Blog
Internetowa Rzeczywistość
effektiveddd
effektiveddd Zajmuje się tworzeniem stron WWW i aplikacji mobilnych.
0 obserwujących 3 notki 1048 odsłon
effektiveddd, 23 października 2014 r.

Co najczęściej pada w laptopach?

598 5 0 A A A
Dawid B.
Dawid B.

W dzisiejszym artykule chciałbym Ci powiedzieć co jest najczęstrzą przyczyną usterek w Laptopach / Notebookach. Informacje to opieram o własne doświadczenia, które spotykam na codzień. Przejdźmy zatem do sedna całej sprawy.

Każdego dnia do mojego serwisu trafia około 5-10 laptopów, konsol do naprawy. W 95% uszkodzenie jest takie samo. Uszkodzone są układy BGA (Mostki północne, południowe, układy grafiki). Na elementy te działają niesamowite temperatury, które zazwyczaj tworzą się po jakimś czasie. Laptop zaczyna się przegrzewać z powodu braku odpowiedniej i systematycznej konserwacji układu chłodzenia. Jednak pojawiają się przypadki starych laptopów, gdzie układy chłodzenia są tak kiepskie i niedopracowane, że nie radzą sobie z odpowiednim chłodzeniem układu.

Usterki te są bardzo drogimi do naprawy. Koszt samego układu zazwyczaj wynosi około 100-250 zł, a do tego należy doliczyć koszt robocizny około 120 - 200 zł netto. Wszystko również zależy od tego czy zostaną wymienione kule bezołowiowe na ołowiowe.

Koszt robociny jest tak wysoki ponieważ do wymiany tego typu elementu używa się profesjonalnych lutownic na podczerwień lub gorące powietrze, które kosztują minimum 5 tyś złotych. Ale to nie wszystko aby wylutować taki układ trzeba posiadać także specjalną chemię, która równie kosztuje około 100 zł za 30g. Suma sumarum, wiele ludzi narzeka na drogi koszt usługi, a tak naprawdę nie mają pojęcia ile serwis ponosi kosztów aby wykonać tego typu usługę.

Nie wspominam już tu o konserwacji układu chłodzenia, oraz o wymienie past termoprzewodzących i ewentualnych termopadów.

Mam nadzieję, że ten artykuł przynajmniej w małej części zbliżył Ci informacje za co płacisz.

Dodam także, że należy unikać usług typu reballing czy podgrzewania grafiki. Za taką usługę zapłacicie może ze 100zł mniej, ale twój laptop może paść nawet po 1 h i nie znasz ani dnia ani godziny ponownej awarii.

Tylko wymieniając układ na nowy, masz pewność, że przetrwa nawet żywotność wszystkich innych elementów płyty głównej.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Uwielbiam wszystko co związane jest z Informatyką. Codziennie mam styczność z wieloma problemami pojawiającymi się w Grach mobilnych, Stronach WWW, w sprzęcie IT (komputery i laptopy). Postaram się publikować tu Ciekawe strony oraz porady związane z IT.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @DZIERZBA Ta sama grafika 2x? W przeciągu ilu ? Czasami laptop posiada 2 grafiki w osobnych...
  • @GERDA. Jak ktoś ma robotę mobilną i całe dnie ślęczy w aucie :) to raczej musi coś...
  • @GERDA. Z tyłu radia? Ułatwiając złodziejowi ? Jak ci ukradnie radio z auta?

Tematy w dziale Technologie