Instytut Wolności
Bezpieczna Przyszłość dla Polski
8 obserwujących
232 notki
161k odsłon
  271   0

Długa i owocna rozmowa telefoniczna Putin - Trump

Diego Cambiaso CC BY-SA 2.0
Diego Cambiaso CC BY-SA 2.0
  • Trump zaprosił Orbana do Waszyngtonu
  • Długa i owocna rozmowa telefoniczna Putin - Trump
  • Stany Zjednoczone zależne od Bliskiego Wschodu
  • Boeing wiedział wcześniej o problemach z samolotem 737 Max
  • Administracja Trumpa zmniejsza ochronę konsumentów przed działaniami firm windykacyjnych

o tym czytaj w Ekspresie USA. Więcej informacji o sprawach międzynarodowych na stronie: https://instytutwolnosci.pl/ekspresy/


Trump zaprosił Orbana do Waszyngtonu

Po latach chłodnych relacji na linii Waszyngton - Budapeszt premier Viktor Orban otrzymał oficjalne zaproszenie do Białego Domu na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem, które odbędzie się 13 maja br. O tym fakcie poinformował 2 maja na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, Zoltán Kovács - rzecznik prasowy węgierskiego rządu.

Wg prawdopodobnej agendy spotkania, amerykańska i węgierska strona mają poruszyć następujące kwestie: bezpieczeństwa energetycznego, współpracy obronnej, stosunków bilateralnych i bezpieczeństwa regionalnego. Proszony o komentarz Viktor Orban odpowiedział lakonicznie, że: „Jedyne, co mogę powiedzieć dziś, to, że faktycznie dostałem takie zaproszenie, które przyjąłem”.

Rząd węgierski, ignorowany przez administrację Baracka Obamy, od czasów prezydentury Donalda Trumpa zdecydowanie bardziej interesuje Amerykanów. Do Budapesztu z misją ocieplania stosunków i jednocześnie pełnienia funkcji amerykańskiego ambasadora na Węgrzech, wysłany został David Cornstein, magnat przemysłu jubilerskiego i długoletni przyjaciel Trumpa.


Długa i owocna rozmowa telefoniczna Putin - Trump

Prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, przeprowadzili 3 maja ponadgodzinną rozmowę telefoniczną. Donald Trump określił ją mianem: „bardzo produktywnej”. Podczas rozmowy prezydenci poruszyli wiele bieżących kwestii, między innymi sytuację w Korei Północnej, na Ukrainie oraz w Wenezueli. Dyskutowali także o wymianie handlowej oraz broni jądrowej. Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, poinformowała, że prezydenci krótko poruszyli także temat śledztwa Muellera. Rzeczniczka podkreśliła, że temat ten pojawił się w kontekście zamknięcia tego dochodzenia.

Prezydent Trump napisał na swoim Twitterze, że rozmawiał z Putinem o rzekomej ingerencji Rosjan w politykę wewnętrzną USA, w tym o wpływie na wybory w 2016 roku. To była pierwsza rozmowa obu prezydentów od czasu publikacji raportu komisji Muellera, który nie potwierdził zmowy między Trumpem a Rosjanami.

Kreml potwierdził fakt odbycia rozmowy pomiędzy Putinem i Trumpem, dodając, że została ona zainicjowana przez stronę amerykańską. Dział prasowy Kremla przekazał też informację, że przywódcy poruszyli temat „sytuacji na Ukrainie w kontekście niedawnych wyborów" prezydenckich w tym kraju. „Władimir Putin podkreślił, że nowe władze w Kijowie powinny podjąć realne kroki dotyczące realizacji porozumień mińskich, mających kluczowe znaczenie dla rozwiązania konfliktu wewnątrzukraińskiego" – czytamy w komunikacie.

Rozmowę tę Trump podsumował w jednym ze swoich wpisów: “To była długa i bardzo dobra rozmowa z prezydentem Putinem. Od zawsze mówiłem, zanim rozpoczęło się to całe polowanie na czarownice (tak Trump określa prowadzone przeciwko niemu śledztwa w kontekście rosyjskich wpływów), dogadywanie się z Rosją, Chinami i wszystkimi pozostałymi to dobra rzecz, a nie zła.”


Stany Zjednoczone zależne od Bliskiego Wschodu

Stany Zjednoczone są największym producentem ropy naftowej na świecie, co pozwoliło prezydentowi Donaldowi Trumpowi na nałożenie sankcji na Wenezuelę oraz Iran i to pomimo rosnących cen surowca.

Prezydent zapewnił jednak, że nie ma w związku z tym obaw, gdyż jak stwierdził krajowa produkcja ropy rośnie w ogromnym tempie. W 2009 roku w USA wydobywano 5 milionów baryłek dziennie, a w 2019 roku produkcja wzrosła do 12 milionów baryłek każdego dnia. Sam stan Texas przez sześć miesięcy z kolei wyprodukował więcej ropy niż Iran.

Ropa naftowa to nie wszystko. Rośnie także produkcja gazu wydobywanego ze szczelin łupkowych, który jest skraplany i sprzedawany na eksport, m.in. do krajów Unii Europejskiej.

Przed amerykańską gospodarką stoi jednak duże wyzwanie. Mimo ogromnej produkcji gazu i ropy, nadal jest ona zależna od importu ropy naftowej. Przyczyną tego jest fakt, że amerykański przemysł przerobu surowca przez dziesięciolecia przystosował się do ropy ciężkiej i niskiej jakości, z takich krajów jak Arabia Saudyjska, Wenezuela i Iran. Dlatego potrzebuje jej do funkcjonowania. Jeśli więc wydarzy się gdzieś na świecie kryzys naftowy, ceny ropy wzrosną wszędzie, nawet w USA, głównie ze względu na połączenie amerykańskiej gospodarki z rynkiem światowym.

Arabia Saudyjska jest jedynym na świecie producentem ropy, który nie wykorzystuje w pełni swojej mocy produkcyjnej i dlatego może szybko dostarczyć surowiec na rynek światowy, osłabiając potencjalne kryzysy naftowe. Dlatego kraj ten jest strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka