zamieszanie na biuletynach wyborczych ze względu na podobne nazwisko do innych kandydatów. 

Źródło: 24tv, Opora, Prawda 

Zaskakujące zmiany w przedwyborczych sondażach

 Wołodymyr Zelenski nowym, niespodziewanym liderem sondaży przed wyborami prezydenckimi. Komik w trzech badaniach z rzędu wyprzedził „profesjonalnych” polityków. Za nim znaleźli się Julia Tymoszenko, która dotąd prowadziła w badaniach ze znaczącą przewagą nad konkurentami oraz Petro Poroszenko – mimo, że obecny prezydent wzmocnił swoją pozycję.

Średni wynik z trzech styczniowych sondaży daje Zelenskiemu poparcie w wysokości 21,3%, Tymoszenko 17,7%, a Poroszence 15,43%. 

Więcej danych: https://instytutwolnosci.pl/ukrainawybiera/ 

Jaką prezydent może być Julia Tymoszenko?

– Ewentualna „prezydent Tymoszenko”, podobnie jak Trump, będzie musiała uważać na jakikolwiek krok, który można zinterpretować jako ustępstwo wobec Rosji. Za takie działania byłaby krytykowana bardziej niż bezsprzecznie prozachodni Petro Poroszenko czy Anatolij Hrycenko – pisze Maciej Piotrowski w ramach projektu „Ukraina Wybiera”. Autor uważa, że nie należy obawiać się o odejście od prozachodniego kursu przez Ukrainę, ale wewnętrzna polityka Tymoszenko może wprowadzić większą niestabilność w funkcjonowaniu kraju. Zastanawiając się nad potencjalnymi krokami Tymoszenko w razie przejęcia władzy na Ukrainie, nasz ekspert nawiązuje do trwającej dyskusji zachodnich analityków – Tarasa Kuzia i Andreasa Umlanda.

Polecamy: https://instytutwolnosci.pl/tymoszenko-pani-trump/


UE i NATO w ukraińskiej konstytucji

Głosami 334 deputowanych Rady Najwyższej, dążenia integracyjne z Unią Europejską i NATO zostały ostatecznie wpisane do ukraińskiej konstytucji.

W preambule ukraińskiej ustawy zasadniczej znalazły się słowa „potwierdzając europejską tożsamość narodu ukraińskiego i nieodwracalność europejskiego i euroatlantyckiego kursu Ukrainy”.

Wśród pełnomocnictw parlamentu znalazło się „ustalenie zasad wewnętrznej i zewnętrznej polityki, realizacji strategicznego kursu państwa na uzyskanie pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”. Zgodnie z nowym tekstem konstytucji prezydent staje się „gwarantem realizacji” tegoż kursu, rząd ma natomiast „zabezpieczać realizację” kursu. Oprócz tego, z konstytucji usunięto zapis o ratyfikowaniu Radą Najwyższą możliwości wykorzystania baz wojskowych przez zagraniczne siły wojskowe.

Projekt ustawy został złożony przez Petra Poroszenkę. Decyzje te można łączyć ze strategią wyborczą aktualnego prezydenta, który starając się o reelekcję, wykorzystuje prozachodnią retorykę i obiecuje Ukraińcom złożenie do 2024 r. wniosku u członkostwo w UE.

Za ustawą głosowało większość frakcji parlamentarnych, prócz Opozycyjnego Bloku (formacja post-Janukowyczowska) i niektórych posłów pozafrakcyjnych.


Janukowycz skazany zaocznie na 13 lat więzienia

Obołoński Sąd Rejonowy w Kijowie uznał byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza winnym zdrady stanu. Jednocześnie sąd uniewinnił go z zarzutu dot. zamachu na integralność Ukrainy. Wyrok został ogłoszony 24 stycznia przez skład orzekający z sędzią sprawozdawcą Władysławem Dewiatko na czele. Wyrok uprawomocni się po upływie terminu dla wniesienia skargi apelacyjnej.

Wiktora Janukowycza uznano winnym przestępstw z art. 111 i 437 kodeksu karnego Ukrainy i wymierzono karę bezwzględnego pozbawienia wolności na okres 13 lat za czyn pierwszy oraz 12 lat za drugi czyn – łącznie wymierzając mu karę 13 lat pozbawienia wolności.

Wyrok został wydany zaocznie, ponieważ były prezydent od 2014 r. ukrywa się za granicą. W październiku 2016 r. jego obrońca oświadczył, że Janukowycz otrzymał azyl tymczasowy w Rosji. Skazany nie przyznał się do winy, uważając że sprawa jest umotywowana politycznie. Obrońcy Janukowycza poinformowali, ze mają zamiar złożyć apelację.

Sąd orzekł także o poniesieniu przez skazanego kosztów procesu w wysokości 98,5 tys. UAH.

Na podstawie: UNIAN ; Obozrevatel ;


Rządowa interwencja w ceny gazu

30 stycznia br. ukraiński rząd wydał rozporządzenie obniżające administracyjnie limity objętościowe i cenowe gazu dostarczanego do ukraińskich domów, w przypadku braku zamontowanego licznika. Problem ten dotyczy aż 3,3 mln odbiorców w całej Ukrainie – oznacza to, że nie płacą oni według rzeczywistego zużycia gazu, a według zryczałtowanych kwot. Rozporządzenie wprowadziło kwotę w wysokości 3,29 m3 gazu na osobę i to z mocą wsteczną od 9 sierpnia 2018 r.

Poprzednia tego typu regulacja wprowadzona latem 2017 r. została uchylona przez sąd, co było korzystne dla dostarczających gaz lokalnych przedsiębiorstw. Uderzyło to jednocześnie mocno po kieszeni przeciętnych Ukraińców, którzy zaczęli dostawać zawyżone arbitralnie przez lokalnych dostawców rachunki za ogrzewanie – średnio w wysokości 9 m3 gazu na osobę. Rząd wezwał do niepłacenia wystawionych rachunków i zapowiedział optymalizację limitów z korzyścią dla obywateli.

Tym samym spór pomiędzy gazowym oligarchą Dmytro Firtaszem (wspierającym niegdyś byłego prezydenta Janukowycza oraz powiązanym z Rosją) a gabinetem Hrojsmana dotyczący cen gazu dla prywatnych odbiorców wszedł w kolejną fazę. Spora część regionalnych dostawców gazu to przedsiębiorstwa należące do Firtasza, niepodlegające kontrolowanemu przez rząd Naftohazowi.

Rząd zapowiedział także instalację liczników gazowych we wszystkich ukraińskich domach (co miało się planowo odbyć jeszcze w 2016 r.). Wg ministra energii i przemysłu węglowego, Ihora Nasalika – taka operacja będzie kosztować rząd 2,5 mld UAH, zaś Naftohaz jest w stanie dostarczyć 400-500 tysięcy liczników miesięcznie.

Źródło: Ukrainśki Nowyny ;


Jak ucywilizować granicę polsko-ukraińską? Rusza nowy projekt Instytutu Wolności

Zakorkowane przejścia graniczne, ograniczenia w transporcie publicznym oraz utrudnienia dla pieszych i rowerzystów – to kluczowe problemy dla osób podróżujących z Polski na Ukrainę. Nad rekomendacjami dla administracji obu krajów będą pracować eksperci Instytutu Wolności i partnerskich organizacji w nowym projekcie pt. “Granica z ludzką twarzą”, który startuje 1 lutego.

W 2019 roku odbędą się dwa seminaria eksperckie poświęconymi temu tematowi, wydany zostanie poradnik dla dziennikarzy “Jak pisać o granicy” oraz finałowy raport z rekomendacjami.

Naszym partnerem w realizacji projektu jest organizacja Europa Bez Barier / Європа без бар’єрів. Projekt współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Więcej o projekcie: https://instytutwolnosci.pl/granica-z-ludzka-twarza-2/


Numer przygotowali:

Adrian Purzycki (redaktor prowadzący) – absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Współpraca:

Maciej Piotrowski – ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy, członek redakcji „Polski w Praktyce”, tłumacz z języka ukraińskiego.

Anastazja Kotenko – studentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, wolontariuszka w UNICEF Student Team.

Olga Semeniuk

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.



Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka